Reklama

Niedziela Legnicka

Dzień Chorego w „Samarytaninie”

11 lutego, we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, obchodziliśmy Światowy Dzień Chorego. W legnickim ośrodku opiekuńczo – leczniczym „Samarytanin”, prowadzonym przez Caritas, Mszy św. w intencji chorych przewodniczył biskup senior Stefan Cichy.

[ TEMATY ]

biskup

chorzy

Ks. Waldemar Wesołowski

Na wspólnej modlitwie w kaplicy ośrodka zgromadzili się podopieczni, personel medyczny, pracownicy oraz księża, z dyrektorem legnickiej Caritas ks. Czesławem Włodarczykiem i dyrektorem domu ks. Arturem Trelą na czele. Pensjonariusze, którzy nie mogli przybyć do kaplicy, uczestniczyli w modlitwie dzięki bezpośredniej transmisji za pośrednictwem kamer i monitorów w swoich pokojach.

W homilii mszalnej Ksiądz Biskup podkreślił, że Lourdes jest miejscem objawień maryjnych, ale też celem pielgrzymek wielu ludzi, zwłaszcza chorych i cierpiących. To tam doznają umocnienia duchowego, niejednokrotnie też uzdrowienia fizycznego. Biskup Stefan zaznaczył, że zarówno w Lourdes, jak i w naszym życiu ważne są zwłaszcza dwie postaci – Jezus i Jego Matka – Maryja. Ona zawsze prowadzi nas do swojego Syna, chce, abyśmy pełnili Jego wolę.

Odnosząc się do fragmentu Ewangelii mówiącej o rozmnożeniu chleba, biskup Cichy zaznaczył, że była to zapowiedź Eucharystii, która jest pokarmem na życie wieczne. Podkreślił też, że zwłaszcza w chorobie zanosimy nasze prośby za wstawiennictwem Maryi, aby nas wspierała i umacniała. Powinniśmy pamiętać również o adoracji Najświętszego Sakramentu, w którym obecny jest Jezus Chrystus. „Podczas ziemskiej wędrówki nauczał, uzdrawiał, umacniał. Sam jednak nie unikał cierpienia. Swoją miłość do nas wyraził zwłaszcza w swojej śmierci krzyżowej” – mówił ks. Biskup.

Przypominając postać św. Jana Pawła II zaznaczył, że to właśnie z jego inicjatywy już po raz 25 obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. „Papież, wcześniej również jako biskup, wiele razy zwracał się do chorych i cierpiących z prośbą o modlitwę, prosił też o ofiarowanie cierpień w intencji jego pasterskiej posługi, czy też odbywanych pielgrzymek. Wielokrotnie spotykał się z chorymi, udzielał sakramentu namaszczenia. Wreszcie sam doświadczył słabości, choroby i cierpienia, które ofiarował za Kościół” – mówił ks. Biskup. Jego nauczenie i postawa ukazują także nam wartość cierpienia i choroby, które możemy ofiarować Bogu za Kościół, za naszych bliskich, jednocząc się w ten sposób z samych Chrystusem.

Reklama

Po homilii biskup Stefan udzielił sakramentu chorych osobom modlącym się w kaplicy, natomiast ks. Artur udał się do chorych przebywających w swoich pokojach.

Po wspólnej modlitwie jeszcze był czas na rozmowę i umacnianie się swoją obecnością.

Warto wspomnieć przy tej okazji, że legnicka Caritas prowadzi dwa ośrodki opiekuńczo – lecznicze. W Samarytaninie przebywa obecnie blisko 40 podopiecznych, natomiast w podobnym ośrodku w Jeleniej Górze 90 osób. Pensjonariusze otoczeni są fachową opieką medyczną i rehabilitacyjną oraz duszpasterską. Wysiłki personelu wspierają także wolontariusze.

2017-02-11 20:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Teodor Kubina

Niedziela częstochowska 35/2018, str. II

[ TEMATY ]

biskup

Archiwum parafii św. Jakuba w Częstochowie

Ks. Wojciech Mondry z bp. Teodorem Kubiną

Ks. Wojciech Mondry z bp. Teodorem Kubiną

Ważną rzeczą dla mnie jest przedstawić sylwetki ludzi, którzy znaleźli się na mojej drodze życia. Sięgam do roku 1948 r., gdy w mojej rodzinnej parafii w Chruszczobrodzie sakramentu bierzmowania udzielał mi pierwszy ordynariusz częstochowski bp Teodor Kubina (16 IV 1880 – 13 II 1951).

CZYTAJ DALEJ

Barbara Stefańska: świętość Jana Pawła II bywa często mylona z nieomylnością w sprawach organizacyjnych

2023-01-26 13:55

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

PAP/Rafał Guz

Świętość Jana Pawła II bywa często mylona z nieomylnością w sprawach organizacyjnych, tymczasem święty to ten, w którym możemy dostrzec oblicze Boga – powiedziała sekretarz redakcji tygodnika "Idziemy" Barbara Stefańska na konferencji połączonej z promocją dodatku do tygodników katolickich "Jan Paweł II. Odkrywamy prawdę".

POBIERZ DODATEK W WERSJI PDF JAN PAWEŁ II ODKRYWAMY PRAWDĘ

CZYTAJ DALEJ

Dziś Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

2023-01-27 07:17

[ TEMATY ]

Holocaust

Mazur/episkopat.pl

Auschwitz-Birkenau

Auschwitz-Birkenau

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony przez ONZ, by uczcić pamięć 6 milionów Żydów zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Jego datę wyznaczono na 27 stycznia, rocznicę zajęcia przez Armię Czerwoną w 1945 roku niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Hasłem tegorocznych obchodów i związanych z nimi programów edukacyjnych w instytucjach Organizacji Narodów Zjednoczonych jest „Dom i przynależność”. Jak wyjaśnia ONZ: „Hasło przewodnie podkreśla człowieczeństwo ofiar i ocalałych z Holokaustu, którym sprawcy odebrali ich domy, a także poczucie przynależności”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję