Reklama

Niedziela Świdnicka

Bp Bałabuch do kapłanów: uczmy się miłosiernego wzroku Bożej Opatrzności

[ TEMATY ]

diecezja świdnicka

kapłani

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Jakże przedziwna jest miłość ojcowska, która nigdy nie zostaje odwołana, pomimo wszystkich naszych niewierności. Uczmy się każdego dnia miłosiernego wzroku Bożej Opatrzności” – mówił bp Adam Bałabuch. Ostatni z trzech zaplanowanych w Wielkim Poście dni skupienia dla duchowieństwa diecezji świdnickiej odbył się 18 marca w klasztorze franciszkanów w Kłodzku.

Ostatni dzień skupienia rozpoczął się adoracją Najświętszego Sakramentu i okazją do spowiedzi. Następnie księża wysłuchali konferencji o. Bogdana Waliczka, paulina ze Świdnicy, który w trakcie wystąpienia poruszał temat nawrócenia przez pryzmat ‘komory celnej’ Mateusza, jako miejsca przemiany. „’Komora celna’, niech będzie dla każdego kapłana przykładem nawrócenia, i odkrycia na nowo Chrystusa, który wchodzi w ciemne zaułki serca i je przemienia miłosierną miłością. Niech tą ‘komorą celną’, będzie częsta spowiedź, i korzystanie z daru Bożego miłosierdzia” – podkreślał o. Waliczek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uroczystą Mszę świętą pod przewodnictwem bp. Adama Bałabucha koncelebrowali księża z dekanatów: Kłodzko, Polnica-Zdrój, Bystrzyca Zdrój, Kudowa-Zdrój, Międzylesie, Lądek-Zdrój, Nowa Ruda, Nowa Ruda-Słupiec

Reklama

W czasie homilii bp Bałabuch nawiązując do Liturgii Słowa zauważył, że Bóg nigdy nie przestaje nas kochać, tęsknić za mieszkaniem w naszym sercu. „Kiedy odchodzimy od Boga przez grzech, On nie pozostawia nas samych, ale natychmiast ‘wyrusza’ nam na spotkanie. Bóg szuka nas tak, jak matka szuka dziecko, które zginęło, jak dobry pasterz szuka zagubionej owcy” – tłumaczył bp Bałabuch.

Następnie kaznodzieja tłumaczył, czym jest miłość Boga Ojca do każdego człowieka. „Nie jesteśmy w stanie zniszczyć w sercu Bożej miłości do nas. Ta właśnie miłość sprawia, że Ojciec szuka, każdego, wychodzi naprzeciw, stoi i kołacze u drzwi ludzkiego serca” – mówił celebrans, dopowiadając: „On wiąże nas ze sobą więzami miłości, która nigdy nie zniewala, ale zawsze szanuje wolność”.

Na zakończenie biskup pomocniczy zachęcał księży do wytrwałej posługi w konfesjonale, gdyż na to czeka wspólnota Kościoła oraz do przyjęcia daru Bożej miłości, aby on mocno zakorzeniła się w sercu, i wydała jak najlepsze owoce duszpasterskiej posługi. „Niech wszyscy duszpasterze dają przykład wiernego sprawowania sakramentów świętych, a także głoszenia miłosierdzia Ojca, i dzielenia się tą miłością, którą obdarzył nas Bóg”.

2017-03-18 19:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezusowi przez ręce Maryi

Niedziela sandomierska 43/2021, str. III

[ TEMATY ]

formacja

kapłani

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

33 dni formacji duchowej

33 dni formacji duchowej

W dniach 5 listopada do 8 grudnia w bazylice katedralnej w Sandomierzu odbywać się będą rekolekcje.

Mają one na celu przygotowanie do zawierzenia Jezusowi w niewolę miłości przez ręce Maryi. Program rekolekcji stworzył św. Ludwik Maria Grignion de Montfort i jest zawarty w jego najbardziej znanym dziele Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny. Cały okres ćwiczeń duchowych jest związany z osobistą modlitwą i lekturą poszczególnych fragmentów specjalnie przygotowanej książki. Trwa on przez 33 dni zgodnie ze wskazaniami. Każdego dnia czytamy fragmenty przeznaczone do rozważenia. Po 33 dniach przygotowań nastąpi uroczyste zawierzenie Jezusowi Chrystusowi przez ręce Maryi, które będzie miało miejsce w bazylice katedralnej w Sandomierzu. Akt oddania siebie Maryi podejmowali wielcy ludzie Kościoła, m.in. św. Pius X, Benedykt XV i Pius XI, bł. Stefan Kardynał Wyszyński oraz św. Jan Paweł II, który w swoim herbie umieścił zawierzenie Bogurodzicy: „Totus Tuus” – „Cały Twój”, zaczerpnięte z pism świetego. Idea oddania się Jezusowi Chrystusowi przez Maryję inspirowała wielu świętych. Również i my jesteśmy zaproszeni, by do nich dołączyć i doświadczyć niezwykłej opieki Matki Przenajświętszej, skorzystać z duchowego skarbu, przekazanego Kościołowi przez św. Ludwika Marię. Maryja czeka właśnie na Ciebie! Nie zmarnuj tej szansy, by przez Jej przyczynę oddać wszystko Jezusowi.
CZYTAJ DALEJ

Proboszczem parafii, gdzie będzie wypoczywał papież jest... Polak

2025-07-06 09:02

[ TEMATY ]

Castel Gandolfo

Papież Leon XIV

ks. Tadeusz Rozmus

papieska parafia

Vatican Media

Castel Gandolfo gotowe na przybycie Papieża

Castel Gandolfo gotowe na przybycie Papieża

Po raz pierwszy od 13 lat papież ponownie spędzi letni wypoczynek w Willach Papieskich w Castel Gandolfo. Na przyjazd Leona XIV 6 lipca czekają już niecierpliwie mieszkańcy, a także parafianie papieskiej parafii św. Tomasza z Villanova. „To jest oczywiście bardzo radosne wydarzenie dla nas. Przygotowujemy się intensywnie” – mówi Vatican News ksiądz Tadeusz Rozmus, proboszcz parafii.

W niedzielę po południu Leon XIV rozpocznie dwutygodniowy pobyt w Castel Gandolfo. Jeszcze na kilka dni przed wyjazdem Ojciec Święty wizytował miejsca, w których się zatrzyma – pragnął sprawdzić, czy wszystko jest przygotowane.
CZYTAJ DALEJ

Na Plac Zbawiciela w Warszawie powróci tęcza. Koszt? 700 tys. złotych

2025-07-06 21:56

[ TEMATY ]

Warszawa

Artur Stelmasiak

Na Plac Zbawiciela w Warszawie ma powrócić tęcza, która nieco ponad 10 lat temu wzbudzała liczne kontrowersje - była siedmiokrotnie podpalana, a ówczesne władze stolicy za każdym razem naprawiały instalację, która doczekała się nawet ochrony. Nowa tęcza to jeden z projektów wybranych przez mieszkańców w głosowaniu w budżecie obywatelskim.

Tęcza na Pl. Zbawiciela w latach 2011-2012 stała przed budynkiem Parlamentu Europejskiego w Brukseli, a następnie trafiła na warszawski Plac Zbawiciela.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję