Reklama

Edukacja

Częstochowa – miasto, które warto pokochać

Czy „Częstochowa to dobre miasto”? - zastanawiali się nad tym uczestnicy finałowych zmagań Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Regionie, którego IX edycja pod patronatem medialnym „Niedzieli” i tym właśnie hasłem odbyła się 21 marca w siedzibie Gimnazjum Specjalnego SPSK im. św. Antoniego z Padwy w Częstochowie.

[ TEMATY ]

Częstochowa

konkurs

Archiwum Wojciecha Mścichowskiego

Żeby miasto pokochać, trzeba je dokładnie poznać, sięgnąć do historii, spojrzeć na aktualne problemy, poznać ludzi, ich kulturę i zwyczaje. Właśnie tą drogą podążali uczestniczący w eliminacjach uczniowie szkół, zgłębiając przy pomocy nauczycieli, opiekunów i rodziców tajniki swego miasta.

Reklama

Podsumowaniem zmagań stał się ścisły finał, do którego zakwalifikowały się częstochowskie Gimnazja z Gimnazjum nr 10 z Oddziałem Integracyjnym im. Powstania Warszawskiego, Gimnazjum nr 12 im. Jana Matejki, Gimnazjum nr 25, Gimnazjum SPSK im. św. Antoniego z Padwy, Gimnazjum w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1, Gimnazjum w Zespole Szkół Specjalnych nr 28. Zadania konkursowe dotyczyły topografii miasta, jego historii, najciekawszych zabytków, regionalnych zwyczajów, a nawet potraw. Pomysłodawcą i „sercem” przedsięwzięcia jest nauczycielka Gimnazjum Specjalnego Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, Aneta Królikowska, wspierana przez Katarzynę Masny Chełmińską, Marcina Mierczaka oraz personel szkoły, przy poparciu dyr. Wioletty Błasiak i prezesa SPSK Marii Chodkiewicz. Tegorocznymi laureatami zostali: I m. uczniowie Gimnazjum nr 12 wraz z opiekunką Katarzyna Mazurek, po dogrywce II m. Gimnazjum SPSK i III m. Gimnazjum nr 10.

Zwycięzcy otrzymali cenne nagrody natomiast wszyscy uczestnicy finałów okolicznościowe dyplomy. Obserwując poziom konkursu na przestrzeni ostatnich lat, można stwierdzić, że młodzież coraz lepiej poznaje swoje miasto, a jak sami mówią: Częstochowa to naprawdę dobre miasto, które warto poznawać, pokochać i w przyszłości dla niego pracować.

2017-03-21 17:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Strefa konkursowa

Niedziela sandomierska 7/2019, str. VIII

[ TEMATY ]

konkurs

Ks. Adam Stachowicz

Finaliści wcześniejszej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej wraz z bp. Krzysztofem Nitkiewiczem i duszpasterzami

Finaliści wcześniejszej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej wraz z bp. Krzysztofem Nitkiewiczem i duszpasterzami

Na szczeblu diecezjalnym oraz ogólnopolskim dzieciom i młodzieży szkolnej proponowane są różne konkursy i olimpiady. Niektóre weryfikują wiedzę z zagadnień katolickich i teologicznych, inne kładą nacisk na wiedzę z zakresu znajomości Pisma Świętego czy liturgii. Zapraszamy dzieci i młodzież do pogłębiania swojej wiedzy i udziału w zmaganiach

Z Pismem Świętym w trzecie tysiąclecie

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiony prymas Wyszyński jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - rozmowa z dr Ewą K. Czaczkowską

2021-09-18 10:59

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

- Beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego jako prymasa, biskupa i duchownego jest ważnym znakiem na dziś w kontekście problemów, które przeżywa Kościół czy duchowieństwo. Jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - mówi w pobeatyfikacyjnej rozmowie z KAI, dr Ewa K. Czaczkowska, autorka trzech książek o Prymasie Tysiąclecia: „Kardynał Wyszyński. Biografia”, „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” oraz „Będziesz miłował….Krótka historia życia Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski”, przeznaczonej dla dzieci.

Łukasz Kaczyński (KAI): Dlaczego beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się w zeszłą niedzielę, powinna głęboko odcisnąć się w sercach Polaków?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję