Reklama

Niemcy

Marktl am Inn

Przygotowują się do 90. urodzin J. Ratzingera

W Marktl am Inn w Górnej Bawarii trwają ostatnie przygotowania do obchodów 90. urodzin papieża-seniora Benedykta XVI. Jak co roku w dniu jego urodzin, 16 kwietnia – w tym roku będzie to Niedziela Wielkanocna – dom, w którym urodził się przyszły Ojciec Święty, po zimowej przerwie otworzy swoje podwoje. Będzie to także mały jubileusz, gdyż od 10 lat dawny budynek prywatny jest dostępny dla zwiedzających. A od 40 lat obecny papież-senior jest honorowym obywatelem tego niewielkiego miasteczka.

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Alexander Z. / pl.wikipedia.org

Dom rodzinny Benedykta XVI

Dom rodzinny Benedykta XVI

Joseph Ratzinger urodził się w Wielką Sobotę 16 kwietnia 1927 w Marktl am Inn jako najmłodszy syn miejscowego żandarma Josepha Ratzingera i jego żony Marii. W kilka godzin po urodzeniu, o godz. 8.30 noworodka ochrzcił w miejscowym kościele św. Oswalda ks. Josef Stang, nadając mu imiona Joseph Aloisius.

„Fakt, że byłem pierwszym ochrzczonym w nowej wodzie, uważano za szczególny znak” – wspominał po latach Benedykt XVI w swojej autobiografii „Moje życie”. Podkreślił, że zawsze z wdzięcznością myśli o tym, iż jego życie od początku było zanurzone w tajemnicy Wielkanocy. W „papieskim domu” planowana jest specjalna wystawa pod tytułem „Jeszcze nie w pełnym świetle”, nawiązująca do tych słów Josepha Ratzingera o jego narodzinach i chrzcie. Na wystawie pokazane zostaną prace artysty z Monachium Josefa Alexandra Henselmanna, który m.in. stworzył płaskorzeźbę w katedrze Matki Bożej w Monachium, upamiętniającą jej odwiedziny przez „bawarskiego papieża” we wrześniu 2006 roku.

Reklama

Święcenia kapłańskie J. Ratzinger przyjął 29 czerwca 1951; 28 maja 1977 Paweł VI mianował go arcybiskupem Monachium i Fryzyngi (sakrę nowy arcybiskup przyjął 2 maja) a 27 czerwca tegoż roku obdarzył go godnością kardynalską. 25 listopada 1981 Jan Paweł II powołał go na prefekta Kongregacji Nauki Wiary i przewodniczącego Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Od 30 listopada 2002 kard. Ratzinger był również dziekanem Kolegium Kardynalskiego. Na konklawe po śmierci Jana Pawła II wybrano go 19 kwietnia 2005 na papieża – przyjął wówczas imię Benedykta XVI. W niespełna 8 lat później jako pierwszy od ponad siedmiu wieków następca św. Piotra ustąpił z urzędu 28 lutego 2013 r.

Diecezja pasawska i fundacja domu urodzenia Josepha Ratzingera z okazji 90. urodzin swego patrona zorganizowały konkurs kompozytorski. Jego zwycięzca zostanie ogłoszony 7 kwietnia w Marktl w obecności biskupa Pasawy Stefana Ostera, a prawykonanie nagrodzonej kompozycji zaplanowano na Noc Paschalną w tamtejszej katedrze. Tego samego dnia utwór zostanie wykonany podczas popołudniowych nieszporów w Marktl.

Od chwili wyboru kardynała Josepha Ratzingera na Stolicę Piotrową dom jego urodzin i parafia św. Oswalda stały się miejscem odwiedzanym przez rzesze turystów. Uroczyście obchodzi się tam zarówno dzień wyboru, jak i rocznicę urodzin papieża. Mimo jego rezygnacji z urzędu papieskiego mieszkańcy miasteczka niezmiennie pamiętają o urodzinach swego najsławniejszego rodaka. „Pozostaniemy papieżem” – wpisał ktoś 28 lutego 2013 r. w księdze pamiątkowej kościoła św. Oswalda. Tego dnia o godz. 20.00 przez 15 minut biły kościelne dzwony, obwieszczając, że od tej chwili urodzony w Marktl Benedykt XVI będzie „ papa-emeritus”. Miejscowy burmistrz Hubert Gschwendtner oświadczył, że także po ustąpieniu Benedykta XVI zainteresowanie jego miejscem urodzenia nie zmalało. Nadal rocznie przybywa tam ok. stu tysięcy gości.

2017-03-29 13:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezus jest kluczem do wszystkiego

Dobrze się stało, że najnowsza książka Benedykta XVI ukazuje się na początku Adwentu. Historia dzieciństwa Jezusa Chrystusa jest doskonałą medytacją na czas przygotowania do Bożego Narodzenia

Papieskie dzieło wieńczące trylogię poświęconą postaci i orędziu Jezusa Chrystusa jest dostępne w kilku językach. Polska wersja, której wydawcą jest Znak, trafiła do księgarń 22 listopada. We wstępie Papież zwraca uwagę, że książeczka zawierająca historię dzieciństwa Jezusa nie jest trzecią częścią, lecz swoistym „przedsionkiem” do dwu pierwszych części poświęconych postaci i posłannictwu Jezusa z Nazaretu.

CZYTAJ DALEJ

Papież: synod to nie wymiana opinii, lecz słuchanie Ducha

2021-09-18 16:12

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP

W procesie synodalnym nie chodzi o gromadzenie różnych opinii, lecz o wsłuchanie się w Ducha Św. – mówił Papież podczas spotkania z przedstawicielami rzymskiej diecezji. Franciszek postanowił się z nimi spotkać w Watykanie, aby w ten sposób przygotować swoją diecezję na pierwszy etap procesu synodalnego, który ma miejsce właśnie na szczeblu lokalnym.

Papież zaznaczył na wstępie, że głównym zadaniem synodu jest właśnie wsłuchiwanie się w głos Boga, rozpoznanie Jego obecności, Jego przejścia i tchnienia życia. Franciszek przypominał, że tematem synodu jest właśnie synodalność.

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynienie za beatyfikację

2021-09-18 20:54

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Kalwaria Rokitniańska

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Katarzyna Krawcewicz

Pod hasłem „Wszystko postawiłem na Maryję” odbyło się 18 września nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. W jego trakcie dziękowano za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wspólna modlitwa rozpoczęła się Godziną Miłosierdzia w Bazylice Rokitniańskiej. Po Mszy świętej pątnicy przewiezieni zostali do pierwszej stacji „Wieczernik” i rozpoczęło się nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. Rozważania poprowadził ks. Damian Drop, diecezjalny duszpasterz powołań. Na zakończenie pątnicy odśpiewali Apel Maryjny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję