Reklama

Polska

Abp Jędraszewski: Zmartwychwstanie Chrystusa jest zwycięstwem miłości nad złem

Mszy św. w Katedrze Wawelskiej w Niedzielę Wielkanocną przewodniczył abp Marek Jędraszewski. „Całe nasze dalsze życie chrześcijańskie, życie na mocy chrztu świętego, wszczepione w śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa, musi być jednym wielkim zasługiwaniem na Boże błogosławieństwo” – powiedział do zebranych metropolita krakowski.

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Wielkanoc

Łukasz Głowacki

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

Hierarcha w wygłoszonej homilii porównał dwóch uczniów, którzy przybyli do grobu po zmartwychwstaniu - Jana i Piotra. Jak zaznaczył Jan zobaczył i uwierzył, ale Piotr tylko się zdziwił.

"Piotr nie zobaczył Pana i dlatego pozostał na poziomie zdziwienia. Ale w końcu Piotr ujrzał Pana" - stwierdził, wskazując, że na kartach Pisma św. odnaleźć można informację, że Zmartwychwstały ukazał się Kefasowi.

Reklama

Przypomniał, że to właśnie do tego spotkania nawiązywał średniowieczny ryt sprawowany w kaplicy papieskiej na Lateranie, gdzie czczono specjalną ikonę Jezusa zmartwychwstałego, o której sądzono, że była namalowana nie ludzką, ale Boską ręką.

"Na początku dzisiejszej liturgii też nawiązaliśmy do tego rytu. Diakon śpiewał: 'Powstał z grobu Pan, który za nas zawisł na drzewie krzyża' i śpiewaliśmy radosne 'Alleluja' (...) a potem nastąpiła cześć, jaka została oddana ikonie Chrystusa przez akt okadzenia" - opisał.

Tłumacząc pierwsze spotkanie Chrystusa po zmartwychwstaniu z Piotrem, metropolita ocenił, że Piotr mógł czuć zarówno, że przyszedł moment otarcia jego łez po zdradzie Jezusa, ale także jak bardzo zasłużył sobie na potępienie ze Jego strony. "Ukazując mu się jako pierwszemu z apostołów, Chrystus pokazał mu, że go kocha. Zmartwychwstanie Chrystusa jest zwycięstwem miłości nad złem" - głosił.

Reklama

Zastanawiał się czy Piotr nie myślał również o wypowiedzianych wcześniej słowach Jezusa, że nie myśli na sposób Boży, a jedynie ludzki. "Myślał rzeczywiście na sposób ludzki, a miał patrzeć na swego Mistrza i Jego posłannictwo w świecie na sposób Boży. Właśnie jako na Tego, który jest Mesjaszem, Synem Boga. I odtąd, od tego momentu spotkania ze Zmartwychwstałym, Piotr zaczął myśleć już na sposób Boży" - mówił.

Dodał, że potrzebna była do tego także moc Ducha św., który został zesłany w dzień Pięćdziesiątnicy, ale Piotr wiedział już, że do końca życia musi zasługiwać na błogosławieństwo, jakie otrzymał od Jezusa. Podkreślił, że takie zasługiwanie na Boże błogosławieństwo to zadanie każdego wierzącego.

"Na to, abyśmy mogli w każdym momencie naszego życia patrzeć na siebie, na innych, na świat, nie na sposób ludzki, ale na sposób Boży. W świetle Tego, który umarł i zmartwychwstał dla nas i dla naszego zbawienia" - zakończył abp Jędraszewski.

2017-04-16 13:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dialogi z Arcybiskupem 2019: „Parafia czy churching?”

6 czerwca 2019 roku w Uniwersyteckiej Kolegiacie św. Anny w Krakowie odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu „Dialogi z Arcybiskupem 2019”, podczas których wierni mogą kierować nurtujące ich pytania do metropolity krakowskiego, abpa Marka Jędraszewskiego. W tym miesiącu tematem rozważań było „Parafia czy churching?”.

Na początku arcybiskupa w kościele pw. św. Anny powitał proboszcz parafii, ks. Tadeusz Panuś podkreślił, że zgodnie z konwencją za chwilę zostanie zaprezentowana sonda uliczna, następnie metropolita wygłosi katechezę, odpowie na pytania internautów, a także zebranych osób.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: drugi dzień konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”

2021-09-20 18:53

BostonCatholic / Foter.com / CC BY-ND

O odpowiedzialności pasterzy i konieczności głębokiego nawrócenia w obliczu grzechów i przestępstw wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne mówiono drugiego dnia międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

W czasie porannej Eucharystii przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, kard. Seán O’Malley OFM Cap wyraził ubolewanie z powodu przestępstw popełnianych przez duchownych. „To nie może być to, czego Jezus chce od swojego Kościoła; taki nie może być Kościół Boga miłującego i dającego przebaczenie. Wykorzystywanie i tuszowanie muszą się skończyć, a krzywdy wyrządzone ludowi Bożemu muszą zostać naprawione” – stwierdził amerykański purpurat. Nawiązując do liturgicznego wspomnienia św. Andrzeja Kima i Towarzyszy, kard. O' Malley powiedział, że trudno jest cierpieć dla Kościoła, ale jeszcze trudniejsze może być cierpienie doznawane z rąk Kościoła i duchowieństwa kościelnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję