Reklama

Polska

Rzeszów: VII Polska Konwencja Rycerzy Kolumba

W ostatnim roku bratnim Rycerze Kolumba w Polsce przepracowali 150 tys. godzin na rzecz najbardziej potrzebujących i przeznaczyli ponad 840 tys. zł na różnego rodzaju dzieła - mówi w rozmowie z KAI Andrzej Anasiak, delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce. Trwająca w Rzeszowie dwudniowa VII Polska Konwencja Rycerzy Kolumba jest czasem podsumowania ubiegłorocznego zaangażowania i wyznaczenia kierunków dalszej działalności.

VII Polska Konwencja Rycerzy Kolumba odbywa się w Rzeszowie pod hasłem trwającego roku duszpasterskiego "Idźcie i głoście". Uczestniczy w niej blisko 200 osób z całej Polski, a także delegaci m.in. z Litwy, Ukrainy oraz z Rady Najwyższej w Stanach Zjednoczonych. Patronem spotkania jest św. Brat Albert, którego rok obchodzony jest obecnie w Kościele w Polsce.

Jak wyjaśnia w rozmowie z KAI Andrzej Anasiak, delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce, celem konwencji jest podsumowanie najważniejszych dokonań i ubiegłego roku i wyznaczenie kierunków dalszej działalności.

- W ostatnim roku bratnim Rycerze Kolumba przepracowali 150 tys. godzin na rzecz najbardziej potrzebujących i przeznaczyli ponad 840 tys. zł na różnego rodzaju dzieła - podsumowuje delegat stanowy. Jak dodaje, najważniejszym zaangażowaniem Rycerzy Kolumba w ubiegłym roku było wsparcie Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

"Przy tym wydarzeniu pracowało 220 naszych wolontariuszy, którzy poświęcili 330 tys. godzin pracy na rzecz młodzieży i organizatorów ŚDM. Byliśmy obecni w najważniejszych miejscach podczas spotkania" - mówi Anasiak.

W czasie ŚDM w Krakowie Rycerze Kolumba przygotowali i obsługiwali m.in. "Mercy Centre" - zlokalizowane na krakowskiej Tauron Arenie mieszczącej ok. 20 tys. osób, centrum dla pielgrzymów anglojęzycznych, w którym odbywały się m.in. katechezy, Msze św., konferencje z cyklu "Szkoła Miłosierdzia", koncerty i inne wydarzenia kulturalno-ewangelizacyjne. W ciągu 6 dni wydarzeń Tauron Arenę odwiedziło ponad 75 tys. pielgrzymów, a Mercy Centre było największym miejscem wydarzeń podczas ŚDM w Krakowie, nie licząc pięciu głównych uroczystości na Błoniach i Campus Misericordiae. Ponadto Rycerze Kolumba angażowali się także w inne obszary przygotowań Wydarzeń Centralnych ŚDM, Dni w Diecezjach i w projekt charytatywny Bilet dla Brata.

Tegoroczna działalność Rycerzy Kolumba w Polsce związana jest m.in. obchodami Roku św. Brata Alberta.

Reklama

"Rozpoczęliśmy inicjatywę związaną z peregrynacją relikwii św. Brata Alberta. Zachęcamy uczestników tej peregrynacji do modlitwy, ale też do bardzo konkretnego dzieła, mianowicie wsparcia różnego rodzaju inicjatyw, które podejmują bracia albertyni i siostry albertynki. M.in. zbieramy pościel i koce, które są przekazywane do noclegowni, które są prowadzone przez albertynów" - relacjonuje delegat stanowy.

Centralnym punktem dzisiejszego spotkania jest Msza św. sprawowana w katedrze rzeszowskiej pod przewodnictwem abp Stanisława Gądeckiego i połączona z uroczystościami z okazji 17. rocznicy sakry biskupiej rzeszowskiego ordynariusza bp. Jana Wątroby. Wczoraj wspólnie z uczestnikami konwencji modlili się także abp Mieczysław Mokrzycki, bp Jan Piotrowski i bp Jan Wątroba. Swoim świadectwem podzielił się także piosenkarz Ryszard Rynkowski, który od kilku miesięcy jest członkiem Zakonu Rycerzy Kolumba.

Zakon Rycerzy Kolumba działa w Polsce od 2006 r. Obecnie w 98 lokalnych radach działających na terenie 24 diecezji zrzeszonych jest blisko 5 tys. mężczyzn.

"Ci mężczyźni służą Kościołowi, społeczności lokalnej, wzmacniają rodziny" - podkreśla Anasiak.

Zakon Rycerzy Kolumba został założony w 1882 r. przez obecnego kandydata na ołtarze, amerykańskiego proboszcza ks. Michaela McGivneya i towarzyszącą mu grupę mężczyzn. Obecnie Rycerze Kolumba są największą na świecie bratnią organizacją pomocy zrzeszającą mężczyzn. Zakon zrzesza ponad 1,8 mln członków, należących do ponad 12 tys. rad lokalnych. Rycerze są obecni m.in. w Stanach Zjednoczonych Kanadzie, Meksyku, Portoryko, Republice Dominikańskiej, Panamie, Gwatemali, na Filipinach, Bahamach, Wyspach Dziewiczych, Guam i Saipan oraz w Polsce.

2017-05-20 20:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rycerze Kolumba zapraszają do modlitwy w intencji ochrony życia

[ TEMATY ]

modlitwa

ochrona życia

Rycerze Kolumba

WD

Rycerze Kolumba z bp. Janem Piotrowskim

Rycerze Kolumba z bp. Janem Piotrowskim

Rycerze Kolumba zachęcają do wspólnej modlitwy o zaprzestanie aborcji, eutanazji i wielu innych przejawów społecznego zła. Proponują w dniach 4-12 października br. nowennę, której rozważania będą oparte na nauczaniu papieża Franciszka i św. Jana Pawła II.

"Nasz Zakon obrał Matkę Bożą z Guadalupe - Patronkę Życia Poczętego, jako swoją patronkę. Dodatkowo w USA - gdzie powstała nasza organizacja - wiele środowisk obchodzi październik, jako +Miesiąc Świętości Życia+. W związku z tym, chcemy w dniach 4-12 października przyzywać orędownictwa Najświętszej Maryi Panny" modląc się o zaprzestanie aborcji, eutanazji i wielu innych przejawów społecznego zła, które niosą choroby, rozpad rodziny i przedwczesną śmierć" - podano w informacji przekazanej w czwartek PAP.

CZYTAJ DALEJ

Nie przeszkadzajmy królestwu Bożemu wzrastać w nas!

2023-01-04 10:25

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 4, 26-34.

Piątek, 27 stycznia 2023. Bł. Jerzego Matulewicza, biskupa, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: wielokrotnie wydawało się, że Kościół się skończył, tymczasem się rozwija

2023-01-28 08:02

[ TEMATY ]

Kościół

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Wielokrotnie wydawało się, że Kościół się skończył i wiara w Chrystusa nie przetrwa. Tymczasem wbrew temu, co się mogło wydawać, Kościół się nadal rozrasta - powiedział wczoraj abp Marek Jędraszewski w krakowskim seminarium duchownym.

W homilii arcybiskup powiedział, że prawda o królestwie Bożym była wielokrotnie konfrontowana przez pierwszych chrześcijan, których poddawano prześladowaniom. Wielokrotnie wydawało się, że Kościół się skończył i wiara w Chrystusa nie przetrwa. Tymczasem wbrew temu, co się mogło wydawać, Kościół się nadal rozrasta. „Zasiewem Kościoła jest męczeńska krew chrześcijan” – powiedział Tertulian.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję