Reklama

Niedziela w Warszawie

Abp Hoser do neoprezbiterów

Przywracajcie ludziom sens życia, pomagajcie im odkrywać Chrystusa – zaapelował abp Henryk Hoser do przyszłych kapłanów, podkreślając, że siłą napędową ich życia i posługi powinna być miłość do Jezusa. W bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika siedmiu diakonów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej przyjęło święcenia prezbiteratu.

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

święcenia

Artur Stelmasiak

W homilii abp Hoser podkreślił wagę więzi łączącej kapłana z Jezusem Chrystusem. – Starajcie się być tak blisko Niego jak umiłowany uczeń Jan podczas ostatniej wieczerzy. Niech to będzie głęboka przyjaźń. Tylko wówczas przezwyciężycie wszystkie kryzysy które wpisane są w każde powołanie – przekonywał kaznodzieja.

Podkreślił, że życie kapłańskie powinien cechować się ewangelicznym radykalizmem. - Dobra Nowina nie zna półśrodku ale domaga się całkowitego zaangażowania – zauważył.

Reklama

Przywołując Chrystusowe słowa, że „Syn Człowieczy nie ma miejsc, gdzie by głowę mógł oprzeć" abp Hoser zachęcał kapłanów do wewnętrznej wolności i dyspozycyjności. - Nie jesteśmy właścicielami niczego na tej ziemi. Mamy naśladować Jezusa. Pamiętajcie o tym zwłaszcza, gdy będziecie przenoszeni z parafii do parafii – zaapelował.

Kaznodzieja mówił też o roli nauczycielskiej kapłana. Przypomniał, że głoszenie Bożego Słowa powinno być wyrazem tego, czym prezbiter żyje. – Przepowiadajcie bardziej Słowo Boże niż wasze ludzkie. Słowo Pana jest bowiem stwórcze, ma ogromną moc, której my nie mamy. Głosząc je, będziecie mogli przekształcać ten świat, podobnie jak został on przez to samo Słowo stworzony - przekonywał abp Hoser.

Nawiązując do nauczania papieża Franciszka podkreślił, że kapłańska posługa winna być wypełniona bez reszty pasterską troską o zbawienie ludzi. – Mamy służyć Bogu bezinteresownie, z całym oddaniem, kosztem własnego czasu i osobistych zainteresowań, a nie jak ci, którzy ciemiężą gminy, którzy swoją władzą uciskają innych. Mamy być przykładem dla powierzonych nam owiec. Jeśli miłujemy Chrystusa, jesteśmy zdolni do wypełnienia funkcję kapłańską według Bożego zamysłu – stwierdził.

Reklama

Biskup warszawsko-praski przypomniał też wiernym o ich duchowej odpowiedzialności za kapłanów. – Bez owczarni Kościół jest ułomny, a kapłan osamotniony. Jako członkowie jednej wspólnoty jesteście zobowiązani do współpracy z księżmi i wspomagania ich. Sami bowiem niewiele są w stanie zdziałać. Niech zatem w każdej parafii, w każdej rodzinie będzie codzienna modlitwa za księży – zaapelował abp Hoser.

Zwrócił przy tym uwagę na kryzys powołań w krajach Europy zachodniej. Wspomniał, że wiele miejsc staje się dziś duchową pustynią, ponieważ nie ma komu udzielać sakramentów. – Wobec panującego tam kryzysu wiary i tożsamości jesteśmy powołani, by być niczym ewangeliczne drożdże, przywracając ludziom sens życia i wskazując drogę nadziei, którą ofiarowuje Chrystus – powiedział duchowny.

Zaapelował również do przyszłych kapłanów, by swoją życie i posługę zawierzyli Maryi – Matce Najwyższego i Wiecznego Kapłana. – Ona nigdy was nie zawiedzie. Niech będzie Matką waszego powołania. Bądźcie każdego dnia zdolni spojrzeć Jej w oczy – zachęcał ordynariusz warszawsko-praski.

Święcenia kapłańskie przyjęli: ks. Marcin Kowalski z parafii MB Zwycięskiej w Warszawie-Rembertowie, ks. Mateusz Kulikowski z parafii MB Królowej Polski w Wołominie ks. Mateusz Sawiński z Parafii św. Wojciecha BM w Wiązownej, ks. Michał Skierkowski z parafii św. Franciszka z Asyżu w Warszawie-Nowodworach, ks. Cezary Szadujkis z parafii Imienia NMP w Warszawie-Międzylesiu, ks. Samuel Szociński z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Józefowie-Blotach, oraz ks. Łukasz Trzaska z parafii św. Antoniego z Padwy w Mińsku Mazowieckim.

Ostatnim akcentem przygotowań do święceń kapłańskich były rekolekcje, które poprowadził dla diakonów ks. dr Bartosz Adamczewski.

2017-06-03 15:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp H. Hoser o Jasienicy: wyzwanie ogromne, bolesne i trwa zbyt długo

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

konflikt

RAZEM.TV

Muszę mieć moralną pewność, że nie będzie próby okupacji kościoła i tworzenia jakiejś parafii "równoległej" – mówi KAI abp Henryk Hoser, pytany o to, kiedy kościół w Jasienicy może zostać ponownie otwarty. Wskutek ostrego podziału wśród parafian wokół b. proboszcza tej parafii ks. Wojciecha Lemańskiego, 15 kwietnia tamtejszy kościół decyzją biskupa warszawsko-praskiego został zamknięty do odwołania.

W rozmowie z KAI abp Hoser przyznaje, że konflikt wokół osoby b. proboszcza jest dla niego wyzwaniem bolesnym oraz że trwa już zbyt długo. Dlatego oczekuje, że Stolica Apostolska wkrótce tę sprawę zakończy, dając ostateczną odpowiedź na kolejne pismo ks. Lemańskiego, odwołanego z funkcji proboszcza jasienickiej parafii.
Rozmówca KAI wyraża też nadzieję na wygaszenie konfliktu i spokojną rozmowę z ks. Lemańskim przy jednym stole. "To jest moim marzeniem. Nie byłbym kapłanem i chrześcijaninem, gdybym takich marzeń i nadziei w sobie nie nosił" – wyznał biskup warszawsko-praski.
Publikujemy treść rozmowy:

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję