Reklama

Niedziela w Warszawie

Abp Hoser do neoprezbiterów

Przywracajcie ludziom sens życia, pomagajcie im odkrywać Chrystusa – zaapelował abp Henryk Hoser do przyszłych kapłanów, podkreślając, że siłą napędową ich życia i posługi powinna być miłość do Jezusa. W bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika siedmiu diakonów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej przyjęło święcenia prezbiteratu.

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

święcenia

Artur Stelmasiak

W homilii abp Hoser podkreślił wagę więzi łączącej kapłana z Jezusem Chrystusem. – Starajcie się być tak blisko Niego jak umiłowany uczeń Jan podczas ostatniej wieczerzy. Niech to będzie głęboka przyjaźń. Tylko wówczas przezwyciężycie wszystkie kryzysy które wpisane są w każde powołanie – przekonywał kaznodzieja.

Podkreślił, że życie kapłańskie powinien cechować się ewangelicznym radykalizmem. - Dobra Nowina nie zna półśrodku ale domaga się całkowitego zaangażowania – zauważył.

Reklama

Przywołując Chrystusowe słowa, że „Syn Człowieczy nie ma miejsc, gdzie by głowę mógł oprzeć" abp Hoser zachęcał kapłanów do wewnętrznej wolności i dyspozycyjności. - Nie jesteśmy właścicielami niczego na tej ziemi. Mamy naśladować Jezusa. Pamiętajcie o tym zwłaszcza, gdy będziecie przenoszeni z parafii do parafii – zaapelował.

Kaznodzieja mówił też o roli nauczycielskiej kapłana. Przypomniał, że głoszenie Bożego Słowa powinno być wyrazem tego, czym prezbiter żyje. – Przepowiadajcie bardziej Słowo Boże niż wasze ludzkie. Słowo Pana jest bowiem stwórcze, ma ogromną moc, której my nie mamy. Głosząc je, będziecie mogli przekształcać ten świat, podobnie jak został on przez to samo Słowo stworzony - przekonywał abp Hoser.

Nawiązując do nauczania papieża Franciszka podkreślił, że kapłańska posługa winna być wypełniona bez reszty pasterską troską o zbawienie ludzi. – Mamy służyć Bogu bezinteresownie, z całym oddaniem, kosztem własnego czasu i osobistych zainteresowań, a nie jak ci, którzy ciemiężą gminy, którzy swoją władzą uciskają innych. Mamy być przykładem dla powierzonych nam owiec. Jeśli miłujemy Chrystusa, jesteśmy zdolni do wypełnienia funkcję kapłańską według Bożego zamysłu – stwierdził.

Reklama

Biskup warszawsko-praski przypomniał też wiernym o ich duchowej odpowiedzialności za kapłanów. – Bez owczarni Kościół jest ułomny, a kapłan osamotniony. Jako członkowie jednej wspólnoty jesteście zobowiązani do współpracy z księżmi i wspomagania ich. Sami bowiem niewiele są w stanie zdziałać. Niech zatem w każdej parafii, w każdej rodzinie będzie codzienna modlitwa za księży – zaapelował abp Hoser.

Zwrócił przy tym uwagę na kryzys powołań w krajach Europy zachodniej. Wspomniał, że wiele miejsc staje się dziś duchową pustynią, ponieważ nie ma komu udzielać sakramentów. – Wobec panującego tam kryzysu wiary i tożsamości jesteśmy powołani, by być niczym ewangeliczne drożdże, przywracając ludziom sens życia i wskazując drogę nadziei, którą ofiarowuje Chrystus – powiedział duchowny.

Zaapelował również do przyszłych kapłanów, by swoją życie i posługę zawierzyli Maryi – Matce Najwyższego i Wiecznego Kapłana. – Ona nigdy was nie zawiedzie. Niech będzie Matką waszego powołania. Bądźcie każdego dnia zdolni spojrzeć Jej w oczy – zachęcał ordynariusz warszawsko-praski.

Święcenia kapłańskie przyjęli: ks. Marcin Kowalski z parafii MB Zwycięskiej w Warszawie-Rembertowie, ks. Mateusz Kulikowski z parafii MB Królowej Polski w Wołominie ks. Mateusz Sawiński z Parafii św. Wojciecha BM w Wiązownej, ks. Michał Skierkowski z parafii św. Franciszka z Asyżu w Warszawie-Nowodworach, ks. Cezary Szadujkis z parafii Imienia NMP w Warszawie-Międzylesiu, ks. Samuel Szociński z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Józefowie-Blotach, oraz ks. Łukasz Trzaska z parafii św. Antoniego z Padwy w Mińsku Mazowieckim.

Ostatnim akcentem przygotowań do święceń kapłańskich były rekolekcje, które poprowadził dla diakonów ks. dr Bartosz Adamczewski.

2017-06-03 15:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo Księdza Arcybiskupa

Niedziela warszawska 3/2017, str. 6

[ TEMATY ]

abp Henryk Hoser

Archiwum DWP

W połowie grudnia 2016 r. abp Henryk Hoser odwiedził misję diecezji warszawsko-praskiej w Sierra Leone

W połowie grudnia 2016 r. abp Henryk Hoser odwiedził misję diecezji
warszawsko-praskiej w Sierra Leone

Choroba abp. Henryka Hosera jest także jego osobistym świadectwem wiary i służby Kościołowi

Tuż po świętach Bożego Narodzenia na stronie diecezji warszawsko-praskiej ukazał się komunikat o złym stanie zdrowia i hospitalizacji abp Henryka Hosera SAC. Lekarze zajmujący się nim w domu stwierdzili, że przyczynę infekcji trzeba lepiej zdiagnozować, bo wcześniejsze leczenie w domu nie przynosiło oczekiwanych rezultatów.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

2021-07-31 11:49

Artur Stelmasiak

Abp Henryk Hoser

Abp Henryk Hoser

W czwartek, 29 lipca, ksiądz arcybiskup Henryk Hoser SAC znalazł się ponownie w szpitalu. Stan Księdza Arcybiskupa jest bardzo poważny. Biskup diecezji warszawsko-praskiej Romuald Kamiński prosi o modlitwę w intencji powrotu do zdrowia Arcybiskupa.

Kuria biskupa diecezji warszawsko-praskiej poprosiła wiernych o modlitwę w intencji ks. abp. Henryka Hosera SAC. Poniżej zamieszczamy prośbę biskupa Kamińskiego:

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Pamięć o Powstaniu Warszawskim wpisana w modlitwę i wota

2021-08-01 19:36

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Powstanie Warszawskie

Karol Porwich/Niedziela

Jasna Góra jest dziś miejscem szczególnej pamięci i modlitwy za Ojczyznę. W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego paulini i pielgrzymi modlą się w intencji Ojczyzny, za poległych w jej obronie.

O. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry prosił w modlitwie o życie wieczne dla wszystkich poległych polskich patriotów. - Dzisiaj pierwsza niedziela sierpnia, miesiąca, który obfituje w uroczystości maryjne i wydarzenia, które znacząco mówią o historii naszej Ojczyzny. Dlatego chcemy pamiętać o tych wszystkich, którzy oddali życie, tak jak Powstańcy Warszawscy przed 77. laty. Chcemy prosić o dar życia wiecznego dla wszystkich polskich patriotów, dla których ten miesiąc był czasem ich heroizmu, ich bohaterstwa, oddawania życia i przelewania krwi dla dobra Ojczyzny i Kościoła – modlił się jasnogórski przeor.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję