Reklama

Niedziela Częstochowska

Prymicje w redakcji „Niedzieli”

[ TEMATY ]

neoprezbiter

Marian Sztajner

Neoprezbiterzy archidiecezji częstochowskiej we wtorek 6 czerwca odprawili w siedzibie redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” w Częstochowie Mszę św. prymicyjną w intencji pracowników tygodnika i jego dzieł.

Ks. dr Jerzy Bielecki, zastępca redaktora naczelnego „Niedzieli” witając neoprezbiterów na początku Mszy św. przypomniał słowa św. Jana Marii Vianneya, że "Kapłaństwo to miłość Serca Jezusowego" i przypomniał, szczególnym zadaniem kapłanów jest głoszenie Słowa Bożego – Przyjmujcie tygodnik katolicki „Niedzielę” jako ważne narzędzie w głoszeniu Słowa Bożego – zwrócił się ks. Bielecki do neoprezbiterów.

Reklama

W homilii ks. Dawid Kowalewski przypomniał prawdę, że „Słowo stało się ciałem” – To prawda, którą powinniśmy żyć każdego dnia – mówił ks. Kowalewski i podkreślił, że „tygodnik katolicki „Niedziela” to ciche i pokorne słowo. To słowo rodzi się w ciszy, z zapracowanych oczach”.

„Bóg mówi w ciszy. Jednak człowiek naszych czasów coraz bardziej boi się ciszy” - mówił neoprezbiter.

„Gdy w ciszy człowiek nie odnajduje Boga, to wtedy odnajduje ciszę samotności, nieufności, pustki wiodącej ku rozpaczy” – kontynuował ks. Kowalewski.

Reklama

ZOBACZ GALERIĘ

Nawiązując do słów z tekstu Ewangelii, że faryzeusze i zwolennicy Heroda chcieli Jezusa podchwycić w mowie ksiądz neoprezbiterów podkreślił, że „było to zderzenie dwóch światów: ludzi, którzy patrzą jedynie na zewnętrzną stronę człowieka i Boga kochającego, który patrzy na serce” – Jezus patrzy na serce, a nam, w naszych wzajemnych relacjach brakuje spojrzenia Jezusowego prosto w serce – podkreślił kaznodzieja.

„Kapłani i „Niedziela” są sługami słowa. „Niedziela” musi trafiać do domów czytelników w duchu słów Norwida, który pisał, że nie możemy kazać prawdzie, by za drzwiami stała i nie możemy kłaniać się okolicznościom” – kontynuował ks. Kowalewski i dodał: „ Potrzebujemy autentyzmu chrześcijańskiego. Potrzebujemy prawdy. Naszą Prawdą jest Jezus”.

Na zakończenie ksiądz neoprezbiter zwrócił się do Maryi, Matki Miłości. „Maryjo, ucz nas pokory do słowa”.

Dziękując za Mszę św. prymicyjną Lidia Dudkiewicz redaktor naczelna „Niedzieli” życzyła neoprezbiterom, by za św. Janem apostołem położyli głowę na piersi, na Sercu Jezusa”.

Natomiast aktor Marian Florek przeczytał dwa wiersze o kapłaństwie autorstwa ks. Krzysztofa Pawliny.

Nowych 6 kapłanów archidiecezji częstochowskiej otrzymało święcenia kapłańskie 3 czerwca w Bazylice Archikatedralnej w Częstochowie, z rąk abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Dewizą posługi nowych kapłanów archidiecezji częstochowskiej są słowa: „Musicie być mocni mocą miłości, która jest potężniejsza niż śmierć” (Jan Paweł II). Patronem rocznika neoprezbiterów jest św. Jan Paweł II.

2017-06-06 14:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowi robotnicy w winnicy

Niedziela wrocławska 20/2018, str. VI

[ TEMATY ]

neoprezbiter

Agnieszka Bugała

Neoprezbiterzy 2018

Neoprezbiterzy 2018

„Był pewien gospodarz, który założył winnicę...” (Mt 21, 33).

Już za tydzień, 26 maja dziesięciu diakonów Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Wrocławskiej przyjmie święcenia kapłańskie. Wyruszą, po sześciu latach formacji, by powołanie zamienić w służbę. Jacy są? Bardzo różni. Jedni cisi, stojący raczej na uboczu, inni szybko nawiązują kontakt i chętnie opowiadają o sobie. Łączy ich świadomość tego, kim będą i ile zależy od tego, jak odpowiedzą na głos Pana Winnicy. Czeka ich praca – drzewka ludzkich serc i sumień wymagają troski i zabiegania, aby owocować. Niektóre rodzą owoce pełne ciepłej słodyczy, ale wiele od lat nie było podlewanych, inne trawią choroby, karłowate owocują goryczą… Jakie gospodarstwo im się trafi? Nie wszyscy przyjmą ich z otwartymi rękami – to wiedzą, są „posłani na pracę bez nagrody”. Ale wiedzą też, że bez kapłana nie ma sakramentalnego spotkania z Chrystusem, chleb i wino przeistaczają się tylko w kapłańskich rękach, bez tych rąk nie ma Eucharystii. Wiedzą, że Pan Winnicy nie zostawi ich bez pomocy. Opowiedzieli nam o swoich duchowych mistrzach, wzorach do naśladowania w kapłańskim życiu.

CZYTAJ DALEJ

Boży wojownik

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

św. o. Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

O walce Ojca Pio z szatanem, kierownictwie duchowym oraz o tym, jak stygmatyk może nas inspirować do odkrywania wiary i pokonywania przeciwności losu, opowiada br. Wojciech Czywczyński, kapucyn.

Ireneusz Korpyś: Szatan często atakował Ojca Pio, a jego agresja przyjmowała nawet fizyczną postać. Czy w związku z tym możemy tego stygmatyka nazwać świętym, który stoczył na ziemi największą walkę z wrogiem naszych dusz?

Br. Wojciech Czywczyński: Przypominam, że Ojciec Pio był mistykiem – w jego mistycznych doświadczeniach walka z zakusami szatana nie stanowiła może kluczowego zagadnienia, ale niewątpliwie była bardzo mocno obecna. Śmiało możemy go nazwać Bożym wojownikiem, któremu nie brakowało doświadczenia. Nie oznacza to jednak, że jest tym, który stoczył największą duchową potyczkę. Bałbym się podobnego stwierdzenia, ale muszę przyznać, że nie jest łatwo wskazać wielu kandydatów tak bardzo zasługujących na podobne miano.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Stanisław Orzechowski – Człowiek – Kapłan – Opozycjonista [ZAPROSZENIE]

2021-09-23 09:38

Kamil Szyszka

Ks. Stanisław Orzechowski

Ks. Stanisław Orzechowski

W rodzinnej miejscowości "Orzecha" - Kobylinie, odbędzie się spotkanie upamiętniające jego życie i działalność.

Spotkanie rozpocznie się Mszą świętą, a po niej wszyscy udadzą się do sali przy ul. Krotoszyńskiej. Tam w debacie wezmą udział: Wiesław "Kuzyn" Wowk, Łukasz Sołtysik z wrocławskiego IPNu czy brat zmarłego kapłana - Józef Orzechowski. Na zakończenie odbędzie się projekcja filmu: "Orzech".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję