Reklama

Polska

Pielgrzymka pojednania do Rosji

Od 9 do 16 września kilkudziesięciu Polaków uda się z pielgrzymką do Rosji. - Będzie to spotkanie chrześcijan Zachodu i Wschodu, podczas którego modlić się będziemy o pokój w Europie - mówi jej główny organizator ks. Manfred Deselaers, niemiecki kapłan, który osiadł na stałe w Oświęcimiu, by pracować w ramach Centrum Dialogu i Modlitwy na rzecz pojednania.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Polacy

wikipedia.org / foter.com / CC BY-SA 3.0

Trasa pielgrzymki rozpocznie się w Kazaniu na południu Rosji, skąd pochodzi słynna Ikona Matki Bożej. Po rewolucji październikowej Ikona Matki Bożej Kazańskiej zniknęła, a po latach udało się ją kupić Amerykanom. Przekazali ją do Fatimy, skąd trafiła do Jana Pawła II. W 2004 r. papież oddał ją, by wróciła do Rosji. W Kazaniu pielgrzymi modlić się będą wspólnie z tamtejszymi prawosławnymi i katolikami, spotkają się też ze społecznością muzułmańską.

Od 12 do 15 września polscy pielgrzymi przebywać będą w Moskwie, w gościnnym domu przy katolickiej katedrze na Małej Gruzińskiej. Poza spotkaniami z katolikami, ich ważnym partnerem będzie prawosławne Bractwo Przemienienia Pańskiego, założone przez słynnego kapłana, duszpasterza moskiewskiej inteligencji i środowisk twórczych o. Georgija Koczetkowa. Jest to ważny ruch odnowy działający w ramach Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.

W tym roku Bractwo Przemienienia Pańskiego, z okazji 100-lecia rewolucji październikowej podjęło, niezwykłą jak na rosyjskie warunki, inicjatywę: Akcję pokuty narodowej 1917 - 2017.

- Uważamy, że w bieżącym, 2017 r., w 100 rocznicę Katastrofy Rosyjskiej, historia daje nam niepowtarzalną, być może ostatnią szansę na uświadomienie sobie zła, jakie zhańbiło naszą ziemię w wieku XX i zaproponowanie odbycia pokuty za wielomilionowe ofiary, bratobójczy konflikt, kult przemocy, panowanie strachu i inne grzechy i zbrodnie dokonane przez nasz naród - czytamy w specjalnym orędziu, pod którym podpisała się "grupa inicjatywna Akcji pokuty", złożona z rosyjskich ludzi kultury.

Polscy pielgrzymi modlić się będą wspólnie w tych intencjach z członkami Bractwa Przemienienia. Zaproszeni zostaną także przedstawiciele innych rosyjskich, prawosławnych środowisk.

- Wierzymy w silę spotkań, dialogu i przede wszystkim modlitwy, aby budować pokój - deklaruje ks. Manfred Deselaers.

Reklama

Oprócz tego polscy pątnicy będą mieli okazję zwiedzić Moskwę i jej pomniki kultury. Udadzą się też do Butowa pod Moskwą, miejsca masowych egzekucji dokonywanych przez NKWD, nazywanego „Rosyjską Golgotą”. Rozstrzelono tam w latach 1937 - 38 ok. 20 tys. przedstawicieli 60 narodowości, w tym ok. 2 tys. Polaków.

Ks. Deselaers informuje, że są jeszcze wolne miejsca na pielgrzymkę. Osoby zainteresowane są proszone o kontakt na adres: manfred@cdim.pl

2017-06-13 18:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Moszczenicy po sanktuariach Europy Zachodniej

Niedziela łódzka 29/2018, str. III

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Ilona Gomula

Msza św. w Fatimie

Msza św. w Fatimie

Pielgrzymkę rozpoczynamy od położonego u podnóża Pirenejów Lourdes. Miejsce to od razu zdumiewa nas ogromną ilością pielgrzymów i bardzo wielu chorych, którzy przyjechali zanurzyć się w wodzie z Lourdes. Oddajemy się całkowicie atmosferze miejsca: wczesnym rankiem Msza św. w grocie Massabielle, piękna Droga Krzyżowa, nawiedzenie Bazyliki Różańcowej, Niepokalanego Poczęcia i św. Piusa X. Wielu poszło do łaźni zanurzyć się w wodzie cudownego źródełka, wielu zabrało wodę w pojemnikach do domu. Wieczorem udział w międzynarodowej procesji różańcowej z lampionami. Dookoła rozlega się znana na całym świecie pieśń: „Po górach, dolinach” śpiewana w różnych językach. Ma się wrażenie, że jesteśmy pod wieżą Babel. Towarzyszy temu wielkie umocnienie w wierze. Zwiedzamy miejsca związane ze św. Bernadetą Soubirous.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zawierzył Matce Bożej swą podróż do Afryki

2023-01-30 17:36

[ TEMATY ]

Franciszek w Afryce

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Dziś po południu, jak zwykle przed zagranicznymi pielgrzymkami, papież Franciszek pojechał do bazyliki Matki Bożej Większej, aby pomodlić się przed ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego) i powierzyć jej swoją zbliżającą się podróż apostolską do Afryki.

W dniach 31 stycznia - 3 lutego Franciszek będzie przebywał w Demokratycznej Republice Konga, a w dniach 3-5 lutego w Sudanie Południowym.

CZYTAJ DALEJ

Muzycznie o drodze męczeństwa

2023-01-31 13:30

[ TEMATY ]

muzyka

Karol Porwich/Niedziela

Przyzwyczailiśmy się już, że o wielkich, godnych upamiętnienia postaciach pisze się artykuły, publikuje na ich temat broszury, książki; ich życiu i działalności poświęca się często całe monografie. Powstają filmy biograficzne, artyści umieszczają ich wizerunki na obrazach i grafikach. Zapominamy przy tym, że artystyczną formą opowieści o człowieku może być także... muzyka.

Jednym z dzieł muzycznych, które traktuje o życiu pięknej, choć nieco zapomnianej postaci, jest powstały niedawno utwór „6665. Martyris via” na klawesyn autorstwa Marka Kunickiego. Kompozycja ta została zainspirowana świadectwem wiary, życia i śmierci męczennika II wojny światowej, sługi Bożego kl. Alfonsa Mańki, oblata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję