Reklama

Polska

Kard. Dziwisz obchodzi 54. rocznicę święceń kapłańskich

Jan Paweł II żył w kręgu duchowości Serca Jezusowego i czerpał z niej siłę – mówił kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św., której przewodniczył w piątek rano w katedrze na Wawelu. Dziś dawny sekretarz świętego papieża obchodzi 54. rocznicę święceń kapłańskich.

[ TEMATY ]

rocznica

kard. Stanisław Dziwisz

Bożena Sztajner/Niedziela

Wśród księży, którym w 1963 roku w katedrze na Wawelu udzielił święceń bp Karol Wojtyła, są, oprócz kard. Stanisława Dziwisza, m.in. bp Jan Zając, bp Tadeusz Rakoczy, emerytowany proboszcz wawelski ks. Janusz Bielański czy były rektor UPJPII i kanclerz krakowskiej kurii ks. Jan Maciej Dyduch. W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa kapłani zgromadzili się w katedrze, by – jak mówił kard. Dziwisz – podziękować za wielki dar święceń, powierzać Bożemu miłosierdziu tych, którzy odeszli już do wieczności i modlić się o „świętych i gorliwych kapłanów, których tak bardzo potrzebuje współczesny świat, a także nasza Ojczyzna i Kościół w Polsce”.

„Nasze serce powinno należeć do Boga i to On powinien być w centrum naszego życia, naszych uczuć i pragnień. Ale nie jest On Bogiem zazdrosnym, dlatego naszą miłością powinniśmy ogarniać wszystkich bliźnich” - mówił w homilii kard. Dziwisz i podkreślał, że postawa służby bliźnim jest „testem autentyczności naszej miłości”. „Jeżeli oddajemy się Bogu do dyspozycji, jeżeli odpowiadamy Chrystusowi na Jego zaproszenie: „Pójdź za Mną”, On zawsze poprowadzi nas do swoich i naszych braci i sióstr, abyśmy w Jego imieniu im służyli i nieśli im Jego miłość. Ta fundamentalna zasada życia chrześcijańskiego sprawdza się także w naszym powołaniu kapłańskim” - mówił kardynał.

Reklama

Wspominając czas formacji i święceń, a potem służby kapłańskiej, hierarcha podkreślał, że w tym czasie księża doświadczali niezwykłej miłości Serca Jezusowego, które „nam zaufało i powierzyło posługę głoszenia słowa Bożego i byśmy byli szafarzami świętych sakramentów”. „Nosiliśmy i nosimy ten skarb w glinianych naczyniach, aby pośród naszych słabości okazywała się przede wszystkim moc Boga, który powołuje do swojej służby słabych ludzi” - stwierdził.

Kard. Dziwisz przywołał również wspomnienie szafarza święceń sprzed 54 lat – ówczesnego krakowskiego biskupa pomocniczego Karola Wojtyły. Zauważył, że dokładnie połowę lat posługi kapłańskiej on i jego współbracia przeżyli podczas pontyfikatu św. Jana Pawła II. „Kto z nas mógł przypuszczać wtedy, że po piętnastu latach zostanie on biskupem Rzymu, następcą Piotra i pasterzem Kościoła powszechnego i że doczekamy się kolejno jego beatyfikacji i kanonizacji?” - pytał.

Długoletni sekretarz świętego papieża wspomniał jego wielkie nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa. „Żył w kręgu tej duchowości i czerpał z niej siłę do codziennej i niezmordowanej służby Chrystusowi i Jego Kościołowi” - podkreślał. Wstawiennictwu św. Jana Pawła II powierzył siebie i swoich rocznikowych kolegów kapłanów. „Inspirowani jego przykładem, jego bliskością i świętością, pragniemy kochać i służyć, by budować na ziemi Boże królestwo dobra i miłości” - zadeklarował.

Reklama

Kard. Stanisław Dziwisz przyjął święcenia kapłańskie 23 czerwca 1963 roku w katedrze na Wawelu. Szafarzem sakramentu był bp Karol Wojtyła. Młody kapłan przez dwa lata pracował jako wikary w Makowie Podhalańskim, następnie został skierowany na studia specjalistyczne z liturgiki na Wydziale Teologicznym w Krakowie, uzyskując stopień licencjata. W 1981 r. na podstawie rozprawy "Kult św. Stanisława Biskupa w Krakowie do Soboru Trydenckiego", przygotowanej pod kierunkiem ks. prof. Wacława Schenka, otrzymał tytuł doktora teologii na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. Kapelanem kard. karola Wojtyły został w 1966 roku.

Pełnił funkcję sekretarza osobistego Ojca Świętego Jana Pawła II od chwili wyboru do ostatnich dni jego pontyfikatu. W 1998 roku został mianowany biskupem tytularnym San Leone i drugim prefektem Domu Papieskiego. Sakrę biskupią przyjął z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II dnia 19 marca 1998 roku. Pięć lat później został podniesiony do godności arcybiskupiej.

Po śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II, 3 czerwca 2005 roku papież Benedykt XVI mianował go arcybiskupem metropolitą krakowskim, a na konsystorzu w 2006 roku kreował go kardynałem.

2017-06-23 10:22

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja krakowska: Dekret w sprawie Komunii świętej pod obiema postaciami

[ TEMATY ]

kardynał

kard. Stanisław Dziwisz

Bożena Sztajner/Niedziela

Kard. Stanisław Dziwisz wydał dekret zezwalający na udzielanie Komunii świętej pod obiema postaciami w czasie Mszy św. siedmiu dni w roku.

Mając na uwadze coraz głębsze przeżywanie misterium Eucharystii metropolita krakowski wydał dekret zezwalający na udzielanie Komunii świętej pod obiema postaciami w czasie Mszy św. siedmiu dni w roku. Chodzi o Mszę Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, o Mszę Wigilii Paschalnej oraz jedną z Eucharystii celebrowanych w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, uroczystość Zesłania Ducha Świętego, uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, uroczystość Narodzenia Pańskiego a także w dzień odpustu w kościele parafialnym lub rektoralnym.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

"Jak dobrze być mężczyzną" - Jacek Pulikowski u "Mężczyzn św. Józefa" [Zaproszenie]

2022-01-18 22:10

mat. pras

Mężczyźni Świętego Józefa zapraszają do wspólnej modlitwy i wielbienia Jezusa Chrystusa na kolejnym, a zarazem pierwszym w tym roku spotkaniu dla mężczyzn, które odbędzie się 28 stycznia 2021 o 18.30 w kościele św. Piotra i Pawła, przy ul. Katedralnej 4 we Wrocławiu. Po Eucharystii konferencję pt. „Jak dobrze być mężczyzną” wygłosi Jacek Pulikowski - polski pisarz i wykładowca katolicki, terapeuta rodzinny, autor licznych publikacji o tematyce rodzinnej. 

Jak możemy przeczytać w zaproszeniu: "Nie będzie rozważań o wyższości bycia mężczyzną nad kobietą, ani podziwu, że może on nosić tę samą fryzurę latami, nie zastawia się, gdzie jest prawo i lewo oraz posiada wyjątkowy dar niezauważania plam i zagnieceń na ubraniach. Tym razem zachwyt wzbudzi powołanie właśnie mężczyzny do ojcostwa i małżeństwa, odpowiedzialności za rodzinę, do męstwa, dbania o honor i obronę Ojczyzny. I właśnie to, że ma on niezwykłe szczęście odczuwania, że ktoś mu ufa, na nim polega, szuka w nim oparcia, potrzebuje go, podziwia i kocha za jego gotowość do poświęcenia, walki o godne życie i że nie jest mu wszystko jedno"

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję