Reklama

Niemcy

Niemcy: różny stosunek Kościołów do „małżeństw” par homoseksualnych

Już jutro na porannym posiedzeniu niemiecki Bundestag zadecyduje w sprawie tzw. „małżeństw dla wszystkich”. W kwestii otwarcia "małżeństwa" dla par homoseksualnych, Kościoły Niemiec zajmują różne stanowiska. Podczas gdy Kościół katolicki potwierdził, że nie akceptuje „małżeństwa dla wszystkich”, Kościół ewangelicki opowiedział się za pełnym otwarciem „przestrzeni prawnej” dla par pozostających w związku homoseksualnym.

[ TEMATY ]

Niemcy

fotohansel/pl.fotolia.ocom

Zielone światło do wprowadzenia w porządek obrad tego tematu dala komisja prawna. Jeśli większość posłów zagłosuje za możliwością "małżeństw" dla par homoseksualnych, projektem ustawy musi się ponownie zająć Bundesrat jako konstytucyjne przedstawicielstwo krajów związkowych, a to – zdaniem niektórych posłów – może się odbyć już 7 lipca. Aby ustawa weszła w życie, musi ją jeszcze podpisać prezydent Frank-Walter Steinmeier.

Tymczasem coraz głośniejsze są słowa krytyki działań podjętych na rzecz ogłoszenia ustawy właśnie w tym momencie, zwraca uwagę niemiecka agencja katolicka KNA. W tym kontekście przypomniała, że w ramach „tygodnia gospodarczego” kanclerz Angela Merkel zarzuciła SPD, iż omawianie tej kwestii uczyniła przedmiotem politycznego sporu między partiami. „To smutne, a przede wszystkim całkowicie niepotrzebne”, cytuje KNA słowa pani kanclerz.

Reklama

List do posłów Bundestagu skierował ks. prałat Karl Jüsten, kierownik Biura Katolickiego. Kapłan reprezentujący episkopat Niemiec w kontaktach ze światem polityki zaapelował, aby nie głosować za przyjęciem projektu ustawy. Wskazał na wątpliwości prawno-konstytucyjne i podkreślił wielkie znaczenie małżeństwa dla dobra społecznego. ”Kościół, państwo i społeczeństwo podzielają doświadczenie, że w małżeństwie w sposób szczególny powiązane są z sobą aspekty stosunku między parami i przekazywania życia swoim dzieciom przez rodziców biologicznych” - cytuje KNA słowa ks. Jüstena.

Już wcześniej przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich, kard. Reinhard Marx, informował o negatywnym stanowisku Kościoła katolickiego. Podkreślił, że małżeństwo jest „wspólnotą życia i miłości kobiety i mężczyzny jako podstawowy i dożywotni związek otwarty na przekazywanie życia”. Przewodniczący episkopatu wyraził ubolewanie, że „to pojęcie małżeństwa miałoby być rozwiązane, a tym samym chrześcijańskie pojęcie małżeństwa i jego koncepcja państwowa coraz bardziej się od siebie oddalają”.

Natomiast Rada Kościołów Ewangelickich Niemiec (EKD) okazuje sympatię wobec projektu ustawy. W ocenie tego gremium projekt „wcale nie zmniejsza znaczenia małżeństwa między kobietą i mężczyzną, a przeciwnie – raz jeszcze go podkreśla”. Stanowisko EKD zwraca uwagę, że w kwestii „wyznaczenia ram prawnych” istnieją „różne stanowiska, które nadal będą rozwijane”. Przypomina, że debata wokół „otwarcia małżeństwa” prowadzona jest od lat z wzajemnym poszanowaniem i wyraża nadzieję, że „w tym duchu przebiegać też będzie piątkowa debata w Bundestagu”.

Reklama

Z punktu widzenia Komitetu Katolików Niemieckich (ZdK) Bundestag popełnił „poważny błąd”. W rozmowie z „Passauer Neue Presse” przewodniczący ZdK, Thomas Sternberg powiedział, że „małżeństwo dla wszystkich” nie może być możliwe bez zmiany konstytucji. „W naszej konstytucji ojcowie i matki w małżeństwie stanowią wieloletnią wspólnotę odpowiedzialności nastawioną na narodziny i wychowanie dzieci” - stwierdził Sternberg.

Szef Partii Zielonych, Cem Özdemir, powiedział KNA, że ze spokojem odnosi się do ewentualnej skargi prawno-konstytucyjnej. Zwrócił też uwagę, że „małżeństwo dla wszystkich” to opóźniona decyzja. W tych „potyczkach” parlamentarnych Niemcy nie są odosobnione, gdyż trwa to dłużej np. w Irlandii.

W CDU i CSU trwa nadal krytyka kanclerz Merkel, która nieoczekiwanie w poniedziałek odstąpiła od wyraźnego „nie” swojej partii CDU wobec „małżeństw dla wszystkich”. To otworzyło drzwi jej politycznemu przeciwnikowi – SPD do nacisków zmierzających do szybkiego przegłosowania projektu ustawy w Bundestagu.

Powołując się na ankietę przeprowadzoną przez INSA niemiecki dziennik „Bild” poinformował, że „małżeństwo dla wszystkich” akceptuje 74,7 proc. społeczeństwa Niemiec.

2017-06-29 14:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niemcy: Kościół nie chce zrezygnować z liturgii z udziałem wiernych w Wielkanoc

[ TEMATY ]

Niemcy

Wielkanoc

Karol Porwich/Niedziela

Katoliccy biskupi w Niemczech nie chcą zrezygnować z udziału wiernych w liturgii świąt Wielkanocnych, jak sugerują władze państwowe. „Wielkanoc, to dla nas najważniejsze święto, a nabożeństwa to nie akcesoria”, napisał na Twitterze przewodniczący Konferencji Biskupów Niemieckich bp Georg Bätzing.

Kościół został „zaskoczony” wcześniej podjętą decyzją landów i urzędy federalnego, aby zwrócić się do Kościołów i innych wspólnot religijnych o odprawianie nabożeństw w Wielkanoc tylko wirtualnie. „W Boże Narodzenie pokazaliśmy, jak można odprawiać Msze św. z rozwagą”, przypomniał bp Bätzing dodając, że także w Wielkanoc Kościół nie chce z tej możliwości zrezygnować i przedstawi swoje stanowisko w rozmowach z politykami.

CZYTAJ DALEJ

Misja dziennikarska to wzięcie odpowiedzialności za prawdę

Misja dziennikarska musi być traktowana nie jako zawód, ale wzięcie odpowiedzialności za prawdę, za siebie, rodziny, Ojczyznę i Kościół. Największym wrogiem prawdy jest zamęt – mówił w homilii w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. 18 września odbyła się jubileuszowa 25. Pielgrzymka Czytelników, Pracowników i Współpracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”na Jasną Górę, pod hasłem: „Zaszczytna jest służba Słowu” (bł. kard. Stefan Wyszyński).

Na początku Mszy św. o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry podziękował „Niedzieli” za szerzenie kultu Jasnogórskiej Pani. – Dziękujemy za obecność w Kościele Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Cieszymy się, że u Tronu Jasnogórskiej Pani czerpiecie siłę i moc do przekazywania słowa Bożego. To niezwykle wielka odpowiedzialność za głoszenie Ewangelii, która spoczywa na wszystkich redaktorach, ale także na nas czytelnikach. Chcemy, aby słowo Boże owocowało w naszym codziennym życiu – mówił o. Pastusiak.

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynienie za beatyfikację

2021-09-18 20:54

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Kalwaria Rokitniańska

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Katarzyna Krawcewicz

Pod hasłem „Wszystko postawiłem na Maryję” odbyło się 18 września nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. W jego trakcie dziękowano za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wspólna modlitwa rozpoczęła się Godziną Miłosierdzia w Bazylice Rokitniańskiej. Po Mszy świętej pątnicy przewiezieni zostali do pierwszej stacji „Wieczernik” i rozpoczęło się nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. Rozważania poprowadził ks. Damian Drop, diecezjalny duszpasterz powołań. Na zakończenie pątnicy odśpiewali Apel Maryjny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję