Reklama

Niemcy

1 lipca w Spirze uroczyste „Requiem” za kanclerza Helmuta Kohla

W sobotę 1 lipca w katedrze w Spirze odprawiona zostanie wieczorem uroczysta Msza św. pogrzebowa za zmarłego 16 czerwca kanclerza Niemiec Helmuta Kohla. Liturgii przewodniczyć będzie miejscowy biskup Karl-Heinz Wiesemann, a koncelebransami będą kardynałowie Reinhard Marx i Friedrich Wetter, a także nuncjusz apostolski w Niemczech abp Nikola Eterović, biskup-senior Spiry Anton Schlembach i tamtejszy biskup pomocniczy Ottp Georgens. Kard. Marx jest przewodniczącym Niemieckiej Konferencji Biskupów i Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

[ TEMATY ]

Msza św.

wikipedia.org

Nie wiadomo jeszcze, kto z polityków weźmie udział w obrzędach pogrzebowych w historycznej katedrze cesarskiej. Według mediów niemieckich policja zapowiedziała, że nad bezpieczeństwem uczestników ceremonii żałobnej czuwać będzie ponad tysiąc funkcjonariuszy. Wiadomo też, że teren wokół katedry będzie „strefą specjalnego bezpieczeństwa”, w mieście natomiast należy się liczyć z utrudnieniami komunikacyjnymi.

W katedrze zapewniono miejsca dla 1500 zaproszonych gości, a w graniczącym z nią ogrodzie – dla dalszych 3500. Przewiduje się, że uroczystość potrwa godzinę i 45 minut. Oprawę muzyczną mają stanowić utwory „inspirowane ideą europejską”: będą to pieśni kompozytorów z różnych krajów unijnych.

Reklama

Obrzędy pożegnania wieloletniego kanclerza Niemiec Zachodnich i pierwszego szefa rządu zjednoczonych Niemiec zapoczątkowała 27 czerwca Msza św. w berlińskiej katedrze św. Jadwigi, w której uczestniczyli m.in. prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, jego poprzednik Christian Wulff oraz kanclerz Angela Merkel; obecni byli także niemal wszyscy ministrowie i parlamentarzyści.

W sobotę 1 lipca przed południem odbędzie się „europejski akt państwowy” w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Będzie to pierwsza rodzaju typu ceremonia w historii tej instytucji. Podczas dwugodzinnej uroczystości przy trumnie okrytej flagą Unii Europejskiej przemówienia wygłoszą m.in. kanclerz Angela Merkel, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i były prezydent USA Bill Clinton. Kolejnymi mówcami będą przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani, przewodniczący Rady Europy Donald Tusk i nowy prezydent Francji Emanuel Macron. Na życzenie wdowy, Maike Kohl-Richter nie będzie odrębnej państwowej uroczystości pożegnania jej męża.

Ze Strasburga trumna z ciałem kanclerza Kohla zostanie przewieziona do jego rodzinnego Ludwigshafen, a następnie do katedry w Spirze. Po Mszy św. pogrzebowej oraz ceremonii pożegnania z oddaniem honorów wojskowych trumna z doczesnymi szczątkami Helmuta Kohla zostanie przeniesiona na sąsiadujący z katedrą cmentarz kanoników kapituły. Pogrzeb odbędzie się w ścisłym gronie rodziny i przyjaciół.

2017-06-29 19:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uczyć się prawdy o Jezusie

Niedziela kielecka 27/2020, str. I

[ TEMATY ]

Msza św.

Wiślica

spotkania młodych

TER

Eucharystii przewodniczył bp Jan Piotrowski

Eucharystii przewodniczył bp Jan Piotrowski

W tym roku Wiślickie Spotkania Młodych były wyjątkowe, ale nie zmienił się ich duch i przesłanie.

Nie było setek młodych ludzi, nie było pielgrzymowania z kościołów stacyjnych, ale nie zabrakło radości, świadectw i modlitwy. Czas izolacji sprawił, że tegoroczne XVIII Spotkanie Młodych przeniosło się do internetu. W wiślickiej kolegiacie spotkało się około 150 młodych ludzi. Wraz z duszpasterzami modląc się i słuchając świadectw przeżywali spotkanie z rówieśnikami za pośrednictwem mediów społecznościowych.

CZYTAJ DALEJ

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św? Przekonaj się!

2021-09-27 14:27

[ TEMATY ]

Eucharystia

Msza św.

Karol Porwich/Niedziela

Na taką Mszę św. ludzie przychodzą ze szczególną nadzieją. Modlą się o uzdrowienie dla siebie i dla innych. Konkretnych „innych”: dla syna, córki, matki, dla chorych i cierpiących, fizycznie i duchowo, niekochanych, smutnych... I w podzięce za uzdrowienie, jeśli takie się dokona. Czy Msza św. z modlitwą o uzdrowienie ma większą wagę niż tradycyjna Msza św.? Czy podczas niedzielnej Eucharystii Jezus też może dokonać cudu?

A uzdrowienie dokonuje się, jak mówią ludzie, którzy go dostąpili. Niejeden, wychodząc po Mszy o uzdrowienie, odnajduje w sobie co najmniej spokój i siłę, wierząc, że to co najmniej początek. „Bardzo mnie bolało ramię. Nic nie można zrobić - brzmi jedno ze świadectw. - Leki, maści nie działały. Ale przed miesiącem, po modlitwie w czasie Mszy o uzdrowienie, przyszła prawdziwa ulga. Ręka już mnie nie boli, choć teraz nie używam żadnych leków. Dziękuję Panu Bogu, modlę się, żeby to było trwałe wyleczenie”.
Ludzie przychodzą najczęściej w konkretnej sprawie, to i ich świadectwa są potem konkretne. W konkretnej Mszy chodzi przecież o konkretne sprawy: fizyczny ból, którego ma się dość i chciałoby się pozbyć, i ból duchowy, gdy syn, córka, mąż albo żona wykoleili się: biorą narkotyki, piją na umór, zaniedbują rodzinę. „Przyszłam na tę Mszę, bo naprawdę cierpiałam - twierdzi pani blisko pięćdziesiątki. - Rzucił mnie mąż, wpadłam w depresję, a terapia niewiele mi dawała. Ale gdy przyszłam na Mszę św. o uzdrowienie raz i drugi, poczułam ulgę. Byłam spokojna, wreszcie mogłam normalnie spać! Wszystko zmieniało się niemal z dnia na dzień”.

CZYTAJ DALEJ

Szwajcaria: mieszkańcy za małżeństwem i adopcją dzieci dla par jednopłciowych

2021-09-27 14:12

[ TEMATY ]

małżeństwo

adopcja

LGBT

Szwajcaria

Adobe Stock

Szwajcarzy opowiedzieli się w referendum za zmianą w Kodeksie Cywilnym, która przyznaje parom jednopłciowym prawo do zawierania małżeństwa i adopcji dzieci. Propozycję tę poparło 64,1 proc. głosujących. Do urn poszło 52,6 proc. obywateli.

Konferencja Szwajcarskich Biskupów opowiadała się przeciwko projektowi. Podkreślając jednocześnie konieczność walki z wszelkimi dyskryminacjami, optowała za adaptacją do potrzeb par jednopłciowych istniejących już przepisów dotyczących związków partnerskich. Występowała jednak przeciwko udostępnieniu tym parom możliwości zapłodnienia in vitro.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję