Reklama

Niedziela Lubelska

Chóralne sacrum

W kościele garnizonowym w Lublinie miał miejsce koncert dyplomowy studentów licencjackich studiów w zakresie sztuki muzycznej.

[ TEMATY ]

Lublin

Grzegorz Jacek Pelica

Umiejętności dyrygenckie zaprezentowali: Agata Wośko (klasa dr. P. Wijatkowskiego), Melania Szczepanowska (klasa prof. M. Nowak), Katarzyna Szydłowska (klasa prof. U. Bobryk), Milena Kowalska (klasa prof. M. Mielko-Remiszewskiej), Katarzyna Hać (klasa prof. T. Tkaczyk) i Paulina Chwojko (kasa prof. M. Mielko Remiszewskiej). Utwory o tematyce sakralnej wykonywały chóry: akademicki im. Jadwigi Czerwińskiej z UMCS, przygotowany przez prof. U. Bobryk, św. Jana Pawła II przy parafii św. Urszuli Ledóchowskiej (przygotowanie ks. dr Lisiecki) i kameralny chór Sacrum (przygotowanie Angelika Iwaniuk, doktorantka muzykologii ChAT). Chóry wykonały m.in.: Magnificat J. Pachelbela, Missa Brevis St. Kwiatkowskiego, Laudate Dominum Ch. Gounoda, Bogorodice Diewo S. Rachmaninowa, Da isprawitsa molitwa moja M. Goltisona. Koncert prowadził Arkadiusz Kostecki. Mistrzowskim wykonaniem popisał się chór Sacrum.

Przypomnijmy, że podczas kolejnego Tygodnia Eklezjologicznego na KUL kierownik chóru A. Iwaniuk wygłosiła prelekcję nt. liturgicznego śpiewu Cerkwi prawosławnej. Następnie chórzyści zaprezentowali koncert śpiewu w kościele akademickim KUL. Komentarze przedstawione przez spikera pomogły przeżywać treści chrześcijańskiej wiary i poznawać Objawienie, zawarte w śpiewie liturgicznym. Tekst bowiem stanowi istotę śpiewu sakralnego, co jest szczególnie ważne przy niełatwych treściach o Zmartwychwstaniu Pańskim i o tajemnicy Eucharystii. Repertuar chóru obejmuje muzykę cerkiewną od okresu średniowiecza, poprzez wiek XVI, aż po muzykę współczesną. Na potrzeby słuchaczy chór ubogacił swój program o pieśni w języku łacińskim i niemieckim. W poprzednich miesiącach Sacrum brał udział w krakowskich spotkaniach z muzyką cerkiewną, a w poprzednich latach w międzynarodowym festiwalu w Hajnówce oraz w przeglądach kolędniczych. Występował podczas ogólnopolskiej nocy muzeów i w studio TVP Panoramy Lubelskiej. Na wszystkich koncertach panowała atmosfera powagi i skupienia. Obecni byli członkowie rodzin młodych dyrygentów, studenci i wykładowcy oraz egzaminatorzy kierunku edukacja artystyczna UMCS.

2017-06-30 10:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lublin: czuwanie w 100-lecie objawień fatimskich

Chcemy pokazać, że tajemnica Fatimy działa w Kościele – zapowiada w rozmowie z KAI o. Andrzej Derdziuk OFMCap, zachęcając do udziału w czuwaniu z okazji 100-lecia objawień fatimskich, które w nocy z 12 na 13 maja odbędzie w parafii Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka z Asyżu na lubelskiej Poczekajce.

Wydarzenie, na które zaprasza lubelska wspólnota kapucynów, będzie połączeniem modlitwy i refleksji nad konkretnymi wydarzeniami współczesnej historii, związanymi z objawieniami Matki Bożej w Fatimie.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na choince i odsłonięto szopkę

2022-12-03 18:15

[ TEMATY ]

Watykan

choinka

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Na placu Świętego Piotra zapalono w sobotę światła na świątecznej choince z włoskiego regionu Abruzja i odsłonięto szopkę wyrzeźbioną w drewnie przez artystów z Friuli-Wenecji Julijskiej. Plany uroczystej inauguracji na placu pokrzyżowała niepogoda. Uroczystość z udziałem przedstawicieli Watykanu i włoskich władz lokalnych odbyła się w Auli Pawła VI.

Setki lampek włączono na stojącym koło obelisku, udekorowanym bombkami świerku białym, przywiezionym do Watykanu z małej górskiej miejscowości Rosello w Abruzji. Ozdoby choinkowe wykonały dzieci i nastolatki z tamtejszego ośrodka rehabilitacji psychiatrycznej.

CZYTAJ DALEJ

Francja: rekoronacja figury Matki Bożej z Fourvière – patronki Lyonu

2022-12-03 21:58

[ TEMATY ]

Francja

koronacja

MickaëlG, CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Rekoronacja figury Matki Bożej z Fourvière – patronki Lyonu odbyła się 1 grudnia w tym francuskim mieście. Przewodniczył jej w bazylice Notre-Dame de Fourvière nuncjusz apostolski we Francji abp Celestino Migliore w obecności prymasa Galii Oliviera de Germay.

Poprzednia korona została skradziona w 2017 roku i nigdy jej nie odnaleziono. Liońscy katolicy postanowili więc zamówić nową u słynnego jubilera pochodzenia gruzińskiego Goudjiego. – Chciałem stworzyć koronę z XXI wieku, a nie kopię poprzedniej – wyjaśnił artysta, który jest autorem m.in. mieczy dla członków Akademii Francuskiej oraz przedmiotów ze złota, srebra i kamieni, które prezydenci Francji ofiarują zagranicznym głowom państw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję