Reklama

Niedziela Przemyska

Wyruszyła 37. Przemyska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

„Nasze wędrowanie jest wejściem na wyprawę na drugi brzeg, jest wejściem na wyprawę, która powinna nas doprowadzić do jeszcze ściślejszego związku z Panem Bogiem. Idziemy wyposażeni w niezwykłą pomoc, jaką jest opieka Matki Bożej” – mówił abp Adam Szal – metropolita przemyski, podczas Eucharystii inaugurującej 37. Przemyską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Rafał Czepiński

Przez najbliższe dni ok. 1300 pątników przemierzy ok. 380 km. Będą przechodzili przez diecezje: rzeszowską, tarnowską i kielecką. Pielgrzymi wyszli z różnych miast archidiecezji. Oprócz Przemyśla, z Jarosławia, Przeworska, Leżajska, Łańcuta, Leska, Brzozowa i Krosna. W sumie 10 grup. Każda grupa ma swojego patrona. Wszystkie grupy spotykają się trzykrotnie na wspólnej modlitwie. Najpierw podczas uroczystej Eucharystii w miejscowości Paszczyna, gdzie grupy spotykają się jako cała pielgrzymka po raz pierwszy, następnie w Dąbrowie Tarnowskiej na nabożeństwie patriotycznym, oraz pod Częstochową na nabożeństwie pokutnym.

Oddzielna grupę stanowi grupa duchowych pielgrzymów, którym patronuje bł. ks. Jan Baliki, przemyski kapłan, rektor i profesor przemyskiego seminarium. Duchowi pielgrzymi, otrzymują książeczkę uczestnika i swoim cierpieniem oraz modlitwą wspierają idących na Jasną Górę pielgrzymów.

Rafał Czepiński

Hasłem tegorocznej pielgrzymki jest wezwanie „Idźcie i głoście Ewangelię”. Podczas pielgrzymi, uczestniczy będą wsłuchiwali się w konferencje dotyczące nowej ewangelizacji i nowych form sposobu głoszenia Ewangelii. Pielgrzymi będą także codziennie otrzymywać słowo życia, którym pątnicy będą się dzielili z innymi uczestnikami pielgrzymki.

Metropolita przemyskie, zachęcając do skorzystania z możliwości jakie daje pielgrzymka zachęcał, aby był to czas spotkania z Bogiem i drugim człowiekiem: Będziemy mieli okazję zanurzyć się w Pismo Święte. Zechciejmy podejmować te inicjatywy, które zostały przygotowane, to jest oferta i dar zechciejmy z tego daru skorzystać, właśnie po to, aby ta przeprawa na drugi brzeg zaowocowała naszym zbliżeniem się do Pana Boga. Obyśmy wrócili z tej pielgrzymki może zmęczeni, ale umocnienie przyjaźnią z Panem Bogiem i drugim człowiekiem. Obyśmy wrócili z przekonaniem, że nawet w obliczu największych burz mamy kogoś, kto potrafi wszystkie burze odwołać i ich skutki zniweczyć. Mamy przy sobie Jezusa Chrystusa, do którego prowadzi nas Matka Najświętsza – zakończył arcybiskup.

Reklama

Abp Szal zachęcał także, by pielgrzymka była czasem modlitwy za drugiego człowieka i podejmowania wyrzeczenia: „Zostawmy ze sobą wszystko, ale też weźmy ze sobą tych, którzy pozostają tutaj, omadlajmy ich w naszym wędrowaniu i podejmując takie, czy inne wyrzeczenia czy trudy naszego wędrowania” – zauważył hierarcha.

Historia przemyskiej pielgrzymki sięga roku 1978, kiedy pielgrzymka wyszła z Rzeszowa, trzy lata później, diecezjalna piesza pielgrzymka wyruszyła także z Przemyśla. Od tego czasu, każdego roku w ze stolicy diecezji, 4 lipca wyrusza Przemyska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Od początku pielgrzymce towarzyszy abp Adam Szal, który pieszo pokonuje cały dystans.

2017-07-06 14:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka Kobiet do Matki Bożej Królowej Rodzin w Rajgrodzie

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Piotr Drzewiecki

Prośba o zdrowie, pomyślność dla rodziny i Boże błogosławieństwo. Z takimi intencjami po raz 16. do stóp Matki Bożej Królowej Rodzin w sanktuarium maryjnym w Rajgrodzie w diecezji ełckiej pielgrzymowały w sobotę 17 lipca matki, żony i młode dziewczęta.

Od 16 lat w trzecią sobotę lipca w Rajgrodzie odbywa się Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet Katolickich. Tego dnia od 1 do 2 tys. pątniczek zjawia się u Rajgrodzkiej Pani, aby zawierzyć siebie i swoje rodziny, podziękować za łaski oraz prosić o dalsze błogosławieństwo.

CZYTAJ DALEJ

Bp Wodarczyk w radiowej Mszy Barbórkowej: górniczy stan to przykład pracowitości i pobożności

2022-12-04 10:18

[ TEMATY ]

barbórka

bp Adam Wodarczyk

Archiwum Główne Ruchu Światło-Życie

Drodzy bracia górnicy, wasz stan to przykład pracowitości w trudnej pracy pod ziemią, ale także przykład pobożności. Dziękujemy, że te dobre religijne tradycje przedłużacie waszym świadectwem życia - powiedział bp Adam Wodarczyk w niedzielę 4 grudnia, we wspomnienie św. Barbary, podczas Mszy św. transmitowanej w Programie I Polskiego Radia z parafii św. Jerzego w Mszanie koło Wodzisławia Śląskiego.

Msza św. sprawowana była w intencji górników, emerytów, rencistów górniczych i ich rodzin oraz za zmarłych górników.

CZYTAJ DALEJ

90 lat temu w Bielsku zmarł Edmund Wojtyła, brat papieża

2022-12-04 11:38

[ TEMATY ]

Edmund Wojtyła

pl.wikipedia.org

90 temu, 4 grudnia 1932 r., zmarł Edmund Wojtyła, brat Karola, późniejszego papieża Jana Pawła II. Był lekarzem. Ratując w Bielsku chorych podczas epidemii zaraził się szkarlatyną.

Edmund Wojtyła urodził się 27 sierpnia 1906 r. w Krakowie. Po wybuchu I wojny uczęszczał do austriackiej szkoły kadetów na Morawach, gdzie stacjonowała jednostka wojskowa jego ojca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję