Reklama

Polska

Warsztaty Ars Celebrandi w Licheniu

Sobór Watykański II nie zniósł starych ksiąg liturgicznych, lecz pragnął ich zreformowania bez przerywania czy likwidowania dawnej tradycji - przypomniał ostatnio abp Guido Pozzo, sekretarz Papieskiej Komisji Ecclesia Dei z okazji przypadającej właśnie 10. rocznicy motu proprio papieża Benedykta XVI „Summorum Pontificum”, przywracającego szersze stosowanie w Kościele rzymsko-katolickim Mszy św. w klasycznym rycie rzymskim, popularnie nazywanej Mszą trydencką.

[ TEMATY ]

warsztaty

warsztaty

Tomasz Mreńca

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tomasz Mreńca

W czwartek 20 lipca w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu rozpoczęły się warsztaty liturgii tradycyjnej Ars Celebrandi, które realizują wyrażone przez Benedykta XVI życzenie: „To, co było święte dla wcześniejszych pokoleń, pozostaje wielkie i święte dla nas, i nie może nagle okazać się całkowicie zakazane, lub wręcz uznane za niegodziwe”.

Tomasz Mreńca

150 uczestników z Polski i zagranicy, w tym z tak odległych krajów, jak Korea Południowa, będzie przez najbliższy tydzień uczyć się odprawiania Mszy św. w klasycznym rycie rzymskim (w przypadku kapłanów) oraz do niej służyć (ministranci) lub posługiwać śpiewem chorału gregoriańskiego, który zgodnie z wolą Soboru pozostaje własnym śpiewem Kościoła. Nabywane umiejętności są od razu wykorzystywane do sprawowania Mszy świętych: uroczystych, śpiewanych i recytowanych. Jednocześnie warsztaty pełnią rolę rekolekcji. Tegoroczne nauki są poświęcone pięciu warunkom sakramentu pokuty.

Tomasz Mreńca

Warsztaty Ars Celebrandi posiadają patronat honorowy biskupa ordynariusza Wiesława Meringa. Odbywają się już czwarty raz. Ich organizatorem jest stowarzyszenie wiernych Una Voce Polonia. Stowarzyszenie to jest częścią międzynarodowej organizacji Foederatio Internationalis Una Voce, uznawanej przez watykańską Kongregację Nauki Wiary jako reprezentacja świeckich katolików przywiązanych do nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2017-07-21 11:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bogu niech będą dźwięki

[ TEMATY ]

warsztaty

mat. prasowe

Jeśli kochasz śpiewać i marzysz, aby stać się częścią zespołu - koniecznie zapisz się na Warsztaty Muzycznego Uwielbienia ,,Dźwiękczynienie".

Warsztaty po raz 5. organizuje postakademicka Wspólnota Jednego Ducha. Odbędą się 25 i 26 maja, jak zawsze w gościnnych progach Duszpasterstwa Akademickiego Redemptor, przy ul. Wittiga we Wrocławiu.
CZYTAJ DALEJ

Autokar z uczestnikami wracającymi z Lednicy wpadł do rowu. Są ranni

2025-06-08 09:42

[ TEMATY ]

ranni

Lednica 2000

autokar

wpadł do rowu

OSP KSRG Żurowa

Autokar z młodzieżą wracającą z Lednicy wpadł do rowu

Autokar z młodzieżą wracającą z Lednicy wpadł do rowu

Pięciu nastolatków i kierowca zostało rannych w wypadku autokaru wracającego ze spotkania młodych w Lednicy. W sobotę rano w Rzepienniku Suchym (Małopolskie) pojazd zjechał na drugi pas i wpadł do rowu.

Do wypadku doszło około godz. 6.00 w niedzielę na drodze wojewódzkiej nr 980 w Rzepienniku Suchym. Zgodnie z informacjami tarnowskiej policji 34-letni kierowca z niewyjaśnionych przyczyn zjechał na przeciwległy pas i wjechał do rowu. Był trzeźwy.
CZYTAJ DALEJ

Nowy papież, nowe nadzieje. Kim jest Leon XIV?

2025-06-09 13:41

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Mat.prasowy

Wybór nowego papieża zawsze jest wydarzeniem, które przyciąga uwagę całego świata. 8 maja 2025 roku biały dym znad Kaplicy Sykstyńskiej ogłosił nowinę, która zaskoczyła wielu: Amerykanin Robert Prevost został wybrany na następcą św. Piotra, przyjmując imię Leon XIV. Czy ten wybór zwiastuje nowy rozdział dla Kościoła katolickiego?

Jak zauważa Paweł Chmielewski w książce Leon XIV. Nowy papież, kardynał Prevost to duchowny, który choć uformowany w czasach posoborowych, nie jest ich niewolnikiem. Dzięki temu – pisze autor – może on podjąć refleksję nad potrzebami Kościoła bez ciężaru ideologicznych sporów przeszłości. Prevost to zakonnik i misjonarz, ale również sprawny organizator. Jego zakorzenienie w duchowości augustiańskiej oraz szerokie doświadczenie w Ameryce Południowej dają mu unikalną perspektywę. To człowiek głębokiej modlitwy, ale też konkretnych działań. Papież, który nie musi sięgać po hałaśliwe środki, by być słyszanym.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję