Reklama

Z życia Diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dwa 50-lecia w Brzegach

16 lipca br. we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel (Szkaplerznej) parafianie i wierni z sąsiednich parafii licznie przybyli na odpust w Brzegach, gdzie XVII-wieczny obraz Madonny z Dzieciątkiem jest otaczany wielką czcią. Tegoroczny odpust miał szczególną wymowę: minęło bowiem 50 lat od uratowania obrazu z pożaru kościoła i 50 lat posługi kapłańskiej ks. Ireneusza Bronisława Baniaka, byłego proboszcza w Brzegach. To on ofiarował parafii dzwon jubileuszowy, który pierwszy raz odezwał się w czasie procesji odpustowej. Nawiązując do daru Jubilata, proboszcz ks. Krzysztof Leśniak powiedział: „Niech ten dzwon głosi chwałę Pana i budzi nasze sumienia”.
Jak wielka jest rola Matki Najświętszej w życiu Kościoła, Ojczyzny i każdego z nas ukazywał w homilii ks. Marek Cetera. „Maryja dała nam szkaplerz, który noszony przez wiernych jest znakiem przynależności do Niej i zobowiązuje do życia zgodnego z nauką Jej Syna”.
Sama uroczystość jubileuszowa ks. Baniaka poprzedziła odpust i odbyła się z inicjatywy Księdza Proboszcza. „Pełna jest ziemia łaskawości Pana, a wśród łask największych: obecność kapłana” - taki napis nad ołtarzem witał Jubilata w kościele wypełnionym wiernymi i liczną grupą ministrantów, a Msza św. rozpoczęła się wręczeniem Jubilatowi poświęconego krzyża. W homilii ks. Michał Majchrowicz nawiązał do napisu na obrazku Jubilata: „Dziękuję Ci, Panie, za to, że pozwoliłeś mi wejść na Drogę Krzyżową, przejść przez Ogrójec i wstąpić na Golgotę”. Życie ks. Baniaka było i jest znaczone różnymi doświadczeniami i krzyżami, a mimo to zachowuje on pogodę ducha i optymizm. Kaznodzieja przypomniał, że w latach 60. (bardzo trudnych dla Kościoła) Jubilat zorganizował od podstaw parafię w Radkowicach k. Starachowic. Z nadszarpniętym zdrowiem w 1984 r. przybył do Brzegów, aby pracować z całym oddaniem.
Wielka wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka i bezinteresowność zaowocowały zaufaniem, szacunkiem i życzliwością ze strony parafian. Toteż dziękowali koszem 50 róż oraz słowami: „Bogu niech będą dzięki za Twe powołanie, za to pasterskie dla ludu wybranie. A Tobie dziękujemy za pracę, za trudy. Za serce kapłańskie, za słowa prawdy świętej, za błogosławieństwa”.
Jubileuszową uroczystość uświetnił chór pod dyrekcją J. Bębenka. Pod koniec Mszy św. życzenia ks. Ireneuszowi Bronisławowi Baniakowi wraz z kwiatami i upominkami złożyli przedstawiciele rodziców, młodzieży, ministrantów i dzieci. Jubilat dziękując Księdzu Proboszczowi i wszystkim za modlitwę i za życzenia, zapewnił o modlitewnej pamięci oraz wręczył jubileuszowe obrazki.

Reklama

Emilia Fert

Na pamiątkę czynu legionowego

Za sprawą radnych miasta Kielc w drodze aklamacji przyjęto rezolucję w sprawie 90. rocznicy wkroczenia do Kielc Strzeleckich Oddziałów Józefa Piłsudskiego, którą Prezydent miasta odczyta 12 sierpnia. Tekst rezolucji jest hołdem oddanym twórcom czynu legionowego, nawiązuje do doniosłych historycznie wydarzeń, jak i przypomina nam o obowiązku pamiętania o nich. Kielczanie mogą już teraz zapoznać się z tekstem rezolucji, gdyż jego treść dostępna jest na okolicznościowych kartkach pocztowych, upamiętniających rocznicę. Uroczystością rocznicowym będzie towarzyszyć szereg atrakcji, a wśród nich powitanie uczestników XXXIX Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kinga Nyga

Turniej Rycerski

Z roku na rok powiększa się oferta turystyczna podkieleckich Chęcin. Ruiny zamku wybudowanego przez Kazimierza Wielkiego przyciągają coraz więcej turystów z całej Polski.
Od niedawna w ruinach, w sezonie letnim turystów i mieszkańców Chęcin straszy nocą „duch królowej Bony” - w postać, której wcielił się jeden z mieszkańców gminy. Ubrany w białe szaty spaceruje po zamkowych murach. Władze gminy dostrzegły, że takie działania promocyjne zwiększają ruch turystyczny, więc podejmowane są kolejne inicjatywy. Na terenie zamku turysta może więc zrobić sobie zdjęcie np. w dybach czy też w rycerskiej zbroi. Co roku w Chęcinach organizowane są turnieje rycerskie, na które zjeżdżają miłośnicy dawnych tradycji rycerskich z całej Polski. W tym roku zjechało tu ponad 100 rycerzy. Ich obóz wyrósł u podnóża zamku, gdzie odbyły się turnieje i zabawy rycerskie. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem nie tylko lokalnych mieszkańców, ale także turystów, którzy w okresie letnim coraz częściej odwiedzają Chęciny, a dodatkowa atrakcja - walki rycerskie - spowodowały, że grupa gości w tych dniach była większa. Zlot rycerzy trwał od 24 do 25 lipca. Zaprezentowano pokazy walk rycerskich, rekonstrukcje XV- i XVII-wiecznych bitew. Rycerze dali także pokaz swoich umiejętności łuczniczych, strzelając z łuku do tarczy. W rywalizacji wzięły udział również białogłowy, które swoją celnością niejednokrotnie przewyższały kolegów rycerzy.
Mimo iż w drugim dniu pogoda trochę pomieszała szyki organizatorom, imprezę można uznać za udaną.

Reklama

Władysław Burzawa

Miniwakacje u sióstr urszulanek

Od 19 do 24 lipca br. w domu Sióstr Urszulanek w parafii Chrystusa Króla w Kielcach trwały miniwakacje dla dzieci.
Każdego dnia przychodziło ok. 40 dzieci. Były gry, zabawy i konkursy; odbyło się ognisko i wycieczka do Chęcin. Dla wielu dzieci to jedyna taka atrakcja w ciągu wakacji. W organizowaniu wolnego czasu dla najmłodszych Siostrom Urszulankom pomagali wolontaryjnie uczniowie z Liceum im J. Słowackiego w Kielcach oraz młodzież z parafialnej grupy „Emaus”.
W pomoc materialną przy organizacji miniwakacji włączyło się sporo ludzi dobrej woli oraz parafia.

K. D.

W Ognisku „Po drodze”

Od 9 do 18 lipca w Piwnicznej wypoczywały 73 osoby z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w ramach tzw. wczaso-rekolekcji.
Organizatorem wyjazdu rodzin były Siostry Salezjanki. Tego typu forma wypoczynku, połączenie relaksu z nauką i modlitwą, skierowana do całych rodzin, cieszy się dużą popularnością i były to trzecie tego typu rekolekcje. Tegoroczne odbywały się pod hasłem: Komunia św. fundamentem rodziny. Za całość programu odpowiedzialna była s. Anna Pytka. Siostry Salezjanki, które prowadzą Ognisko „Po drodze”, przygotowały również przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Kielcach oraz Gminnej Komisji Alkoholowej letni wypoczynek dla swoich podopiecznych. Od 20 lipca do 3 sierpnia grupa 44 dzieci przebywała na koloniach w Nagłowicach. Wśród wielu atrakcji znalazł się spływ po rzece Kamiennej oraz wycieczki. W opiece nad dziećmi dyrektor Ogniska s. Renacie Żołnierzyk pomagała grupa wolontariuszy.

Reklama

K. D.

Obiad za pracę

Z inicjatywy prezydenta Kielc Wojciecha Lubawskiego ma powstać druga już w mieście restauracja, w której biedni ludzie będą mogli zjeść obiad w zamian za pracę.
Taka jadłodajnia mieści się już przy ul. Bodzentyńskiej pod nazwą „Jedenasta trzydzieści”. Druga ma być na ul. Lecha. Każdy, kto chce spożywać obiady w tego typu barze, musi udać się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS), który zleci takiej osobie pracę. Zwykle są to prace porządkowe lub też sezonowe, np. grabienie liści czy odśnieżanie, czasami pomoc przy remoncie dróg. Po wykonaniu pracy otrzymuje się kartkę, która upoważnia pracownika jadłodajni do wydania takiej osobie obiadu. Obiad w restauracji „Jedenasta trzydzieści” kosztuje 5,50 zł, pieniądze za posiłek przesyła jadłodajni MOPS. Ludzie żywiący się tu mówią, że obiady są bardzo smaczne, cieszy ich również to, że mogą w zamian za pracę zjeść gorący posiłek.

Dominik Gołębiowski

Miasto zadba o seniorów

Jeszcze w tym roku ma zostać oddany do użytku Dom Seniora - zapowiedział prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Na miejsce jego powstania wybrano ul. św. Stanisława Kostki.
W pobliżu planowanego Domu Seniora znajduje się ogród, w którym jego mieszkańcy będą mogli mile spędzać czas. Na wyposażeniu Domu znajdą się również komputery i, co istotne, obiekt będzie przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Ponadto do końca roku w mieście mają powstać nowe świetlice środowiskowe - przy ul. Narutowicza oraz przy ul. 1 Maja.

K. D.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy Synod Diecezji Świdnickiej. Hasło, hymn i logo

2024-04-24 10:53

[ TEMATY ]

Świdnica

synod diecezji świdnickiej

diecezja świdnicka

Logo Pierwszego Synodu Diecezji Świdnickiej

Logo Pierwszego Synodu Diecezji Świdnickiej

Już w sobotę 18 maja w katedrze świdnickiej zostanie zainaugurowana uroczysta sesja Pierwszego Synodu Diecezji Świdnickiej. Tym czasem świdnicka kuria zaprezentowała logotyp wydarzenia.

Ważnymi znakami, które będą towarzyszyć wiernym w czasie tego ważnego wydarzenia, są specjalnie wybrane hasło, hymn oraz logo, odzwierciedlające duchową misję i cel Synodu.

CZYTAJ DALEJ

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec

2024-04-24 17:59

[ TEMATY ]

Konferencja Episkopatu Polski

Konferencja Episkopatu Polski/Facebook

W dniach 23-25 kwietnia br. odbywa się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania jest w tym roku abp Stanisław Budzik, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Głównym tematem spotkania są kwestie dotyczące trwającej wojny w Ukrainie. Drugiego dnia członkowie grupy wysłuchali sprawozdania z wizyty bp. Bertrama Meiera, ordynariusza Augsburga, w Ukrainie, w czasie której odwiedził Kijów i Lwów. Spotkał się również z abp. Światosławem Szewczukiem, zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

CZYTAJ DALEJ

Co nam w duszy gra

2024-04-24 15:28

Mateusz Góra

    W parafii Matki Bożej Częstochowskiej na osiedlu Szklane Domy w Krakowie można było posłuchać koncertu muzyki gospel.

    Koncert był zwieńczeniem weekendowych warsztatów, podczas których uczestnicy doskonalili lub nawet poznawali tę muzykę. Warsztaty gospelowe to już tradycja od 10 lat. Organizowane są przez Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice” w Krakowie. Ich charakterystycznym znakiem jest to, że są to warsztaty międzypokoleniowe, w których biorą udział dzieci, młodzież, a także dorośli i seniorzy. – Muzyka gospel mówi o wewnętrznych przeżyciach związanych z naszą wiara. Znajdziemy w niej szeroki wachlarz gatunków muzycznych, z których gospel chętnie czerpie. Poza tym aspektem muzycznym, najważniejszą warstwą muzyki gospel jest warstwa duchowa. W naszych warsztatach biorą udział amatorzy, którzy z jednej strony mogą zrozumieć swoje niedoskonałości w śpiewaniu, a jednocześnie przeżyć duchowo coś wyjątkowego, czego zawodowcy mogą już nie doznawać, ponieważ w ich śpiew wkrada się rutyna – mówi Szymon Markiewicz, organizator i koordynator warsztatów. W tym roku uczestników szkolił Norris Garner ze Stanów Zjednoczonych – kompozytor i dyrygent muzyki gospel.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję