Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: w „Niedzieli” odbyło się spotkanie poświęcone Józefowi Piłsudskiemu

[ TEMATY ]

historia

spotkanie

aula

Bożena Sztajner/Niedziela

Konspiracyjne wizyty Józefa Piłsudskiego w Częstochowie i Rakowie w latach 1902-1921”, to temat spotkania, które odbyło się wieczorem 5 listopada w auli redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” w Częstochowie.

W spotkaniu wzięli udział m. in. alumni Niższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, członkowie Drużyny Strzeleckiej reaktywowanego po 1989 r. Związku Strzeleckiego, nawiązującego tradycjami do Związku Strzeleckiego, który powstał we Lwowie w 1910 r. z inicjatywy nielegalnego Związku Walki Czynnej.

Reklama

Uczestnicy spotkania obejrzeli materiał historyczny i multimedialny przygotowany przez Ośrodek Dokumentacji Dziejów Częstochowy i Studio TV „Niedzieli”. Podczas spotkania młodzież Gimnazjum nr 5 im. Mikołaja Reja w Częstochowie, pod kierunkiem Grażyny Wojtasik i Doroty Marlińskiej wykonała pieśni patriotyczne i legionowe, m. in. „Legiony to”, „Rota”.

- Żeby Polska byłą Polską to trzeba pamiętać o wielkiej wartości i dziejach naszej Ojczyzny. Przeżyliśmy zabory, dwie wojny światowe, okupację niemiecką i sowiecką. To wszystko mamy w sobie, w naszych sercach- mówił na początku spotkania ks. inf. Ireneusz Skubiś redaktor naczelny tygodnika katolickiego „Niedziela”.

Ks. Skubiś podkreślił, że „Częstochowa to nie tylko miasto pielgrzymkowe, ale miasto, które odegrało ważną rolę w historii”- Dlatego dzisiaj Częstochowa powinna powiedzieć „nie” ateistycznym billboardom - mówił ks. Skubiś.

Reklama

Redaktor naczelny „Niedzieli” wskazał również na rolę jaką „Niedziela” odegrała w dziejach Ojczyzny i Kościoła - Nadal chcemy służyć i jesteśmy wierni Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie - podkreślił ks. Skubiś.

Spotkanie, które rozpoczęło obchody 94. rocznicy odzyskania niepodległości w Częstochowie, poprowadził aktor Marian Florek.

Józef Piłsudski przebywał w Częstochowie czterokrotnie w latach 1902-1921. Pierwsza wizyta miała miejsce w lipcu 1902 r. Druga wizyta Piłsudskiego w Częstochowie odbyła się w październiku 1905 r. Kolejna wizyta Piłsudskiego w Częstochowie na przełomie stycznia i lutego 1906 r.. Podczas tego pobytu Piłsudski spotkał się w Rakowie z przywódcami obozu „niepodległościowego” w częstochowskiej PPS. Czwarta wizyta Józefa Piłsudskiego miała miejsce 20 października 1921 r. Już po odzyskaniu niepodległości Piłsudski przybył do Częstochowy jako naczelnik państwa. Podczas tego pobytu spotkał się na Jasnej Górze z ojcami paulinami, gdzie uczestniczył również we Mszy św. Zwizytował również koszary Zawady 27 pułku piechoty.

11 listopada 1918 r. w Częstochowie załoga niemiecka opuściła koszary i stację kolejową, a młodzież z Polskiej Organizacji Wojskowej i Straż Obywatelska przystąpiła do rozbrajania Niemców. Następnego dnia o godz. 17.30 przemaszerowały częstochowskimi Alejami - 3 kompanie Wojska Polskiego pod dowództwem kpt Ludwikowskiego. Na ulicach, balkonach, na Ratuszu załopotały biało-czerwone flagi.

Zobacz fotogalerię

2012-11-05 21:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Skrywane skarby polskości

Trzeba było wielu lat zmian mentalnościowych, by obok Piłsudskiego wśród twórców Niepodległej przedstawić w podręcznikach szkolnych Dmowskiego czy Paderewskiego – podkreśla prof. Jan Żaryn.

Mateusz Wyrwich: Jest wreszcie pierwszy tego typu instytut – Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego. Późno. Minęło 30 lat od czasu powrotu wolnej Polski, a wiedza naszego społeczeństwa o myśli politycznej prawicy jest bardzo zaniedbana. Traktowano ją – ba, do dzisiaj tak traktuje tę myśl lewica – jako wiedzę narodową, a więc niebezpieczną, bo... nacjonalistyczną. Z czego to wynika?

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu

2021-09-24 17:21

kl. Łukasz Ziemba

ks. Konrad Dyrda otwiera nowy rok akademicki

ks. Konrad Dyrda otwiera nowy rok akademicki

Abp Adam Szal przewodniczył 24 września Mszy św. na inaugurację nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Metropolita przemyski podkreślił, że będzie to czas poszukiwania odpowiedzi na pytanie: „co ludzie mówią o Jezusie”. – Ale też Chrystus postawi nam pytanie: „Co ty mówisz o Chrystusie?” – powiedział. W seminarium w Przemyślu formację rozpoczęło 47 kleryków, w tym 10 na pierwszym roku.

W swojej homilii abp Szal dużo miejsca poświęcił drodze kleryckiej bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, dla którego – jak stwierdził kaznodzieja – seminarium było miejscem, gdzie przygotowywał się do odpowiedzi na pytania Jezusa: „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego i za kogo ty mnie uważasz?”.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: I dzień V Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej za nami

2021-09-25 09:16

[ TEMATY ]

edukacja

Mszą św. pod przewodnictwem bp. Piotra Jareckiego rozpoczął się w piątek (23.09) V Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej organizowany przez „Civitas Christiana”. Wydarzenie objął patronatem honorowym Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki.

W kazaniu bp Piotr Jarecki nawiązał m.in. do beatyfikacji bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który zgłębiał katolicką naukę społeczną i ją upowszechniał, przytoczył jego słowa:„nie można dopuścić do tego, aby zapanowała zasada przemilczania. Za tą zasadą jest slogan, że katolicka nauka społeczna to piękne komunały, ogólniki i nic więcej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję