Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: 150. rocznica Unii Apostolskiej Kleru

[ TEMATY ]

Jasna Góra

kapłan

KRZYSZTOF ŚWIERTOK/BPJG

W przypadającą w tym roku 150. rocznicę powstania Unii Apostolskiej Kleru Najświętszego Serca Jezusa, 12 listopada na Jasnej Górze zainaugurowano dwudniowe spotkanie kapłanów należących do tego stowarzyszenia. Głównym zadaniem Unii jest troska o dążenie we wspólnocie do świętości, poprzez odkrywanie na nowo tożsamości kapłańskiej.

Abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce, zauważył, że w obecnych czasach posługę kapłańską winna charakteryzować postawa dialogu i to na wielu płaszczyznach. – Po pierwsze chodzi o dialog z Bogiem, by kapłan był człowiekiem modlitwy. Po drugie chodzi o dialog między kapłanami, braterstwo między kapłanami jest nie tylko ważne, ale wręcz konieczne. Po trzecie chodzi dialog z wiernymi zwłaszcza z tymi, którzy utracili swoją wiarę albo mają z nią trudności – powiedział abp Migliore.

Reklama

Z kolei przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Józef Michalik, podczas homilii przypominając znaczenie i sens jedności pomiędzy powołanymi oraz całym ludem chrześcijańskim, wskazał, że to jedność jest konieczna do uświęcenia człowieka w prawdzie. - Mamy być jedno z Jezusem w uwielbianiu Ojca, mimo wszystko, mimo różnych sytuacji życiowych mamy pamiętać, że naszym powołaniem kapłańskim mam uwielbiać Ojca, mam być zjednoczony z Jezusem w uwielbieniu Ojca, w zadośćuczynieniu za grzechy, nie tylko swoje, za grzechy, które obserwuję – powiedział abp Michalik.

Dodał, że kapłańska reakcja na dobro i na zło ma być zawsze reakcją Jezusową. - Mamy się i my radować, widząc dobro w drugim człowieku, ale jednocześnie mamy cierpieć widząc zło, grzech, zadość czynić, jednoczyć się z Jezusem w jego Najświętszej Ofierze, Krzyżowej Ofierze – podkreślił Przewodniczący KEP.

Podczas Mszy św. nowi kandydaci złożyli akt przystąpienia do Unii Apostolskiej Kapłanów. Na zakończenie Mszy św. akt zawierzenia odczytał Nuncjusz Apostolski w Polsce.

Reklama

Tegoroczne spotkanie księży unionistów przebiega pod hasłem: „W braterskiej wspólnocie do świętości i razem z braćmi”. Przez dwa dni kapłani uczestniczyć będą w sympozjum w Kaplicy Różańcowej.

Unia Apostolska Kleru (Kapłanów) zrzesza w Polsce ok. 800 członków. Jest stowarzyszeniem otwartym na duchownych diecezjalnych, którzy zobowiązują się we wzajemnym wsparciu realizować w pełni życie według Ducha, poprzez pełnienie posługi. Jej cecha charakterystyczna polega na uprzywilejowaniu braterstwa, wypływającego z sakramentu święceń, w celu popierania wśród duchowieństwa i w Kościele życia wspólnotowego, wzorowanego na modelu wspólnoty apostołów z Chrystusem.

Członkowie Unii poświęceni i posłani jak wszyscy wyświęceni szafarze dla służby ludowi Bożemu, podzielają trudy i nadzieje świata, wzbudzając i rozwijając odpowiedzialny udział świeckich we wspólnym i jedynym posłannictwie Chrystusa, ponieważ także oni są aktywnymi podmiotami nowej ewangelizacji.

2012-11-13 08:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczyna się rok jubileuszowy bł. Euzebiusza

[ TEMATY ]

Jasna Góra

jubileusz

bł. Euzebiusz

Biuro Prasowe Jasnej Góry

Obchody 750. rocznicy śmierci bł. Euzebiusza, założyciela Zakonu Paulinów były głównym tematem konferencji prasowej, która odbyła się na Jasnej Górze w poniedziałek, 14 stycznia. Rok Jubileuszowy bł. Euzebiusza rozpocznie się we wszystkich klasztorach na świecie 20 stycznia.

Główne uroczystości inauguracyjne odbędą się w kolebce Zakonu, w Bazylice św. Stefana w Budapeszcie na Węgrzech. Mszy św. przewodniczyć będzie kard. Péter Erdő, Prymas Węgier, pauliński konfrater. Na Jasnej Górze obchody jubileuszowe rozpocznie Msza w Kaplicy Matki Bożej o godzinie 7.00 pod przewodnictwem o. Michała Lukoszka, wikariusza generalnego Zakonu Paulinów.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Krzyż to miłość bez granic. Pielgrzymka chorych w Krakowie-Mogile

2021-09-17 17:34

Anna Bandura

Arcybiskup błogosławi wiernych

Arcybiskup błogosławi wiernych

17 września do cysterskiego sanktuarium w Krakowie-Mogile przyjechali uczestnicy Diecezjalnej Pielgrzymki Osób Chorych i Niepełnosprawnych Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Krakowie-Mogile we wrześniu tradycyjnie gościło Diecezjalną Pielgrzymkę Chorych i Niepełnosprawnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję