Reklama

Polska

Bp Mazur: zbyt mało modlimy się o powołania

Zbyt mało modlimy się o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. A przecież misje są sprawą wiary - przypomina w rozmowie z KAI bp Jerzy Mazur, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. 6 stycznia Kościół obchodzi Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom.

[ TEMATY ]

kapłani

Werbiści

Bp Jerzy Mazur: Kościół w Polsce jest coraz bardziej świadomy swego mandatu misyjnego. Wprawdzie nie możemy równać się co do liczby misjonarzy i misjonarek z innymi krajami, niemniej jednak liczba ta stale rośnie.

Obecnie 2032 misjonarek i misjonarzy z Polski posługuje w krajach misyjnych, a ponadto ponad 1000 kapłanów i sióstr zakonnych na Wschodzie w krajach b. ZSRR. Mamy sporą już grupę misjonarzy świeckich: 57 osób, nie licząc rodzin z Drogi Neokatechumenalnej. Nasi misjonarze są młodzi, dynamiczni, dobrze przygotowani językowo i kulturowo, całkowicie oddani sprawie Bożej. Ich średnia wieku, wynosząca ok. 35 lat, pozwala żywić nadzieję na długą służbę w Kościele misyjnym.
Dostrzegamy również wzrost zainteresowania misjami wśród wiernych świeckich. Nasze częste apele o modlitwę i ofiarność na rzecz misji spotykają się z coraz żywszym odzewem. W wielu diecezjach i parafiach rozwija się dzieło misyjne. Podobnie można mówić o zgromadzeniach zakonnych, które utrzymują placówki misyjne dzięki hojności wiernych. To są jak najbardziej satysfakcjonujące znaki odpowiedzialności za misje Kościoła w Polsce.
W ubiegłym roku świętowaliśmy jubileusz pięćdziesięciolecia Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Baczne spojrzenie w historię uświadomiło mi, jak dużo dokonało się w sferze animacji, współpracy i formacji misyjnej. Okrzepły struktury niosące pomoc misjom. Teraz czas na pogłębienie wśród duchowieństwa i wiernych świadomości, że z mocy chrztu św. i bierzmowania wszyscy jesteśmy uczniami-misjonarzami i mandat misyjny otrzymaliśmy osobiście. Możemy realizować go na różne sposoby.

- Na jakie cele będą przeznaczone środki pieniężne z tegorocznej zbiórki na tacę w Uroczystość Trzech Króli?

- Tradycyjnie już, taca z Uroczystości Trzech Króli, kiedy w Polsce obchodzony jest Dzień Modlitwy i Pomocy Misjom, jest przeznaczona na Krajowy Fundusz Misyjny. Wspiera on działalność Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, gdzie misjonarze przygotowują się do wyjazdu na misje. Jest to jedyna placówka w świecie, która przez rok solidnie przygotowuje do posłania misyjnego. Formują się w nim fideidoniści (kapłani diecezjalni), kapłani zakonni, bracia i siostry zakonne oraz misjonarze świeccy.
Pozyskane 6 stycznia środki służą również pomocy w posłudze ewangelizacyjnej i charytatywnej misjonarkom i misjonarzom. Trzeba wspomnieć, że w ten dzień kwestują Kolędnicy misyjni – dzieci i młodzież z grup Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. W tym roku zbierają pieniądze na pomoc rówieśnikom z Syrii i Libanu.

- Jak określiłby Ksiądz Biskup przyszłe zadania Komisji Misyjnej?

- Komisja Episkopatu Polski ds. Misji odpowiada za koordynację działań na rzecz misji w Kościele w Polsce. Jej celem jest pogłębienie integracji środowisk misyjnych, zacieśnienie współpracy, wymiana doświadczeń między podmiotami, które służą misjom oraz animacja i formacja misyjna, zwłaszcza dzieci i młodzieży.
Jednym w priorytetowych zadań na najbliższe lata, nie tylko na 2018 r. jest rozbudzenie ducha misyjnego wśród wiernych świeckich. Zależy nam bardzo na „przebudzeniu misyjnym” świeckich. Chcemy, aby zwiększyła się liczba misjonarek i misjonarzy, którzy będąc świeckimi, dadzą potężne świadectwo wiary i miłości do Chrystusa. Komisja poszukuje sposobów wspierania wolontariatu misyjnego młodzieży, który dynamicznie się rozwija w Polsce. To jest nasza nadzieja na powołania misyjne.
Obecny rok jest rokiem synodu na temat młodzieży. Chcemy zastanowić się, jak wykorzystać potencjał, energię i inwencję młodzieży w dziele misyjnym Kościoła. Mówiąc o młodych, pragniemy rozbudzić modlitwę w ich intencji. Papież Franciszek w Orędziu na Światowy Dzień Misyjny powiedział: „Młodzi są nadzieją misji”. Pragnieniem naszym jest, by młodzi, którzy są nadzieją naszego Kościoła, stawali się nadzieją misji. Oni winni ewangelizować na cyfrowym kontynencie rówieśników i aż po krańce ziemi. Uważam, że zbyt mało modlimy się o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. A przecież misje są sprawą wiary.
W 2018 r. pragniemy, z takim samym zapałem jak dotychczas mobilizować Kościół w Polsce do zaangażowania modlitewno-finansowego w misje. Jesteśmy wdzięczni Duchowi Świętemu za „wyobraźnie misyjną”, która rozbudza w wielu duchownych i świeckich, a która przekłada się na wsparcie dzieł ewangelizacyjnych, edukacyjnych, medycznych i charytatywnych na misjach.

2018-01-04 17:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski do kapłanów o nieuleganiu pokusie narzekania i normalności

„Jeśli ksiądz decyduje się na bycie jedynie osobą normalną, będzie kapłanem przeciętnym albo jeszcze gorzej. W dynamikę swej kapłańskiej tożsamości ma bowiem wpisany rozwój, dążenie do świętości, do przekraczania swych słabości i ograniczeń, do przekraczania samego siebie” – mówił w środę na Jasnej Górze abp Wojciech Polak.

Prymas Polski przewodniczył 20 września w kaplicy Cudownego Obrazu Mszy św. otwierającej sesję zwyczajną Sekcji Stałe Formacji Kapłańskiej. Gremium działa przy Komisji Duchowieństwa KEP i ma na celu wymianę doświadczeń i wspieranie się w realizowaniu programów formacji stałej duchowieństwa w poszczególnych diecezjach, zgodnie z zaleceniami Stolicy Apostolskiej i Konferencji Episkopatu Polski. Eucharystię koncelebrował m.in. przewodniczący sekcji ks. dr Tomasz Trzaskawka z archidiecezji gnieźnieńskiej.

CZYTAJ DALEJ

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

2022-11-24 19:54

[ TEMATY ]

sługa Boży

kapucyni

archiwum Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej Kościół w Polsce może cieszyć się wstawiennictwem nowego sługi Bożego – kapucyna br. Kaliksta Kłoczko. W ten sposób proces beatyfikacyjny zakonnika wchodzi w nowy etap.

Kapucyński stolarz, nie tylko zawodem, sposobem życia, a niektórym nawet wyglądem przypominający św. Józefa. Z jednej strony zanurzony w modlitwie, a z drugiej blisko ludzi i ich życia. Pomysłowy rzemieślnik, zaskakujący technicznymi rozwiązaniami i artysta, który potrafił wykonać w drewnie niemal wszystko – Brat Kalikst odszedł w opinii świętości w 2013 r., po przeżyciu w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów ponad 60 lat.

CZYTAJ DALEJ

Powstaje grupa wsparcia!

2022-11-26 19:30

plakat organizatorów

    Z inicjatywy Fundacji Opes139 w Tarnowie powstaje kolejna grupa wsparcia dla rodziców po stracie dziecka w wyniku poronienia, śmierci okołoporodowej i martwego urodzenia.

    Jeśli jesteś rodzicem po stracie i potrzebujesz bezpiecznego miejsca, by o tym porozmawiać, potrzebujesz wsparcia i zrozumienia po stracie swojego dziecka. Poroniłaś i nie umiesz sobie z tym poradzić i żyć na nowo. Chcesz wyjść do świata i opowiedzieć o swojej stracie, o swoim dziecku. Chcesz przyjrzeć się na nowo relacjom z otoczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję