Ołtarz adoracyjny „Gwiazda Kazachstanu”, który w czerwcu przyszłego roku już na stałe zostanie zainstalowany w sanktuarium maryjnym w Oziornoje w Kazachstanie, obecnie odwiedza diecezję świdnicką. Do 28 listopada mogą przy nim modlić się mieszkańcy Wałbrzycha.
To drugi po "Tryptyku Jerozolimskim" z planowanych dwunastu gwiazd - ołtarzy adoracji Najświętszego Sakramentu, przed którymi ma płynąć modlitwa w intencji pokoju. Kolejny, trzeci powstanie w Kibeho w Rwandzie. Ich autorem jest gdański bursztynnik Mariusz Drapikowski. Odwiedziny diecezji świdnickiej przez ołtarz "Gwiazda Kazachstanu" rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca w uroczystość Chrystusa Króla. W Eucharystii wzięło udział wielu gości: prezydent Wałbrzycha, przewodnicząca oraz członkowie Rady Miejskiej, twórca ołtarza, Bractwo Krzyża Świętego, a także grupy modlitewne i mieszkańcy Wałbrzycha. Po Mszy św. odbyło się uroczyste przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ołtarza „Gwiazda Kazachstanu”, który w wałbrzyskim sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego pozostanie do środy 28 listopada.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
- Ołtarzowi adoracyjnemu towarzyszy wzniosła idea modlitwy o pokój – przypomina ks. Andrzej Raszpla. Zdaniem kustosza wałbrzyskiego sanktuarium, jest to szczególnie ważne „w naszych czasach, w których w wielu miejscach brakuje pokoju”. Z Wałbrzycha „Gwiazda Kazachstanu” odwiedzi jeszcze kościół pw. św. Mikołaja Ojców Paulinów we Wrocławiu. Uroczystą instalację w sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Oziornoje zaplanowano na 6-7 czerwca. W październiku ołtarz ten pobłogosławił w Watykanie papież Benedykt XVI.
Ołtarz ten jest częścią projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Wspólnota "Królowa Pokoju" (Communita Regina della Pace), który obejmuje powstanie 12 ośrodków wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu na całym świecie w intencji pokoju. Pierwszy ołtarz adoracji „Tryptyk Jerozolimski”, znajduje się od trzech lat przy IV stacji Via Dolorosa w Jerozolimie.
Ołtarz „Gwiazda Kazachstanu” ma 7,5 metra szerokości i 2,5 metra wysokości, jest ołtarzem pięcioskrzydłowym. Jego ikonografia - jak podkreślił jego twórca, gdański artysta Mariusz Drapikowski - mocno wpisuje się w rozpoczęty właśnie Rok Wiary. Ten pięcioskrzydłowy ołtarz jest plastyczną refleksją biblijną dotyczącą Miłosierdzia Bożego.
„Inspiracją przy tworzeniu ołtarza stał się „Tryptyk rzymski” bł. Jana Pawła II, a szczególnie jego trzecia część o wejściu na Górę Moria. Ołtarz pokazuje przesłanie Ewangelii Miłosierdzia. Znajdują się w nim relikwie dwóch świętych Miłosierdzia Bożego: św. Faustyny Kowalskiej i bł. Jana Pawła II - podkreślił w rozmowie z KAI Drapikowski.
Kolejny, trzeci ołtarz z tego cyklu powstanie w Kibeho w Rwandzie. Jest to zarówno miejsce jedynych uznanych w Afryce objawień maryjnych, jak i okrutnych rzezi w czasie ludobójstwa.
2012-11-27 13:51
Reklama