Reklama

Są wydarzenia, których zapomnieć nie można

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Można już zwiedzać Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie

Była sobota 16 października, ciepły, jesienny dzień. Świeciło słońce. Przy grobie ks. Popiełuszki w Warszawie zaczęli gromadzić się ludzie. W pewnej chwili podpierając się laską podeszła tam drobna kobieta, matka ks. Jerzego. Uklękła przy grobie, podparła dłońmi czoło i zaczęła się modlić. Po chwili do Marianny Popiełuszko podszedł Prymas Polski, który przybył na Żoliborz, by poświęcić muzeum jej syna.
Po krótkiej modlitwie przy grobie ks. Jerzego, kard. Józef Glemp, Marianna Popiełuszko, prezydent Lech Kaczyński i wiceprezydent stolicy Andrzej Urbański przecięli wstęgę. Muzeum zostało otwarte. Ks. Zygmunt Malacki oprowadził po nim przybyłych gości.
W sali Dar kapłaństwa Prymas Polski uroczyście poświęcił Muzeum. - Wiąże się ono z Muzeum Powstania Warszawskiego, które ma ocalić pamięć historyczną, tę dawniejszą i tę najnowszą - powiedział kard. Glemp. A potem jako pierwszy wpisał się do Księgi Pamiątkowej. Po nim uczyniła to mama ks. Jerzego. Jako trzeci podpis złożył Lech Kaczyński, który wyraził nadzieję, że wkrótce razem z mamą ks. Jerzego będziemy się zapewne cieszyć z beatyfikacji ks. Popiełuszki. Nawiązał też do wypowiedzi Księdza Prymasa, podkreślając, że władze Warszawy pragną dbać o pamięć tego miejsca. - Mam do niego sentyment również ze względów osobistych, byłem bowiem chrzczony w tej właśnie żoliborskiej parafii, w niej przyjmowałem Pierwszą Komunię, na jej terenie się urodziłem - wspominał Prezydent.

„Kościół to garb, którego nie można usunąć operacyjnie,

z którym trzeba żyć” - te słowa gen. Jaruzelskiego wypowiedziane w 1987 r. wyryte są na ścianie Muzeum. Zwiedzanie rozpoczyna się od sali zatytułowanej W cieniu PRL-u, w którym przeczytać można o najważniejszych wydarzeniach z historii Polski w latach 1944-1989, a także zobaczyć kartki na żywność, ówczesną prasę i obejrzeć migawki telewizyjne z tamtego okresu.
- Są wydarzenia, których zapomnieć nie można - mówi ks. Zygmunt Malacki, który stworzył Muzeum przy pomocy Ewy A. Zając i Grzegorza Pfeifera. Powstawało ono trzy lata, ale pamiątki po ks. Jerzym Popiełuszce zbierano już od dnia pogrzebu, czyli od 3 listopada 1984 r. (szczególne zasługi położyła tu Nela Wojnakiewicz, która gromadziła pamiątki). Dalej idzie się przez autentyczne drzwi z domu rodzinnego ks. Jerzego w Okopach, do sali urządzonej na wzór domu państwa Popiełuszków. Gdy wchodziła tu mama zamordowanego kapłana, po jej policzkach popłynęły łzy. Po chwili zaś to ona stała się przewodnikiem po tej sali. Wskazując na oryginalną kołyskę ks. Popiełuszki zaczęła wyjaśniać: - Zrobił ją ojciec ks. Jerzego, kołysałam go w niej, gdy był mały.
Największe wrażenie na zwiedzających zrobiła sala zatytułowana: Golgota. Przez jej środek przepływa woda, na której widnieje świetlny znak krzyża - symbol miejsca znalezienia ciała ks. Jerzego. W tej sali zobaczyć można także koszulę, spodnie i buty męczennika. A także sznur, którym został związany. Słychać fragmenty kazań ks. Jerzego. Na ścianie co kilka sekund pojawiają się zdjęcia zmasakrowanego ciała ks. Popiełuszki.
W ostatniej sali zwiedzający mogli zobaczyć opisy cudów i łask, jakich ludzie doznali za wstawiennictwem ks. Jerzego. Po raz pierwszy został tu ujawniony list prof. Wacława Świeżawskiego, który został uzdrowiony z choroby nowotworowej po odmówieniu nowenny do ks. Popiełuszki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

To jedyna tego rodzaju ekspozycja

- nie tylko w Polsce, ale i w Europie. - To muzeum o kapłanie, który przez 12 lat dojrzewał, dorastał do męczeństwa - mówił ks. Z. Malacki na konferencji prasowej, która poprzedzała otwarcie Muzeum. - Nie chcieliśmy, by była to Izba Pamięci. Szukamy odpowiedzi na pytanie kim był i kim jest ks. Popiełuszko, ponieważ dla wielu osób jest on postacią „hasłową” i zmitologizowaną - dodał. Dlatego zaproponował szkołom, by w Muzeum mogły odbywać się lekcje języka polskiego, historii i religii. Przygotowując Muzeum pragnął, by przemawiało ono do wszystkich: wierzących i niewierzących, pielgrzymów i turystów, także do młodego pokolenia. - Sięgamy po metaforę, wierzymy że symbol bardziej przemawia do ludzi - mówi. - Chciałbym też, by to Muzeum skłaniało do zadumy i kontemplacji - także naszego życia, kiedy pytamy o jego wartość i sens. Chciałbym, by opuszczając Muzeum ludzie wychodzili z wewnętrznym pragnieniem bycia człowiekiem dobrym oraz z przekonaniem, że prawda zawsze zwycięża.
O. Gabriel Bartoszewski, promotor sprawiedliwości procesu beatyfikacyjnego ks. Jerzego ujawnił, że prace zmierzające do wyniesienia ks. Popiełuszki na ołtarze są już na ostatnim etapie. Kwestią miesięcy jest przygotowanie Pozycji o męczeństwie, która stanowi podstawę do orzeczenia rzymskiej Komisji ds. Kanonizacji. Kiedy całość zatwierdzi Papież, przygotowany zostanie dekret o męczeństwie, a potem wyznaczona będzie data beatyfikacji.
Natomiast dr Jan Żaryn, historyk z IPN opowiadał dziennikarzom o pracach pionu śledczego, który bada okoliczności zbrodni na ks. Jerzym. Powiedział też, że z punktu widzenia historycznego odpowiedzialność za to morderstwo „spada na Jaruzelskiego, Kiszczaka, Barcikowskiego oraz Urbana”, których określił jako następców władzy totalitarnej w PRL.

Otwarcie Muzeum poprzedziło sympozjum

poświęcone ks. Jerzemu. Ks. prof. Józef Warzeszak z warszawskiego seminarium podczas swego wystąpienia cytował fragmenty kazań ks. Popiełuszki, podkreślając, że świadczą one, iż był on człowiekiem „heroicznie wierzącym”, w pełni zasługującym na to, by być błogosławionym i świętym. - Ks. Jerzy wiele razy powtarzał: Ja się poświęciłem, ja się nie cofnę. Świadomie szedł na śmierć męczeńską, wiedział o tym, że był szykanowany, a mimo to wytrwał do końca - zauważył prelegent. Podkreślił również, że ks. Popiełuszko był świadkiem nadziei - na życie wieczne, ale również na poprawę losu Ojczyzny. Ks. prof. Marian Szczęsny mówił w referacie o społecznym wymiarze nauczania ks. Popiełuszki. Stwierdził, że jego kazania przepojone są głębokim patriotyzmem, co jest cechą polskiego kaznodziejstwa od kilku stuleci. - W umiłowaniu Ojczyzny przez ks. Jerzego nie ma żadnych wynaturzeń w postaci ksenofobii, mesjanizmu narodowego itp. Przytaczał on argumenty, które czerpał z Ewangelii i z wypowiedzi papieskich - mówił prelegent. Podkreślił też, że kazania ks. Jerzego wykazują cechę podwójnej wierności: Bogu i ludziom oraz, że są dowodem na moc prawdy i na zapotrzebowanie społeczne na radykalizm w głoszeniu prawdy. Na wpływ nauczania ks. Jerzego na zachowania środowisk pracowniczych zwracał w swym wystąpieniu uwagę Marian Krzaklewski. Nauczanie ks. Popiełuszki, w jego przekonaniu, jest wciąż aktualne, także w dzisiejszych czasach.
Z okazji 20. rocznicy śmierci ks. Popiełuszki, wydano także książkę Ofiara spełniona, która zawiera teksty wprowadzeń i słów końcowych oraz homilii ks. Jerzego z Mszy za Ojczyznę. Są też w niej teksty pieśni i wierszy, które były podczas tych Eucharystii śpiewane i recytowane. Teksty przygotował sam ks. Popiełuszko, ale nie udało mu się ich wydać. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Sióstr Loretanek a dofinansowana została przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XI Majówka w Ogrodach Klasztornych

2024-05-14 16:58

Magdalena Lewandowska

Dwórki św. Jadwigi - jej gród co roku przyciąga dzieci i dorosłych.

Dwórki św. Jadwigi - jej gród co roku przyciąga dzieci i dorosłych.

Zapraszamy serdecznie na wyjątkową majówkę w ogrodach klasztoru Sióstr Boromeuszek w Trzebnicy.

Już po raz 11., tym razem 26 maja, Siostry Boromeuszki zapraszają do Trzebnicy. – Tradycyjnie majówkę organizujemy pod koniec maja, blisko dnia mamy i dnia dziecka. W tym roku odbędzie się dokładnie 26 maja, w dzień matki. To doskonała okazja do rodzinnego świętowania, a jednocześnie do oddania czci naszej najlepszej mamie Maryi – mówi Lilianna Sicińska.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 14.): Starty

2024-05-13 20:55

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat.prasowy

W jaki sposób najlepiej rozpoczynać nowe sprawy? Co zrobić, kiedy życie nagle stawia przede mną niespodziewane zadania? Gdzie znajdę pomoc, jeśli boję się wyzwań i już na starcie mam ochotę się wycofać? Zapraszamy na czternasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o Maryi w kontekście początków ludzkich dróg.

ZOBACZ CAŁY #PODCASTUMAJONY

CZYTAJ DALEJ

Nasz diecezjanin na Międzynarodowej Konferencji Liturgicznej w Rzymie

2024-05-15 10:37

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Z pasji do liturgii

Dawid Makowski

Archiwum Dawida Makowskiego

Dawid Makowski jest członkiem Diecezjalnej Komisji Liturgicznej. Pochodzi z Zielonej Góry

Dawid Makowski jest członkiem Diecezjalnej Komisji Liturgicznej. Pochodzi z Zielonej Góry

W dniach od 8 do 10 maja 2024 r. w murach Papieskiego Instytutu Liturgicznego w Rzymie odbywała się międzynarodowa konferencja liturgiczna pt. „Sobory, Synody i Liturgia”. W wydarzeniu uczestniczył nasz młody pasjonat liturgii zielonogórzanin Dawid Makowski.

Konferencja była okazją do usłyszenia wielu referatów obejmujących swoją tematyką zagadnienia: synodalności, soboru w Nicei, związku liturgii z synodami diecezjalnymi, inkulturacji liturgicznej, architektury sakralnej, eklezjologii i współczesnych aspektów pastoralnych liturgii. Sympozjum było organizowane ze względu na przypadającą za rok siedemsetną rocznicę zgromadzenia Soboru w Nicei – wyjaśnia Dawid Makowski. - Był to czas bardzo cenny nie tylko naukowo, ale duchowo. Można było doświadczyć powszechności (czyli katolickości) Kościoła, poprzez rozmowę i spotkania z ludźmi z całego świata. Szczególnie interesujące było tu wystąpienie benedyktyńskiego opata dr Oliviera-Marii Sarr OSB, który wygłosił referat na temat inkulturacji liturgicznej w krajach afrykańskich. Pozwolił on słuchaczom dostrzec, w jaki sposób tamtejsze narody rozumieją i praktykują wiarę – dodaje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję