Reklama

Niedziela Wrocławska

Obchody 80. rocznicy ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła

Eucharystią w intencji Ojczyzny, której w katedrze wrocławskiej przewodniczył abp Józef Kupny, rozpoczęły się obchody 80. rocznicy ogłoszenia Pięciu Prawd Polaków spod Znaku Rodła. - To narodowy katechizm i Dekalog Polskości - mówił w homilii o prawdach ogłoszonych 6 marca 1938 r. w Berlinie bp Ignacy Dec.

[ TEMATY ]

Polacy

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Biskup świdnicki zwrócił uwagę, że Eucharystia sprawowana we Wrocławiu potwierdza, że Kościół zachowuje pamięć o ważnych wydarzeniach, które stanowią o tożsamości religijnej i narodowej Polaków. Za takie uznał ogłoszone 80 lat temu podczas Kongresu Polaków w Berlinie prawdy: "jesteśmy Polakami, wiara ojców naszych jest wiarą naszych dzieci, Polak Polakowi bratem, co dzień Polak narodowi służy, Polska matką naszą - nie wolno mówić o matce źle".

Kaznodzieja podkreślił, że pomimo upływu prawie wieku słowa wypowiedziane przez Polaków w Berlinie nic nie straciły ze swojej aktualności. Stanowią natomiast fundament zdrowego patriotyzmu, są narodowym katechizmem i Dekalogiem Polskości - przekonywał biskup świdnicki.

Zwrócił uwagę na wagę prostego hasła: "jesteśmy Polakami". - To słowa jednoczące, pozwalające zachować tożsamość narodową - mówił bp Dec, dodając, że człowiek nie może być włóczęgą bez rodziny, narodu, historii i kultury, i krytykując prądy usuwające z przestrzeni publicznej pojęcie narodu w imię źle pojętej globalizacji. Przeciwstawiał przy tym patriotyzm, który nazwał cnotą i nacjonalizm określony mianem zwyrodniałej postawy.

W dalszej części homilii biskup świdnicki przywołał słowa św. Jana Pawła II o Ojczyźnie jako matce, która ma prawo do miłości szczególnej. - O matce nie wolno mówić źle - zaznaczył bp Dec. - Tymczasem słychać złe głosy z Brukseli i z Warszawy, donosy na Polskę - dodał, podkreślając, że nawet jeśli matka nie jest doskonała i ma wady, dobre dziecko nie powie o niej złego słowa, ale będzie się starało wesprzeć. - Miłości do Ojczyzny trzeba się uczyć i gdy z Ojczyzną źle się dzieje nie wolno na nią pluć, ale tym bardziej należy ją kochać - tłumaczył hierarcha.

Na zakończenie bp Dec wezwał wszystkich, a szczególnie osoby odpowiedzialne za edukację młodego pokolenia Polaków do propagowania prawd ogłoszonych 80 lat temu.

Reklama

Po Eucharystii uczestnicy jubileuszu mieli okazję do spróbowania 100 kg tortu z wizerunkiem Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Mogli także podziwiać wypuszczone w niebo nad Ostrów Tumski 80 balonów.

3 grudnia 1937 r. w Domu Polskim w Zakrzewie, Rada Naczelna Związku Polaków w Niemczech, na nadzwyczajnym posiedzeniu podjęła decyzję o zorganizowaniu I Kongresu Polaków, który odbył się 6 marca 1938 r Berlinie.

Na kongresie, w którym wzięło udział ponad 5 tys. przedstawicieli polskiej ludności, ogłoszono Pięć Prawd Polaków: 1. Jesteśmy Polakami, 2. Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci, 3. Polak Polakowi Bratem, 4. Co dzień Polak Narodowi służy, 5. Polska Matką naszą – nie wolno mówić o Matce źle.

Kongres zgromadził Polaków mieszkających na Śląsku Opolskim, Kaszubach, Warmii, Ziemi Malborskiej, Mazurach, Ziemiach Połabskich, w Westfalii i Nadrenii. Był największą w historii manifestacją narodową Polaków w Niemczech w tamtym okresie. W okresie międzywojennym na terytorium ówczesnych Niemiec mieszkało 1,5 mln Polaków.

2018-03-04 12:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspólna historia odrębna prawda

W drugiej połowie lutego br. Polacy spotkali się z nową falą brutalnej agresji ze strony izraelskich polityków i środowisk żydowskich. Jest to bardzo przykre i nigdy nie możemy tego zaakceptować. Jednak czy nie ma w tym wydarzeniu także szansy na kolejne odblokowanie prawdy w publicznym sposobie opowiadania o naszej historii, tłumionym dotąd przez poszanowanie wrażliwości naszych „starszych braci w wierze”, a często też przez wpajaną nam „polityczną poprawność”?

CZYTAJ DALEJ

Gdy nie było sakramentu

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 12-13

Adobe Stock, montaż M.P.

Dlaczego Kościół katolicki z taką łatwością orzeka dziś nieważność małżeństwa? I to nawet w sytuacji, gdy małżonkowie mają już dorosłe dzieci? Czy nie jest to wyraz relatywizowania małżeństwa sakramentalnego? – pyta czytelnik.

W tak sformułowanym pytaniu kryje się teza, że orzeczenie nieważności małżeństwa jest dziś łatwiejsze niż niegdyś. Istotnie, o takiej możliwości słyszymy coraz częściej, zwłaszcza gdy dotyczy to osób znanych w świecie polityki, kultury czy show-biznesu. W prasie codziennej i w internecie opisywane są – nierzadko w sensacyjnym albo oskarżycielskim tonie – historie osób, które przeszły przez procedurę kanoniczną w sądach kościelnych. Na czym ona polega i czy naprawdę jest łatwiej?

CZYTAJ DALEJ

Owoce Ducha Świętego - Radość

2023-02-04 17:36

[ TEMATY ]

Duch Święty

Duch Św.

Adobe Stock

„Radość jest ważna w naszym życiu. W jakiś sposób jest to czujnik tego, czy dobrze żyjemy, czy źle żyjemy. Taki drobny czujniczek, ale ważny! Coś jak kontrolka ABS-u w samochodzie.

Można jechać dalej, ale prawdopodobnie, na pierwszych światłach, gdy ktoś przed nami zahamuje, to będziemy musieli trochę przerwać tę naszą podróż. Gdzie szukać radości? Jak sprawić, żeby zachować skarb radości w swoim sercu?” - na te pytania odpowiada ks. Michał Twarkowski, charyzmatyczny kapłan z Prałatury Opus Dei, biblista, duszpasterz, wychowawca, informatyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję