Reklama

Polska

Kraków-Łagiewniki: debata nt. jak dziś dawać świadectwo? Inicjatywy papieskie w Polsce

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

debata

Łagiewniki

Kraków

KS. MARIUSZ FRUKACZ

Jak mówić i pisać o Janie Pawle II? Jak wygląda percepcja nauczania polskiego Papieża w społeczeństwie? Czy Jan Paweł II jest wciąż osobą medialną? - na te i inne pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy debaty, która odbyła się 14 grudnia w Krakowie-Łagiewnikach w auli bł. Jana Pawła II przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w ramach II Forum Inicjatyw Poświęconych Janowi Pawłowi II.

Debatę poprowadził Tomasz Królak, zastępca redaktora naczelnego Katolickiej Agencji Informacyjnej. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele kilkunastu ogólnopolskich instytucji promujących nauczanie papieża Jana Pawła II, artyści, ludzie nauki i dziennikarze.

Reklama

Tomasz Królak, wprowadzając do dyskusji, zauważył, że „konieczne jest przełożenie nauczania papieża na literaturę, sztukę”. - Brakuje nam wciąż solidnych powieści religijnych nawiązujących do osoby, życia i nauczania Jana Pawła II - mówił Królak. - Przy całej mnogości inicjatyw papieskich brak jest wyjścia poza krąg ludzi wierzących - kontynuował.

Zastępca redaktora naczelnego KAI pytał również o percepcję nauczania Jana Pawła II w środowisku akademickim. - Teologia ciała obecna w nauczaniu Jana Pawła II wciąż w Polsce leży odłogiem - zauważył Tomasz Królak. Dziennikarz zaznaczył również, że można zaobserwować proces „dewojtylizacji Kościoła w Polsce”. - Czy Jan Paweł II pozostaje wciąż postacią medialną- pytał Tomasz Królak uczestników debaty.

- Bardzo trudno jest z różnymi inicjatywami papieskimi przebić się do głównego nurtu medialnego - mówił Piotr Legutko, kierownik krakowskiego oddziału „Gościa Niedzielnego”. - Doskonale komunikujemy się między sobą, we własnym gronie. Jednak to nie jest powodem do zadowolenia. W Polsce funkcjonuje pewnego rodzaju pęknięcie kulturowe i ciężko jest się przebić do pierwszego obiegu - mówił Legutko.

Reklama

Z kolei dziennikarka Grażyna Starzak podkreśliła, że „bardzo ważne jest pokazywanie inicjatyw, które nie mogą przebić się w głównym obiegu mediów”. - Jeśli chodzi o Jana Pawła Ii to w różnych środowiskach dzieją się wspaniałe rzeczy, które powinniśmy w mediach pokazywać - mówił Starzak.

Również ks. Robert Skrzypczak zauważył, że „istnieje pewne zmęczenie ciągłym pokazywaniem Jana Pawła II wśród odbiorców mediów”. - Należy pokazywać nie tylko osobę Jana Pawła II, ale ważne tematy wypływającego z jego nauczania - mówił ks. Skrzypczak.

„Jan Paweł II jest doskonałym „kluczem hermeneutycznym” do zrozumienia Soboru Watykańskiego II i Kościoła” - kontynuował ks. Skrzypczak. Dodał, że Jan Paweł II „może nam pomóc w zrozumieniu i przezwyciężeniu wirusa ateistycznego humanizmu, który jest niewątpliwie obecny w naszej rzeczywistości”.

Natomiast o. Jarosław Kupczak OP podkreślił, że w świecie akademickim „pisanie o Janie Pawle II spotyka się z rezerwą i nieufnością”. - Tymczasem konieczne jest przetłumaczenie wysokiej teologii na język konkretu - dodał panelista.

O. Kupczak, mówiąc o tematach Jana Pawła II, które nadal są mało popularne, wskazał na ducha Asyżu, czyli debatę z religiami, patriotyzm i teologię ciała. - Bardzo ważne jest rozumienie Kościoła u Jana Pawła II i ideał patriotyzmu - mówił o. Kupczak.

Ponadto Aleksandra Zapotoczny podkreśliła, że Jan Paweł II wciąż jest tematem medialnym, ale często ludzie mają niewielką wiedzę na temat jego nauczania. Zdaniem dziennikarki „źródłem wiedzy o papieżu są filmy, albumy i publikacje książkowe, albumy”.

Paneliści podkreślali, że wiele wspaniałych tematów z nauczania Jana Pawła II „dzisiaj, zwłaszcza wobec młodego pokolenia wymaga atrakcyjnego przekazu”. Dla s. Anny Bałchan to, co najważniejsze wypływa z życia i nauczania Jana Pawła II, „to pójście do drugiego człowieka”. - Jan Paweł II głosił Ewangelię miłości. Jeśli jesteśmy ludźmi wiary, to czego się boimy. Zawalczmy o pewne rzeczy w społeczeństwie - zaapelowała s. Bałchan.

Ks. Rafał Sztejka, szef Redakcji Programów Katolickich TVP, przytaczając dane o milionowej oglądalności programów związanych z papieżem podkreślił, że „Jan Paweł II jest medialny i będzie”. Cytując słowa listu Jana Pawła II do artystów, że „Dobra Nowina ma być przekazywana w sposób pociągający”, ks. Sztejka zwrócił uwagę, że „także Jan Paweł II powinien być pokazywany w sposób pociągający”.

Uczestniczący w debacie ks. prał. Paweł Ptasznik z watykańskiego Sekretariatu Stanu powiedział, że „powinno się mówić nie tylko o Janie Pawle II, ale o tym, co mówił Jan Paweł II”. Zdaniem ks. Ptasznika, konieczne jest wciąż podjęcie tematów wypływających z nauczania polskiego Papieża, takich jak prawa narodów, jedność Europy, jej duchowe korzenie, patriotyzm Jana Pawła II, jednoczenie kultur. - Bardzo ważna jest inwestycja środków i sił w człowieka - podkreślił ks. Ptasznik.

Z kolei Grzegorz Polak z KAI podkreślił, jak bardzo ważne jest „pokazanie stylu duszpasterskiego Jana Pawła II”. Dziennikarz KAI ubolewał, że „Jan Paweł II znika z kaznodziejstwa” . Grzegorz Polak postulował również zwrócenie większej uwagi na nauczanie społeczne Jana Pawła II. - Jakże wymowna jest dzisiaj idea „wyobraźni miłosierdzia”.

Uczestnicy debaty mogli się również zapoznać z działalnością różnych instytucji propagujących nauczanie Jana Pawła II, jego dzieło i życie. Zaprezentowane zostały różne inicjatywy promujące nauczanie papieskie, m.in. Dzieło Nowego Tysiąclecia, Szlaki Papieskie, Centrum Myśli Jana Pawła II. O działalności Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie mówił ks. Mariusz Frukacz, zastępca redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego „Niedziela”.

Forum inicjatyw poświęconych Janowi Pawłowi II jest dziełem Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, a honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął kard. Stanisław Dziwisz.

2012-12-14 19:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Najdłuższy most w Małopolsce będzie nosił imię kard. Franciszka Macharskiego

[ TEMATY ]

Kraków

T. Warczak

Najdłuższy most w Małopolsce, który powstał na trasie S7 w Krakowie będzie nosił imię kard. Franciszka Macharskiego. Krakowscy radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w tej sprawie 30 sierpnia wieczorem, podczas sesji Rady Miasta Krakowa.

Nadanie nowemu mostowi imienia kard. Franciszka Macharskiego to inicjatywa krakowskiego fotoreportera Marka Lasyka, któremu dotychczas udało się zebrać ponad 1600 podpisów pod petycją do Rady Miasta. 19 września 2016 r. pomysłodawca złożył do krakowskiego magistratu formalne pismo w tej sprawie.

CZYTAJ DALEJ

22 stycznia zmarł Apostoł Rzymu, św. Wincenty Pallotti

[ TEMATY ]

święty

Włodzimierz Rędzioch

Kościół św. Zbawiciela na Falach. Rzym

Kościół św. Zbawiciela na Falach. Rzym

„Święty, apostoł Rzymu, nie żyje”, „Ojciec ubogich nie żyje” - tak w styczniu 1850 r. były zatytułowane artykuły włoskiego dziennika "Giornale di Roma" informujące o zgonie ks. Wincentego Pallottiego.

Powodem jego nagłej śmierci było ostre zapalenie płuc, którego nabawił się w święto Trzech Króli - po uroczystościach Epifanii w kościele św. Andrzeja della Valle ks. Pallotti oddał swój płaszcz biedakowi, na skutek czego bardzo się przeziębił.

CZYTAJ DALEJ

Koncert ekumeniczny w toruńskim ratuszu

2022-01-23 20:30

Renata Czerwińska

W toruńskim ratuszu odbył się koncert ekumeniczny w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję