Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: Centralne obchody uroczystości Bożego Ciała

Centralne obchody uroczystości Bożego Ciała dla miasta Częstochowy rozpoczną się w tym roku na Jasnej Górze. Uroczysta Msza św. celebrowana będzie na Szczycie o godz. 10.00 pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Po niej wyruszy procesja prowadząca przez Aleje Najświętszej Maryi Panny do częstochowskiej Archikatedry. To już wieloletni zwyczaj, że sanktuarium wpisane jest w obchody Bożego Ciała.

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Bożena Sztajner/Niedziela

Procesje w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie odbywają naprzemiennie z Jasnej Góry do Archikatedry lub z Archikatedry do Sanktuarium.

Jak zauważył mariolog, ks. prof. Janusz Królikowski w częstochowskim zwyczaju procesji „z” lub „na” Jasną Górę widoczna jest głęboka symbolika. - To zawiera prawdziwie chrześcijańskie przesłanie, które odkrywamy w uroczystość Bożego Ciała. Nie bójmy się tego, że Maryja zasłoni nam Eucharystię, a jeśli poświęcimy się Eucharystii, będziemy czuć potrzebę zostawienia na boku Maryję. Nic podobnego - podkreśla ks. Królikowski i dodaje, że „tabernakulum, nad którym jest Cudowny Obraz Matki Bożej, to wspaniała synteza, którą wystarczy czytać”.

Reklama

To już wieloletni zwyczaj, że częstochowskie sanktuarium wpisane jest w obchody Bożego Ciała. - To dla podkreślenia związku pobożności eucharystycznej z rolą Maryi w Kościele - zauważył mariolog. Przypomniał słowa św. Jana Pawła II z encykliki o Eucharystii, że Maryja to Niewiasta Eucharystii. - Całe życie Maryi było zwrócone na Jezusa i prowadziło do odkrycia i ukazania sensu Eucharystii. Będąc Matką Słowa Wcielonego i pozostając przez całe życie ściśle związaną z Eucharystią, Maryja prowadzi człowieka do Najświętszego Sakramentu. Nie zasłania Go, ale właśnie na Niego wskazuje – czytamy w papieskim dokumencie.

Ks. Królikowski dodaje, że procesja eucharystyczna wyruszająca z Jasnej Góry do Archikatedry ma nas uczyć pogłębiania więzi z Jezusem przez Maryję. - Maryja była pierwszym tabernakulum i pierwszą monstrancją Eucharystii, ale była też pierwszą posłaną. Maryja odkrywa Jezusa innym i chce Go innym dawać. W Jej postawie zawarta jest również wiara Kościoła w Eucharystię. Dzięki Niej inni spotykają Jezusa i mogą Go adorować, jak Elżbieta – przypomina mariolog i podkreśla, że „Maryja nie tylko uczestniczy w Eucharystii, ale przenosi jej owoce w codzienne życie”.

Przywołując kolejne fragmenty papieskiej encykliki ks. Profesor podkreśla, że „Kościół odnajduje w Niej wzór uczestnictwa w tej Boskiej Tajemnicy. Ukazuje wierzącym postawę uległości wobec niepojętej tajemnicy wiary, jaką niewątpliwie jest Eucharystia. To Ona pierwsza okazała wobec niej posłuszeństwo bez wahania. Z matczyną miłością, której uzewnętrznienie widzimy podczas wesela w Kanie, zaprasza każdego człowieka do wiary, że jej Syn może przemienić chleb i wino w swoje Ciało i Krew tak, jak przemienił wodę w wino, a przez to stać się chlebem życia”.

Reklama

Ks. Janusz Królikowski przypomina, że każda Eucharystia jest cudem, który łączy nas z Maryją. - My szukamy cudów i widzimy, że cud jest wtedy, gdy jesteśmy uzdrowieni, gdy się nawracamy, gdy doświadczyliśmy czegoś niezwykłego. Tymczasem każda Msza św. jest cudem. Pierwszym cudem cudów jest fakt, iż Syn Boży stał się człowiekiem w łonie Maryi a dzisiaj cudem cudów jest Eucharystia, gdzie Chrystus na ołtarzu staje się pokarmem dla nas - zauważył kapłan. W procesji eucharystycznej w Częstochowie tradycyjnie udział biorą duchowieństwo diecezjalne i zakonne wraz z delegacjami parafialnymi miasta. Obecni są także paulini z generałem Zakonu i jasnogórskim przeorem. Procesję tworzą również asysty: jasnogórska i archidiecezjalna.

Przez całą oktawę uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w bazylice jasnogórskiej odprawiane będą o godz. 19.00 Msze św. z nauką eucharystyczną i procesją z Najświętszym Sakramentem.

2018-05-29 17:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski zachęca do licznego udziału w procesjach Bożego Ciała

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Boże Ciało

Artur Stelmasiak/Niedziela

Zachęcam duszpasterzy, aby jak co roku organizowali procesje Bożego Ciała do czterech ołtarzy. Wiernych natomiast gorąco zachęcam do włączenia się w przygotowania do procesji oraz do licznego w nich udziału – napisał abp Marek Jędraszewski we „Wskazaniach w sprawie procesji Bożego Ciała” dla archidiecezji krakowskiej.

Powołując się na rozporządzenie Rady Ministrów z 29 maja br. metropolita krakowski przypomniał, że zgromadzenia religijne mogą się odbywać niezależnie od liczby ich uczestników, co stwarza możliwość zorganizowania tradycyjnych procesji eucharystycznych w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Święty celnik

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

Św. Mateusz

Grażyna Kołek

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

Św. Mateusz, apostoł i ewangelista zm. ok.60 r.

To święty, do którego bardzo często odwołuje się papież Franciszek, wskazując na drogę własnego powołania. Ewangeliści Marek i Łukasz nazywają Mateusza najpierw „Lewi, syn Alfeusza” (Mk 2, 14; Łk 5, 27), dopiero później w innych miejscach wymieniane jest imię Mateusz.

Na pewno Mateusz był Galilejczykiem. Jego pracą było pobieranie ceł i podatków w Kafarnaum nad Jeziorem Tyberiadzkim – w mieście położonym przy ważnym szlaku handlowym łączącym Galileę z Damaszkiem. To właśnie w Kafarnaum Chrystus zastał go w komorze celnej i powołał na swojego apostoła. Do tego wydarzenia nawiązał papież Franciszek, kiedy wyjaśniał swoje motto: Miserando atque eligendo. Jest ono zaczerpnięte z homilii św. Bedy Czcigodnego, który komentując ewangeliczne opowiadanie o powołaniu św. Mateusza, napisał: „Vidit ergo Iesus publicanum et quia miserando atque eligendo vidit, ait illi Sequere me” (Jezus ujrzał celnika, a ponieważ spojrzał na niego z miłością i go wybrał, powiedział do niego: Pójdź za Mną). Otóż w święto św. Mateusza młody Jorge Mario Bergoglio – miał wtedy 17 lat – doświadczył w szczególny sposób miłującej obecności Boga w swoim życiu.

CZYTAJ DALEJ

Koncert organowy w Lubojnie

2021-09-21 09:26

[ TEMATY ]

koncert organowy

Karol Porwich /Niedziela

Koncert organowy odbywa się z okazji rocznicy poświęcenia organów piszczałkowych w kościele parafialnym. W tym roku jest on także połączony z rocznicą konsekracji świątyni.

Podczas koncertu zaprezentują się artyści: Tomasz Sokołowski, organista, student Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, oraz tenor Paweł Żurawski. W programie znajdą się utwory takich kompozytorów jak: Jan Sebastian Bach, Stanisław Moniuszko, Felix Mendelsohn-Bartholdy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję