Reklama

Bożonarodzeniowa opowieść

Niedziela przemyska 52/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zwykle na świąteczny numer przygotowujemy wigilijną opowieść. Chcemy i w tym roku uczynić zadość stworzonej tradycji. Tym razem „książką”, z której zaczerpnąłem pomysł na tę refleksję było życie. Zgromadzonym na uroczystościach księżom, Diecezjalny Duszpasterz Ministrantów rozdawał materiały z ogłoszeniami, i jak się później dowiedziałem, propozycjami na Rok Eucharystii. Prosi się w nich duszpasterzy, by na spotkaniach formacyjnych zachęcili ministrantów do pełnego uczestnictwa we Mszy św. i ofiarowania Komunii Świętej w intencjach Kościoła. Te intencje - propozycje są wymienione. Nie ograniczają jednak inwencji samych duszpasterzy i ministrantów. Owoce ministranckich deklaracji zostaną złożone w księgach intencyjnych w poszczególnych okresach roku liturgicznego. Niestety, jeden ze stojących obok mnie księży wziąwszy kopertę spojrzał na nią, odczytał pieczątkę i z uśmiechem stwierdził: - Podzieli los wszystkich podobnych. To znaczy? - zapytałem. - Pójdzie w komin. Zrobiło mi się smutno. Trudno młodym będzie z koloru dymu odczytać skierowane do nich propozycje. A tyle dobra może się zrodzić z tej inicjatywy, która przecież nie jest uciążliwa dla duszpasterzy. Nie trzeba zamawiać autobusów, organizować kanapek, inwestować wreszcie pieniędzy. Trzeba jedynie dobrej woli i nieco eklezjalnego myślenia. W tym smutku przyszedł mi na pamięć pewien fakt, który zdarzył się w życiu mojego znajomego. Oddajmy głos temu nieco sfabularyzowanemu wydarzeniu.
- Byłem człowiekiem wychowanym w katolickiej rodzinie. Byłem nawet ministrantem lektorem. Potem zacząłem stygnąć, wreszcie zobojętniałem, a nawet stałem się zatwardziałym, praktycznym ateistą. Nie chodziłem do kościoła, przestałem się modlić. Czasem dziwiłem się, że moje dzieci i żona nie zaprzestały praktyk religijnych. A ja coraz bardziej oddalałem się od Boga. Mój interes natomiast, rozwijał się pomyślnie. Miałem pieniądze, kolegów. Wszedłem w świat młodej, polskiej finansjery. Zaczęły się spotkania w domkach myśliwskich, polowania. Raz, a nieraz dwa razy w tygodniu, spotykaliśmy się na brydżu. Najczęściej w sobotę. Wiadomo, w niedzielę można było odespać noc i wspominać misterne konstrukcje myślowe, wspaniałe szlemiki, czasem szlemy.
Lata mijały i mój syn poszedł, jak się potocznie mówi, do Pierwszej Komunii Świętej. W kilka tygodni po tej uroczystości z dumą poinformował mnie:
- Wiesz tato, zapisałem się do ministrantów.
- To dobrze, odrzekłem bez przekonania i emocji.
Obserwowałem później, z jakim zapałem biegał do kościoła. Niewiele jednak mnie to zajmowało. Dzieci były zdolne, nie stwarzały kłopotów w szkole i to było najważniejsze.
Nadszedł Adwent. W parafii, w której mieszkałem Msza roratnia odprawiana była rano o 6.00. Wcześnie. Mój syn zrywał się codziennie o 5.00, wypijał herbatę, zabierał przygotowane w przede dniu przez mamę kanapki i wkraczał w mrok zimowej nocy. U mnie żadnych emocji. Aż przyszła owa nieszczęsna, dziś wiem, błogosławiona niedziela. Wróciłem po czwartej nad ranem. Brydż nie był udany. Nie szła karta, potem zirytowany „położyłem” dwa świetne rozdania. Zdenerwowało to mojego partnera. Po wódce nie trudno o awanturę. I doszło do niej. Inwektywy, epitety. Wróciłem zły na cały świat i na siebie. Pomyślałem, trzeba to przespać. I o dziwo czułem, że nadchodzi sen. I wtedy... I wtedy najpierw usłyszałem charakterystyczny trzask zapalanego światła i po chwili szum wody w łazience. Wściekłem się. Zerwałem się z łóżka i szarpnąłem drzwi łazienki wyrywając zamek. Ujrzałem zdziwione oczy mojego syna, który mył zęby. Przestraszył się mojego wzroku. Nic mnie to nie obchodziło.
- Dlaczego się tłuczesz po nocy smarkaczu?!
- Tato, przepraszam. Starałem się być cicho.
- Gdzie się wybierasz po nocy? - zapytałem bez sensu.
- Przecież wiesz, na Roraty.
- To spadaj szybko i cicho - wycedziłem.
- Dobrze tato - głos syna był na granicy płaczu. To usłyszałem.
Kiedy położyłem się do łóżka, nie mogłem już zasnąć. Miałem w oczach obraz mojego dziecka, które patrzy na ojca z lękiem, wprost z panicznym lękiem. Na chwilę popadłem w jakieś senne mary. Widziałem siebie jako ministranta i słyszałem płacz mojego dziecka. Sen nie przychodził. Mijały godziny. Dziecko wróciło ze Mszy św. Słyszałem jego rozmowy z siostrą i mamą. Wstydziłem się wstać. Nie wiedziałem jak spojrzeć mu w oczy. Znowu popadłem w rwany sen. I wtedy poraził mnie ten głos: „Ty stary koniu, to takie dziecko potrafi wstać rano, a ty...”.
To był trudny dzień. Unikałem swojego dziecka. Widziałem smutek w oczach żony. Chłopak niewątpliwie pożalił się matce. Nie wiem dlaczego przyszła mi myśl, że muszę iść tej niedzieli do kościoła. Wyszedłem wcześniej z domu. Wsiadłem w samochód i pojechałem do mojego brydżowego partnera. Nie wyglądał na zachwyconego, kiedy mnie zobaczył. Poprosiłem o rozmowę i w kilku słowach przeprosiłem go za wczorajszy (a właściwie dzisiejszy epizod). Parę minut później wszedłem do świątyni. Szukałem miejsca w jakimś zakątku. Wcisnąłem się między ścianę a konfesjonał. Miałem w głowie jeden wielki Wezuwiusz myśli, wspomnień. Wyrwał mnie z tych myśli widok tacy, którą podsunął mi ksiądz. Nie miałem pieniędzy, więc poszedł dalej. Znowu zatopiłem się w myślach, które przerwało klapnięcie drzwiczek konfesjonału. Dalej już jakby wszystko działo się poza mną. Uklęknąłem. Świat przestał istnieć - byłem ja, ksiądz i moje sumienie. Długo zająłem czas księdzu i zakrystianowi, który czekał cierpliwe w ławce z pękiem kluczy.
W tym roku wieczerza wigilijna była bardzo skromna. Tak zdecydowaliśmy z żoną i naszymi dziećmi. Na stole była za to obfitość adwentowych darów, które zbieraliśmy w tajemnicy przed drugimi. Była obfitość Rorat połączonych z Komunią Świętą. Na stole leżały kartki świąteczne - odpowiedź krewnych i przyjaciół na nasze napisane po latach i wysłane do nich życzenia. I był ten niepokój serca zrodzony z oczekiwania na nocną Mszę pasterską. Dziś mój syn ma już swoje dzieci. A ja niemal zawsze czuję jak mięknie mi serce, kiedy obserwuję posługę ministranta.
To już koniec naszej bożonarodzeniowej opowieści. Jeszcze puenta. Seweryn Goszczyński napisał kiedyś:
Sadźmy, przyjacielu, róże!
Długo jeszcze, długo światu
Szumieć będą śnieżne burze,
Sadźmy je przyszłemu latu!
Warto parafrazując te słowa zachęcić - troszczmy się o służbę ministrancką, troszczmy się o schole, o Żywy Różaniec - to w moim głębokim przekonaniu róże, które sadzi się na glebie Kościoła i jak u poety będą one służyć dziś i przyszłym latom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

10. rocznica kanonizacji dwóch Papieży – czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej

2024-04-27 15:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rocznica

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

10. rocznica kanonizacji dwóch wielkich papieży XX wieku, która przypada 27 kwietnia, jest okazją do przypomnienia, że nie tylko św. Jan Paweł II był człowiekiem oddanym Matce Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. Był nim również św. Jan XXIII.

Angelo Giuseppe Roncalli, późniejszy papież Jan XXIII, od młodości zaznajomiony z historią Polski, zwłaszcza poprzez lekturę „Trylogii”, upatrywał w Maryi Jasnogórskiej szczególną Orędowniczkę. Tutaj pielgrzymował w 1929 r. Piastując godność arcybiskupa Areopolii, wizytatora apostolskiego w Bułgarii ks. Roncalli 17 sierpnia 1929 r. przybył z pielgrzymką na Jasną Górę. Okazją było 25-lecie jego święceń kapłańskich. Późniejszy papież po odprawieniu Mszy św. przed Cudownym Obrazem zwiedził klasztor i sanktuarium, a w Bibliotece złożył wymowny wpis w Księdze Pamiątkowej: „Królowo Polski, mocą Twojej potęgi niech zapanuje pokój obfitości darów w wieżycach Twoich”.

CZYTAJ DALEJ

Panie! Spraw, by moje życie jaśniało Twoją chwałą!

2024-04-26 11:09

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Człowiek nierzadko boi „odsłonić się” w pełni, pokazać, kim w rzeczywistości jest, co myśli i w co wierzy, co uważa za słuszne, czego chciałby bronić, a co odrzuca. Obawia się, że ewentualna szczerość może mu zaszkodzić, zablokować awans, przerwać lub utrudnić karierę, postawić go w złym świetle itd., dlatego woli „się ukryć”, nie ujawniać do końca swoich myśli, nie powiedzieć o swoich ukrytych pragnieniach, zataić autentyczne cele, prawdziwe intencje. Taka postawa nie płynie z wiary. Nie zachęca innych do jej przyjęcia. Chwała Boga nie jaśnieje.

Ewangelia (J 15, 1-8)

CZYTAJ DALEJ

Bp Oder: Jan Paweł II powiedziałby dziś Polakom - "Trzymajcie się mocno Chrystusa!"

2024-04-27 20:22

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Ks. bp Sławomir Oder

Adam Bujak, Arturo Mari/Rok 2.Biały Kruk

- Jan Paweł II, gdyby żył i widział, co się dzieje dziś w Polsce, powiedziałby nam: "Trzymajcie się mocno Chrystusa!" - mówi w rozmowie z KAI bp Sławomir Oder, wcześniej postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Karola Wojtyły. Kapłan wyjaśnia, że współczesny Kościół i świat zawdzięcza papieżowi z Polski bardzo bogate dziedzictwo, którego centralnym elementem jest personalistyczne rozumienie tajemnicy człowieka, jego praw i niezbywalnej godności.

Marcin Przeciszewski, KAI: Mija 10-lat od kanonizacji Jana Pawła II. Jak z perspektywy tych lat patrzy Ksiądz Biskup na recepcję dziedzictwa św. Jana Pawła II? Co z tego dziedzictwa, z dzisiejszego punktu widzenia jest najważniejsze?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję