Reklama

Niedziela Lubelska

W poszukiwaniu tego, co łączy

Prawosławna diecezja lubelsko-chełmska przygotowuje się do przyszłorocznego jubileuszu 30-lecia reaktywowania. To właśnie w marcu 1989 r. o. archimandryta Andrzej Popławski przyjął chirotonię na biskupa lubelskiego i chełmskiego, z siedzibą w Lublinie.

[ TEMATY ]

ekumenizm

Lublin

Grzegorz Jacek Pelica

Pierwociny struktur Kościoła obrządku wschodniego sięgają na terenie dzisiejszej Lubelszczyzny do przedjagiellońskich czasów XIII w., gdy historycy odnotowują katedrę prawosławnego władyki w Uhrusku i w Chełmie. Wykopaliska archeologiczne na Górce Chełmskiej, o których Niedziela Lubelska pisała przed kilku laty, potwierdzają istnienie tutejszych ośrodków życia religijnego tradycji wschodniochrześcijańskiej. Po dramatycznym procesie uniatyzacji, który przyniósł faktyczne rozbicie Kościoła prawosławnego w Rzeczypospolitej na dwa obrządki, chrześcijanie tradycji wschodniej przeżyli tragedię likwidacji skutków unii brzeskiej w latach 1838-1875.

Ku przyszłości

W roku 2018 Kościół prawosławny wspomina rok 1938, gdy ludność tutejsza i jej świątynie zostali potraktowani jako relikt zaboru rosyjskiego. Zniszczeniu uległo ok. 150 cerkwi, w większości wzniesionych po 1905 roku, pracą rąk i potem czoła chłopskiej ludności prawosławnej, w niewielkim procencie wybudowanych z dotacji rządowych po 1875 r. Jako historyka pochodzącego z rodziny rzymskokatolickiej, wstydem napełniały mnie archiwalne dokumenty o zaangażowaniu moich współwyznawców, także tych z polskim Orzełkiem na czapce, w burzenie domów Bożych, gromadzących wyznawców tego samego Chrystusa.

Jednak chrześcijanie prawosławni, których przodkowie doświadczyli wielu dramatów, nie pragną ukarania przestępstw, które zdziesiątkowały ich rodziny, napiętnowane politycznymi decyzjami wielkich tego świata. Często ich korzenie są zarówno prawosławne jak i unickie, choć ta prawda była dotąd w historiografii tematem tabu. W tym roku Cerkiew chełmska i lubelska współorganizuje obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, która przyczyniła się do opatrznościowego ocalenia przed gehenną bolszewickiego terroru, jaki pochłonął miliony wierzących w Rosji, na czele z hierarchami i duchowieństwem w latach 1917-1983. Władze diecezji lubelsko-chełmskiej doprowadziły w l. 1989-2017 do reaktywowania kilkudziesięciu miejsc kultu prawosławnego, z ponad trzydziestoma parafiami: od Turkowic po Terespol, Siedlce, Biłgoraj i Sandomierz. Jesienią 2017. diecezja lubelsko-chełmska była współgospodarzem Międzynarodowego Kongresu Ekumenicznego.

Reklama

Obecnie prawosławni biorą udział w projekcie „Lublin ekumeniczny 2018”. Przed wakacjami miały miejsce: prezentacja dziedzictwa wschodniosłowiańskiego z udziałem wybitnych polskich naukowców i artystów wyznania prawosławnego i konferencja naukowa z okazji ćwierćwiecza współpracy ewangelików niemieckich z okręgu Balingen i prawosławnej diecezji lubelsko-chełmskiej.

Naukowa refleksja

„Dla naszych podzielonych Kościołów takie relacje są bardzo potrzebne, a jeszcze bardziej potrzebne dla naszych przyszłych pokoleń. Dobry Bóg pobłogosławił nas, że mogliśmy stworzyć dialog miłości, który pozwala przezwyciężać podziały i wszelkie różnice, realizując w praktyce nakaz Naszego Pana Jezusa Chrystusa „Aby wszyscy byli jedno…” – mówił abp Abel we wprowadzeniu do dwudniowej Międzynarodowej Konferencji Naukowej w dniu 1 czerwca w auli im. Ignacego Daszyńskiego Wydziału Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej ph. „W poszukiwaniu tego co łączy…” z okazji jubileuszu 25. lat współpracy Prawosławnej Diecezji Lubelsko-Chełmskiej z Ewangelickim Okręgiem Kościelnym Balingen. Wcześniej w katedrze Przemienienia Pańskiego w Lublinie sprawowano ekumeniczne nabożeństwo dziękczynne za dar owocnych kontaktów obu Kościołów. Prowadzili je: ordynariusz diecezji abp Abel i ks. Beatus Widmann, dziekan Okręgu Kościelnego Balingen oraz ks. Grzegorz Brudny, proboszcz parafii ewangelicko – augsburskiej w Lublinie; chórem dyrygował protopsaltes Andrzej Boublej. Uroczystości jubileuszowe zakończył koncert muzyki sakralnej w kościele Świętej Trójcy w Lublinie w dniu 2 czerwca.

Reklama

Wystąpili m.in.: ks. Frank Steiner, Wolfgang Ehni, ks. Matthias Stroehle z Niemiec oraz Krzysztof Leśniewski i Sławomir J. Żurek (KUL), ks. Jerzy Tofiluk (rektor Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie), Andrzej Sadowski (Uniwersytet w Białymstoku), Paweł Matwiejczuk, ks. Roman Pracki, Adam Załęski, ks. Andrzej Mińko oraz dziekan wydziału politologii UMCS Iwona Hofman. Referaty dotyczyły: misji św. Św. Cyryla I Metodego, roli Biblii św. i śpiewu w życiu Kościołów, kontaktów protestantyzmu z patriarchą Konstantynopola w czasach reformacji, dialogu międzywyznaniowego i międzykulturowego oraz weryfikacji misji i wiarygodności chrześcijaństwa we współczesnym świecie. Obecni byli przedstawiciele wszystkich parafii prawosławnych Lubelszczyzny, mediów oraz Lubelskiego Instytutu Kultury Prawosławnej.

Konkluzja niemieckich luteran

Dziekan okręgu Balingen pastor Beatus Widmann podsumował ćwierć wieku wzajemnych kontaktów wspólnoty ewangelickiej w Niemczech i prawosławnych w Polsce następująco: “Jeśli Kościoły w Europie nadal chcą być wysłuchane w państwie i w społeczeństwie, muszą być one ekumeniczne w kraju i na arenie międzynarodowej. Dla zachowania pokoju i wolności w Europie wydaje mi się, że ściślejsza współpraca między Europą Zachodnią a Europą Wschodnią jest niezbędna. Niemcy i Polska stanowią w tym ważny most. Dobre relacje prawosławnych z Rosją wydają się nieodzownie ważne dla utrzymania dobrego sąsiedztwa. Nasze zachodnioeuropejskie Kościoły, silnie dotknięte procesem sekularyzacji, znajdują dobrą przeciwwagę w głęboko zakorzenionej w liturgii pobożności prawosławnej. Martyria, Leiturgia i Diakonia stanowią kamień węgielny Kościoła Jezusa Chrystusa. Nasze partnerstwo ciągle nam to uświadamia. (Nie ma wielkiego wydarzenia kościelnego bez naszych polskich prawosławnych przyjaciół.) Coraz wyraźniej czujemy, że podział chrześcijaństwa na konfesje nie jest i nie może być celem Pana w Jego Kościele”.

2018-07-25 18:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lublin: trwa peregrynacja obrazu Matki Boskiej Latyczowskiej

[ TEMATY ]

obraz

Lublin

Paweł Wysoki

Parafie lubelskie nawiedza od 15 września obraz Matki Boskiej Latyczowskiej. – Wierni zbierają się w kościołach na modlitwie, zwłaszcza osoby, które osiedliły się w Lublinie po II wojnie światowej, a ich rodziny przeżywają peregrynację znanego im od dzieciństwa obrazu, który od 4 października będzie czczony w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Różańcowej w lubelskiej dzielnicy Czuby – mówi KAI dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej w Lublinie ks. Ryszard Podpora.

Obraz, po przewiezieniu z Łucka do Lublina, przez blisko 70 lat znajdował się w kaplicy Zgromadzenia Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej. Decyzją abp Stanisława Budzika zostanie przeniesiony do kościoła na lubelskim osiedlu, ale najpierw nawiedzi 20 parafii w mieście – tyle, ile jest tajemnic Różańca.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

90 lat temu w Bielsku zmarł Edmund Wojtyła, brat papieża

2022-12-04 11:38

[ TEMATY ]

Edmund Wojtyła

pl.wikipedia.org

90 temu, 4 grudnia 1932 r., zmarł Edmund Wojtyła, brat Karola, późniejszego papieża Jana Pawła II. Był lekarzem. Ratując w Bielsku chorych podczas epidemii zaraził się szkarlatyną.

Edmund Wojtyła urodził się 27 sierpnia 1906 r. w Krakowie. Po wybuchu I wojny uczęszczał do austriackiej szkoły kadetów na Morawach, gdzie stacjonowała jednostka wojskowa jego ojca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję