Reklama

Włochy

Wspomnienie o o. Hieronimie Fokcińskim

Zmarł długoletni rektor Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych w Rzymie.

[ TEMATY ]

wspomnienie

Grzegorz Gałązka

W sobotnie popołudnie 30 września 2017 r. w kościele polskim św. Stanisława w Rzymie odprawiona została Msza św., której przewodniczył papieski jałmużnik abp Konrad Krajewski, a koncelebrował rektor kościoła ks. prał. Paweł Ptasznik wraz z kilkunastoma kapłanami. Msza była podziękowaniem Bogu za 80 lat życia o. Hieronima Fokcińskiego, długoletniego rektora Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych w Rzymie. O. Hieronim był postacią bazdzo znaną i cenioną w Wiecznym Mieście dlatego na Mszę św. odprawianą z okazji jego urodzin przybyło wielu polskich kapłanów i sióstr zakonnych oraz Polaków mieszkający we Włoszech na czele z ambasadorem Polski przy Stolicy Apostolskiej, Januszem Kotańskim. Po Eucharystii o. Fokciński podejmował gości w sąsiadującej z kościołem Auli Jana Pawła II. W imieniu zebranych życzenia złożył o. Hieronimowi Ambasador Kotański. Gdy Solenizant zmuchiwał świeczki na urodzinowym torcie, nikt nie mógł przypuszczać, że będą to Jego ostatnie urodziny – polski jezuita zmarł w gorące letnie popołudnie w swej rzymskiej rezydencji przy piazza Cairoli w Rzymie 30 lipca 2018 r.

Grzegorz Gałązka

Reklama

Fokcinski Hieronim urodził się 30 września 1937 r. w Mirowicach koło Bydgoszczy. W 1954 r. wstąpił do Towarzystwa Jezusowego, nowicjat odbył w Kaliszu, uzupełniające studia w Poznaniu, następnie studiował na Uniwersytecie w Krakowie (filozofia) i w Warszawie (teologia). Święcenia kapłańskie przyjął w 1964 r. w Kaliszu, po czym powrócił do Poznania na studia historii. W 1970 r. wyjechał do Włoch, gdzie miał kontynuować studia z historii Kościoła na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Po śmierci o. Eugeniusz Reczka SJ objął w maju 1971 r. kierownictwo Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych w Rzymie, w którym gromadzone są i opracowywane w formie kartotek materiały archiwalne dotyczące Polski i regionów będących pod wpływem polskiej kultury. Materiały te, głównie w formie mikrofilmów, były udostępniane naukowcom w Rzymie i w punkie konsultacyjnym w Warszawie, który udało mu się otworzyć, pomimo problemów z ówczesnymi władzami PRL.

Głównymi tematami jego badań naukowych była historia Kościoła, dyplomacja papieska, historia Kurii Rzymskiej, polonica we Włoszech. Dla historyków polskich przybywających do Rzymu w celu prowadzeniu badań, o. Fokciński był kompetentnym doradcą i przewodnikiem.

Następny etap pracy o. Fokcińskiego rozpoczął się w 1991 r., kiedy to został mianowany konsultorem, a rok później relatorem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych (1992-2010). Wykładał równocześnie na Uniwersytecie Gregoriańskim. Był członkiem wielu towarzystw naukowych polskich i obcych m.in. Associazione Archivistica Ecclesiastica, Commissione Internazionale per la Bibliografia dell’Archivio Segreto Vaticano, Konferencji Muzeów, Archiwów i Bibliotek Polskich na Zachodzie, Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyżnie. W roku 2013 otrzymał doktorat honoris causa, na Papieskim Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie. Autor ponad 300 publikacji. Odznaczony m.in.: Medalem honorowym ”Polonia Semper Fidelis”, Croce Pro Ecclesia et Pontifice, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

2018-07-31 21:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jakim był człowiekiem?

Niedziela toruńska 7/2018, str. VI

[ TEMATY ]

wspomnienie

Archiwum redakcji

Dr Jerzy Matyjek, jego życie było służbą Kościołowi, społeczeństwu i narodowi

Dr Jerzy Matyjek, jego życie było służbą Kościołowi, społeczeństwu i narodowi

W Centrum Dialogu Społecznego w Toruniu, członkowie Klubu Inteligencji Katolickiej oraz zaproszeni goście spotkali się podczas wieczoru wspomnień o dr. Jerzym Matyjku (1926 – 2017). Ten wybitny toruński neurolog zmarł dokładnie rok temu

Spotkanie, które odbyło się 31 stycznia, prowadził dr Michał Białkowski, prezes toruńskiego KIK-u. Powitał on wszystkich przybyłych, wśród których szczególnie podkreślił obecność córek dr. Matyjka – Marii Tomczyk i Teresy Matyjek.

CZYTAJ DALEJ

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję