„Nigdy człowiek tak dobrze nie zadba o siebie, jak drugi człowiek, który Cię kocha”. – podkreślił ks. Stanisław „Orzech” Orzechowski w trakcie dzisiejszej pielgrzymkowej homilii. Mówił o małżeństwie jako wielkim sakramencie, który „Kościół widzi jako sakrament miłości, płodności, zdrowia, mocy i wspólnoty”. Połączenie dwojga w jedno nazwał kanałem Bożej miłości. „Po to Bóg stworzył kobietę i mężczyznę. Przez nich płynie łaska, życie i zdrowie. Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest… najważniejsze jest dla mnie to, że miłość nie szuka swego: Ty jesteś ważniejszy niż ja!” – dodał główny przewodnik Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej.
„Dzisiaj spróbuję ożenić małżeństwo z ojczyzną” – głosił dalej kapłan – „W czasie wojny to żona przejmowała stery prowadzenia domu. Co to były za mężne kobiety! Co za mężne matki!” Zwrócił także uwagę na to, że małżeństwa są zobowiązane wychować swoje dzieci do miłości ku swojemu narodowi. Po lesie za Cisami poniosła się taka myśl: Na Polskich rodzinach trzyma się dziś ojczyzna. Warto o tym pamiętać. Trwając w obchodach 100. lecia odzyskania niepodległości, modliliśmy się dziś szczególnie za ojczyznę, wzywając Ducha Bożego słowami: „Odnów oblicze tej ziemi”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Cierpliwość o smaku cytryny
Reklama
Na dzisiejszym postoju po Mszy Świętej wszystkie grupy zostały radośnie zaskoczone przez grupę 13. Pielgrzymi z grupy franciszkańskiej świętowali dziś swoje imieniny i z tej okazji rozdawali owoce Ducha Świętego, których mogli skosztować księża przewodnicy. Dziwnym trafem każdy z nich trafiał na owoc cierpliwości, a jeśli cierpliwość, to cytryna!
Ojciec Marian Michasiów, przewodnik franciszkańskiej grupy 13, w swojej konferencji powiedział, że cierpkość i cierpienie zawiera się już w samym słowie cierpliwość. Ma więc ona swoją cenę.
Niesamowicie obrazowo porównał cierpliwość do procesu parzenia kawy: „Teraz możemy kupić kawy instant. Jest w nich już kawa, cukier i śmietanka. Wystarczy tylko zalać gorącą wodą. Nijak ma się to do parzenia kawy palonej, świeżo mielonej np. w ciśnieniowej kawiarce. To jest cały rytuał. Trzeba poczekać, ale warto”.
Mimo cierpkiego smaku, warto być cierpliwym i nie stosować zastępników.
Myśl na dziś: W zdrowym ciele – zdrowe ciele!
Z Panem Bogiem!