Minęło 35 lat działalności łódzkich „Bałałajek” - pierwotnie szkolnego, obecnie akademickiego zespołu instrumentalnego, kultywującego muzykę narodów słowiańskich.
Ta oryginalna ze względu na brzmienie i repertuar formacja, daleka od kopiowania obiegowych wzorów, szczególnie dziś obecnych w kulturze masowej, składa się nie tylko z instrumentów wskazanych w nazwie; poza bałałajkami są jeszcze: domry, gitary, akordeon, flet, obój i perkusja.
Zespół wykonuje przede wszystkim stylizowane melodie ludowe, lecz ponadto - o czym można się było przekonać na grudniowym, jubileuszowym koncercie w Klubie Nauczyciela - odpowiednio opracowane utwory należące do klasyki oraz standardy muzyki rozrywkowej.
Autorką większości aranżacji jest kierująca zespołem od 15 lat i grająca na domrze (jako instrumentalistka związana zresztą z „Bałałajkami” dłużej) Barbara Sobolczyk. To dyplomowany dyrygent, absolwentka łódzkiej i warszawskiej uczelni muzycznej. Łódzkim melomanom dała się już niejednokrotnie poznać, dyrygując w filharmonii i lokalnych świątyniach orkiestrami symfonicznymi Zespołu Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki, a także Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów (w obu tych placówkach pracuje). Barbara Sobolczyk działalność w „Bałałajkach” traktuje jako pasję i odskocznię od innych obowiązków.
Za jej kierownictwa zespół odnosił wiele sukcesów na różnego typu krajowych festiwalach i przeglądach, również na Międzynarodowym Festiwalu Młodzieżowej Twórczości Ludowej na Krymie (1996 r.), w Niemczech - podczas Dni Marburga (2001 r.), na koncertach w Odessie (2002 r.) i rok później w Wiedniu.
Można powiedzieć, że w sytuacji, gdy tzw. rynek muzyczny ukierunkowany jest głównie na kulturę zachodnią, „Bałałajki” wypełniają pewną istotną lukę repertuarową. Mają w związku z tym wielu sympatyków. Wszyscy oni z niecierpliwością czekają na drugą już płytę zespołu, która jest właśnie w przygotowaniu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu