Reklama

„Sedes Sapientiae”, czyli Stolica Mądrości w Legnicy

Od 4 lat ikona Matki Bożej Stolicy Mądrości wędruje po świecie. Odwiedza wszystkie ośrodki akademickie. Peregrynacja rozpoczęła się od Grecji - kolebki kultury i nauki europejskiej. Matka Boża z Dzieciątkiem odwiedziła już wiele krajów. Od 15 grudnia 2004 r. spotykają się z nią studenci i profesorowie polskich uczelni. 13 i 14 lutego zawita do diecezji legnickiej.

Niedziela legnicka 6/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uniwersytet - kuźnia wiedzy i mądrości

„Drodzy wykładowcy i studenci, oto jest Wasze powołanie: macie czynić z uniwersytetu środowisko, w którym kultywuje się wiedzę, miejsce, w którym człowiek znajduje wizję przyszłości, mądrość, bodziec do kompetentnej służby społeczeństwu. Tę Waszą drogę zawierzam Maryi, Sedes Sapientiae, której wizerunek przekazuję Wam dzisiaj, abyście ją przyjęli jako pielgrzymującą Nauczycielkę w miastach uniwersyteckich świata” (Jan Paweł II - Rzym, 10 września 2000 r.). To przesłanie Ojca Świętego skierowane jest do wszystkich studentów i pracowników naukowych na świecie. W tych słowach Papież streszcza całą ideę pielgrzymowania Ikony. Uniwersytety, od początku ich istnienia, miały na celu kształcenie ludzi, edukowanie, to znaczy podnoszenie człowieka ze stanu niższego na wyższy poziom intelektualny i kulturalny. To również ośrodki, w których prowadzi się badania naukowe, poszukuje się prawdy o człowieku i świecie. Jednak wiedza i nauka potrzebują fundamentu wartości i mądrości duchowej. Bez nich wszelkie starania stają się poszukiwaniem bez celu. „Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy mnie pragniecie, nasyćcie się moimi owocami. Pamięć o mnie jest słodsza nad miód, a posiadanie mnie - nad plaster miodu. Którzy mnie spożywają, dalej będą łaknąć, a którzy mnie piją, nadal będą pragnąć. Kto mi jest posłuszny, nie dozna wstydu, a którzy przeze mnie działać będą, nie zbłądzą” (Syr 24, 19-22). Mądrym, w rozumieniu starożytnych, był ten, kto przyjął prawdziwą Mądrość i uczynił ją treścią swojego życia. Maryja przyjęła Mądrość - Słowo Wcielone, była Jej posłuszna i dlatego zasłużyła na tytuł „Stolicy Mądrości”. Św. Ambroży uczy, że Maryja jest pierwowzorem Kościoła w porządku wiary, miłości i doskonałego zjednoczenia z Chrystusem, a Sobór Watykański II dodaje, że Kościół naśladując Maryję, dzięki przyjmowanemu z wiarą słowu Bożemu, rodzi do nowego i nieśmiertelnego życia synów z Ducha Świętego poczętych (KK 64).
Obraz - ikona Matki Bożej Stolicy Mądrości ma wartość zabytkową. Wykonany został przez jezuitę Marko Ivana Rupnika z Chorwacji. Przedstawia Matkę Bożą trzymającą przed sobą małego Jezusa Chrystusa z charakterystycznie uniesioną prawą dłonią w geście błogosławieństwa. To mozaika, dlatego jest dość ciężka, waży około 70 kg, wykonana została z marmuru, ceramiki i metalu. Nawiedzenie diecezji przez wizerunek Matki Bożej Stolicy Mądrości to okazja do szczególnej modlitwy w intencji Ojca Świętego Jana Pawła II oraz tych wszystkich, którzy dokładają starań, aby młode uczelnie naszej diecezji stawały się, w myśl przesłania Papieża, środowiskami, w których kultywuje się wiedzę, miejscami, w których człowiek znajduje wizję przyszłości, mądrość i bodziec do kompetentnej służby społeczeństwu.

Reklama

Chrystus otwiera człowieka na poznanie prawdy

„Każdego dnia staracie się bronić prawdy, głosić ją i szerzyć. Często są to prawdy dotyczące najbardziej różnorodnych aspektów wszechświata i dziejów. Nie zawsze zagadnienia te dotyczą bezpośrednio - jak w przypadku teologii i filozofii - kwestii ostatecznego sensu życia i relacji z Bogiem, która pozostaje wszakże najrozleglejszym horyzontem wszelkiej myśli. Także w badaniach nad aspektami życia, które wydają się nie mieć żadnego związku z wiarą, kryje się tęsknota za prawdą i sensem, wykraczająca poza zagadnienia doraźne i szczegółowe” (Jan Paweł II - Rzym, 10 września 2000 r.). Legnica staje się miastem akademickim. Kilkanaście tysięcy studentów na różnych uczelniach, kilkuset pracowników naukowych. To brzmi dumnie, ale też stawia wyzwania dla przyszłości. Środowisko akademickie to nie tylko liczby, ale przede wszystkim świat kultury, ducha i wiary. Jaki jest i jaki będzie świat akademicki w Legnicy? Peregrynacja Ikony staje się doskonałą okazją do tego, by odpowiedzieć sobie na to pytanie i zastanowić się nad dalszymi planami. Na spotkaniu ze światem uczelni rzymskich Papież powiedział, że „dzięki pracy wykładowców uniwersytet staje się miejscem, gdzie dokonuje się Effatha, a więc gdzie Chrystus, posługując się nimi, nieustannie sprawia cud otwierania uszu i ust, dzięki czemu ludzie znów umieją słuchać i prawdziwie się porozumiewać”. To wielkie wyzwanie stoi również przed pracownikami naukowymi Legnicy. Wiara i Bóg nie są przeszkodą dla wolnych poszukiwań naukowych. Przeciwnie, to Chrystus otwiera oczy człowieka na prawdę, uczy prawdziwego humanizmu, nieskrępowanego ideologiami, uczy dialogu i szacunku wobec człowieka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Duszpasterstwo akademickie

„Wsparciem dla tej misji jest duszpasterstwo akademickie, które jest duchową opieką nad ludźmi i zarazem skuteczną formą animacji kulturowej, poprzez którą światło Ewangelii ukierunkowuje i humanizuje pracę badawczą, naukę i dydaktykę” (Jan Paweł II - Rzym, 10 września 2000 r.). Papież doskonale zna i docenia rolę duszpasterstw akademickich. Sam był studentem, a później duszpasterzem, również jako biskup. Dlatego stwierdził, że „są one miejscami życia duchowego, szkołą chrześcijańskich cnót, otwartymi i gościnnymi domami, żywymi i dynamicznymi ośrodkami chrześcijańskiej kultury, płaszczyzną lojalnego i szczerego dialogu, opartego na jasnej i uzasadnionej propozycji przedstawianej poprzez świadectwo, które zmusza do zastanowienia i ma moc przekonywania”. Grupy studenckie, grupy pracowników naukowych biorą czynny udział w kształtowaniu klimatu uniwersyteckiego. Można nawet pokusić się o tezę, że od nich w dużej mierze zależy jakość życia studenckiego i uczelnianego. Dlatego ikona Matki Bożej Stolicy Mądrości goszczona jest przede wszystkim przez duszpasterstwa akademickie. To one przyjmują na siebie główny ciężar organizacyjny trwającej peregrynacji. Nie inaczej będzie w Legnicy.

Ikona w „Ikonie”

Od kilku już lat działa w Legnicy duszpasterstwo akademickie „Ikona”, na czele którego stoi ks. dr Jan Pazgan, duszpasterz i wykładowca filozofii na legnickich uczelniach. Studenci nie tylko zgłębiają tajemnice chrześcijaństwa, ale również swoją przyjaźń z Bogiem. Do tego właśnie celu prowadzą wszystkie inicjatywy: spotkania modlitewne, Msze akademickie, pielgrzymki, katechezy. Oprócz wymiaru religijnego jest też wymiar kulturalny: kursy ikonograficzne, dyskusyjny klub filmowy, festiwal piosenki studenckiej, wyjazdy turystyczne. Wszystkie działania duszpasterskie są uzupełnieniem czasu studiów o wymiar duchowy i wspólnotowy. Są okazją do wzrastania w przyjaźni z Bogiem i braćmi oraz do zdobywania formacji chrześcijańskiej. To właśnie studenci z „Ikony” będą pierwszymi, którzy spotkają się ze Stolicą Mądrości. Jak zapewnia ks. Pazgan, już rozpoczęły się przygotowania do tego wydarzenia. Będzie ono przebiegało w dwóch etapach.
13 lutego ikona Matki Bożej przybędzie do parafii pw. św. Józefa, która jest równocześnie siedzibą duszpasterstwa. Tutaj będzie czuwanie nocne, modlitwa kontemplacyjna, nabożeństwo ze śpiewem kanonów, modlitwa różańcowa z rozważaniami biblijnymi i Eucharystia pod przewodnictwem Biskupa Legnickiego. Gościem specjalnym będzie również Antonina Krzysztoń, która zaśpiewa pieśni wielkopostne. Natomiast 14 lutego Matka Boża odwiedzi Jelenią Górę, która jest drugim dużym ośrodkiem akademickim diecezji legnickiej. Następnie obraz Stolicy Mądrości uda się w dalszą drogę, do diecezji świdnickiej.

Stolica Mądrości w Legnicy

„Ikona jest oknem w stronę nieskończoności, w stronę Boga, w stronę misterium” - mówi ks. Pazgan. Chrystus w ikonie Sedes Sapientiae jedną ręką błogosławi, w drugiej trzyma zwój nowego prawa, prawa miłości, aktualnego w każdym czasie i w każdych okolicznościach. Człowiek jest wezwany, aby to prawo odkrywać i podążać jego śladami. W dzisiejszym trudnym świecie mówi się często, że za techniką nie nadąża duch. Potrzeba zatem szukania jakiegoś wyjścia. Ojciec Święty, posyłając Ikonę do ośrodków akademickich, chce połączyć dwie sfery ludzkiej rzeczywistości: naukę i duchowość. Połączyć mądrość nauki i mądrość ducha - to wyzwanie, jakie stoi przed nami, również przed środowiskiem naukowym Legnicy. Człowiek, aby właściwie i w pełni się rozwijać, potrzebuje nie tylko informacji, ale również mądrości płynącej ze źródła, jakim jest Bóg. Współczesnemu człowiekowi potrzebna jest nie tylko wiedza, ale również praktyczne przeżycie mądrości w życiu, w zachowaniu, w relacjach. Tylko wtedy będzie on mógł funkcjonować jako istota rozumna, kulturalna. Mądrość ma więc konkretne zastosowanie dla życia - stwierdza ks. Pazgan, nie może być tylko rzeczywistością dla elit. Każdy może i powinien z niej korzystać. Peregrynacja Ikony przypomina nam o tych fundamentalnych prawdach, że mamy dążyć do spotkania prawdziwej mądrości, która w sposób doskonały objawiła się w Jezusie Chrystusie. On jest Mądrością Wcieloną. Dlatego spotkanie z ikoną Stolicy Mądrości powinno być wielkim wydarzeniem dla całego środowiska legnickiego. To szansa na połączenie nauki, poszukiwań intelektualnych i duchowości. To szansa poznania siebie. Niech temu spotkaniu towarzyszą słowa Ojca Świętego wypowiedziane do studentów: „Młodzi przedstawiciele środowisk uniwersyteckich, «wołajcie» świadectwem Waszej wiary!
Nie zadowalajcie się życiem przeciętnym, pozbawionym wzniosłych ideałów, nastawionym tylko na osiągnięcie krótkotrwałych korzyści. Nie szczędźcie wysiłków, by uniwersytet był godny człowieka i by również dzisiaj umiał w sposób krytyczny służyć społeczeństwu. Niech Ta, która swoją modlitwą wspierała apostołów na początku ewangelizacji, pomaga także dziś przenikać środowisko uniwersyteckie duchem chrześcijańskim”.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza Krzyżma. W Chrystusie wzrastamy i przynosimy owoce

2024-03-28 13:30

Archikatedra lubelska

Kapłani są namaszczeni i posłani, aby głosić Chrystusa i dawać świadectwo Ewangelii słowem i życiem - powiedział abp Stanisław Budzik.

CZYTAJ DALEJ

Wielki Piątek zostawia nas nagle samych na środku drogi... Zapada cisza

Agnieszka Bugała

Te godziny, które dzieliły świat od śmierci do zmartwychwstania musiały być czasem niepojętego napięcia...

Święte Triduum to dni wielkiej Obecności i... Nieobecności Jezusa. Tajemnica Wielkiego Czwartku – z ustanowieniem Eucharystii i kapłaństwa – wciąga nas w przepastną ciszę Ciemnicy. Wielki Piątek, po straszliwej Męce Pana, zostawia nas nagle samych na środku drogi. Zapada cisza, która gęstnieje. Mrok, w którym nie ma Światła. Wielka Sobota – serce nabrzmiewa od strachu, oczekiwanie zadaje ból fizyczny. Wróci? Przyjdzie? Czy dobrze to wszystko zrozumieliśmy? Święte Triduum – dni, których nie można przegapić. Dni, które trzeba nasączyć modlitwą i trwaniem przy Jezusie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas w Sosnowcu przeprosił wiernych za każde zgorszenie, które kiedykolwiek spowodowali księża

2024-03-28 23:35

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

flickr.com/episkopatnews

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

- Kościelne postępowanie w bulwersującej sprawie sprzed miesięcy dobiega końca - powiedział abp Adrian Galbas SAC, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej sede vacante. W czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej, którą odprawił w sosnowieckiej bazylice katedralnej, przeprosił wiernych za każde zgorszenie, które kiedykolwiek spowodowali księża.

- Po podjęciu ostatecznych decyzji, zostanie o nich poinformowana opinia publiczna. Także w sprawie, która w ostatnich dniach spowodowała, że diecezja sosnowiecka znalazła się na czołówkach gazet, jestem zdeterminowany, by wszystko wyjaśnić i adekwatnie zareagować. Proszę przyjąć moje zapewnienie, że nic w tej, jak i w żadnej innej gorszącej sprawie, nie jest i nie będzie zbagatelizowane - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję