Reklama

Włochy

Kard. Becciu: papieża atakują tradycjonaliści

Ataki na papieża Franciszka pochodzą od tych, którzy deklarują się jako katolicy i chcą bronić tradycyjnych wartości - uważa prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Becciu. Dodaje, że „wartością dla tradycjonalistów powinna być właśnie wierność papieżowi”.

[ TEMATY ]

Watykan

Franciszek

Włodzimierz Rędzioch

- Jakiej więc wierności tradycji chcą nas uczyć? Tylko dla liturgii i pewnych przepisów? Czy nie zdradzają istoty Kościoła, jaką jest trwanie w jedności, trwanie w komunii? - pyta retorycznie włoski purpurat w programie „Soul” włoskiej telewizji Tv2000, który zostanie nadany 29 września.

Reklama

Przypomina słowa, które usłyszał od jednego z francuskich biskupów: „Pomyliliśmy się. Aby uczynić wiarę bardziej intelektualną i czystszą, znieśliśmy wszystkie procesje i [kult] świętych. Dzisiaj nie mamy ani intelektualistów, ani prostego ludu”. - Włoscy biskupi potrafili oczyścić swe święta patronalne. Wciąż jest wiele do zrobienia, ale tak właśnie powinniśmy działać. Nie znosić i likwidować, tylko przyzwyczajać chrześcijan do stawiania świętych na właściwym miejscu - zauważył kard. Becciu.

Odniósł się także do zjawiska pedofilii, wobec którego „nie możemy być tolerancyjni i nie dostrzegać jej potworności”. - Nie do pomyślenia było, że ten brud tak się rozpowszechni. To plaga, która spowodowała kryzys, także co do typu Kościoła, jaki dotychczas kształtowaliśmy. Musimy być bardziej surowi w doborze księży i wykorzystywać zdobycze współczesnej nauki, takie jak pogłębiony test psychologiczny dla wszystkich seminarzystów - wskazał prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Mówiąc o watykańsko-chińskim porozumieniu w sprawie nominacji biskupich wyznał, że dla niego jest to dobra wiadomość, gdyż „w końcu tylu katolików czuje się zjednoczonych w jednej rodzinie, mając za punkt odniesienia Rzym i papieża”. - Niektórzy mogą powiedzieć: „Jak to? Najpierw żądacie od nas wierności Ewangelii i papieżowi, a później zawieracie porozumienia z naszymi prześladowcami?”. Ale to dzięki ich cierpieniom, ich wierności Kościołowi nadal istnieje on w Chinach i dzięki nim mieliśmy siłę do zawarcia porozumienia z rządem chińskim. Prosimy tych, którzy byli wierni o [jeszcze jedno] poświęcenie: o zapomnienie i przyjęcie z miłością braci, bo przecież są oni braćmi - powiedział hierarcha.

2018-09-28 15:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: modlitwa za nieprzyjaciół drogą do doskonałości

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Umiejętność modlitwy za tych, którzy nam źle życzą sprawi ich poprawę, a nas uczyni w większym stopniu dziećmi Bożymi - powiedział papież na zakończenie dzisiejszej homilii podczas Eucharystii w Domu Świętej Marty. Ojciec Święty odniósł się do czytanego dziś fragmentu Ewangelii (Mt 5,43-48), w którym Pan Jezus wzywa, by dążyć do doskonałości i do miłości nieprzyjaciół, bowiem Bóg „sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi”.

Franciszek zauważył, że w czytanym dziś fragmencie chodzi o Słowo Boże i dwa niemożliwe do pogodzenia sposoby jego rozumienia: jako jałowego wykazu obowiązków i zakazów lub zachęty do miłowania Ojca i braci całym sercem, będąc nawet gotowymi modlić się za naszych nieprzyjaciół. Chodzi o konfrontację między uczonymi w Prawie a Jezusem, między Prawem proponowanym ludowi żydowskiemu schematycznie przez jego zwierzchników, a pełnią tego Prawa, którą przynosi Chrystus.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: władze Getafe zakazały procesji z figurą patronki miasta

2021-09-28 10:07

[ TEMATY ]

Hiszpania

Studio Graficzne TN

Władze położonego koło Madrytu miasta Getafe są krytykowane w mediach społecznościowych i przez regionalną prasę w związku z niekonsekwencją w organizacji wrześniowych świąt regionu za zbyt przesadne restrykcje przeciwepidemiczne. Głównym tematem krytyki wobec ratusza w Getafe, w tym szczególnie burmistrz hiszpańskiego miasta Sary Hernandez, jest niekonsekwencja w egzekwowaniu restrykcji sanitarnych. Związana ze współrządzącą krajem Hiszpańską Socjalistyczna Partią Robotniczą (PSOE) polityk zakazała bowiem tradycyjnej procesji z figurą Matki Bożej, patronki miasta, ale również jej wystawienia w miejscowej katedrze.

W uzasadnieniu Hernandez stwierdziła, że peregrynacja wizerunku Maryi przez miasto nie może się odbyć w związku z wysokim ryzykiem dla zdrowia publicznego, występującym w związku z pandemią Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Bp Solarczyk: jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych

2021-09-28 21:47

[ TEMATY ]

Bp Marek Solarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Jakiej chcemy Polski, zależy od nas samych – mówił biskup Marek Solarczyk, który celebrował mszę świętą w kościele św. Stefana w Radomiu. Każdego 28. dnia miesiąca w świątyni kościele wierni będą gromadzić się na wspólnej modlitwie za Polskę i zgłębiać wciąż aktualne nauczanie Prymasa Tysiąclecia. Wspólna modlitwa była również inauguracją spotkań formacyjnych członków Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej.

Ks. Andrzej Jędrzejewski, proboszcz parafii św. Stefana i asystent diecezjalny Akcji Katolickiej wyraził radość, że „trwamy w radosnym dziękczynieniu za beatyfikację kard. Wyszyńskiego tak bardzo wyczekiwaną i wymodloną”. - To on mówił, że kocha Ojczyznę bardziej niż własne serce, dlatego jest dla nas szczególnym patronem Ojczyzny i orędownikiem spraw kraju. Taka intencja właśnie dzisiaj nas gromadzi. Dziękujemy za dar beatyfikacji, ale i prosimy o Boże błogosławieństwo dla Polski - mówił ks. Jędrzejewski, witając wiernych i członków Akcji Katolickiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję