Reklama

Aktualności

Papież przyjął prezydenta Republiki Środkowoafrykańskiej

Pokój, wzajemne stosunki dyplomatyczne oraz otwarcie szpitala pediatrycznego w Bangi to tematy, które znalazły się w centrum rozmowy Franciszka z prezydentem Republiki Środkowoafrykańskiej Faustinem-Archange Touadérą. Ojciec Święty przyjął go 5 marca na prywatnej audiencji.

[ TEMATY ]

Franciszek

Afryka

Grzegorz Gałązka

Komunikat watykańskiego Biura Prasowego wskazuje także na wkład Kościoła katolickiego w sektor oświatowy i do służby zdrowia tego kraju. Podkreślono zwłaszcza zaangażowanie Kościoła w powstanie szpitala dziecięcego, za co prezydent Touadéra wyraził papieżowi szczególną wdzięczność.

W czasie audiencji rozmawiano również o bieżącej sytuacji w tym afrykańskim kraju, zwłaszcza w kontekście porozumienia pokojowego, podpisanego niedawno przez różne strony tamtejszej sceny politycznej. Podkreślono także potrzebę ciągłego umacniania pokoju i pojednania narodowego, aby położyć kres wszelkiej przemocy i umożliwić uchodźcom powrót do kraju.

Faustin-Archange Touadéra, który 21 kwietnia skończy 62 lata, jest z wykształcenia matematykiem. Jako polityk był w latach 2008-13 premier Republiki Środkowoafrykańskiej, a od 30 marca 2016 jest jej prezydentem. Była to jego trzecia audiencja u Ojca Świętego - poprzednio składał tam wizyty 18 kwietnia 2016 (a więc wkrótce po objęcia swego urzędu) i 25 stycznia 2018.

2019-03-06 18:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Christine Lagarde ponownie u papieża

[ TEMATY ]

Franciszek

International Monetary Fund / Foter / Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 Generi

Papież przyjął dziś w Watykanie szefową Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde. Poprzednio była ona u Franciszka 11 grudnia 2014 r.

Ojciec Święty nie raz już wskazywał na potrzebę zasadniczej reformy rynku kredytów. W kwietniu 2014 r. skrytykował praktykę udzielania kredytów krajom ogarniętym kryzysem, co jest jednym z zadań Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Ojciec Święty zwrócił wtedy uwagę, że takie pożyczki często łączą się z daleko posuniętymi zobowiązaniami politycznymi. Jeśli rządy potrzebują pieniędzy, często słyszą: „jeśli chcesz tej pomocy, to musisz tak myśleć i ustanowić takie to a takie przepisy prawne”, mówił papież podczas jednej z porannych Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Sługa Boża Wanda Malczewska, Maryja i Cud nad Wisłą

2023-01-29 18:30

[ TEMATY ]

Wanda Malczewska

Ks. Józef Janiec

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska to urodzona w 1822 roku świecka mistyczka, stygmatyczka i wizjonerka. Pochodziła z rodu Malczewskich herbu Tarnawa i była ciotką słynnego malarza symbolisty Jacka Malczewskiego oraz poety Antoniego Malczewskiego – prekursora polskiego romantyzmu.

Już jako dziecko była bardzo religijna i miała pierwsze mistyczne spotkania z Chrystusem (do pierwszej komunii świętej przystąpiła jako ośmiolatka). Będąc jeszcze nastolatką, przeżyła śmierć matki i ponowne małżeństwo ojca. Niedługo później zamieszkała u zamożnej ciotki (siostry ojca), Konstancji Siemieńskiej. To właśnie przy jej rodzinie Wanda spędziła większą część życia, zajmując się szeroko pojętym wolontariatem. Mieszkańców wsi zaopatrywała w książki, uczyła dzieci czytać i pisać, katechizowała37. Niejednokrotnie służyła radą i pomocą. Zrobiła nawet kurs felczerski, by zajmować się chorymi, zaś w czasie powstania styczniowego zorganizowała szpital dla rannych powstańców. Warto zaznaczyć, że leczyła nie tylko Polaków, lecz także Rosjan. Po śmierci ciotki Wanda Malczewska przez pewien czas zamieszkała gościnnie w klasztorze sióstr dominikanek pod Przyrowem. Nadal leczyła i odwiedzała chorych, zajmowała się szyciem parametrów liturgicznych, oddawała się modlitwie. Trzy ostatnie lata życia spędziła na plebanii w Parznie, oddając się pracy społecznej i charytatywnej. Z powodu braku sił nie mogła osobiście odwiedzać chorych, więc przyjmowała ich u siebie. Jeszcze za życia uznawano Malczewską za osobę uduchowioną i głęboko wierzącą. Zresztą nie bezpodstawnie. Obdarzona była bowiem charyzmatem proroctwa i miewała religijne wizje.

CZYTAJ DALEJ

Papież prosi o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie

2023-01-29 13:20

[ TEMATY ]

modlitwa

pokój

papież Franciszek

pokój dla Ukrainy

Grzegorz Gałązka

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował do wiernych o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie.

Drodzy bracia i siostry. Z wielkim smutkiem przyjmuję wiadomości napływające z Ziemi Świętej, w szczególności o śmierci dziesięciu Palestyńczyków, w tym kobiety, zabitych podczas izraelskich antyterrorystycznych akcji wojskowych w Palestynie; oraz o tym, co wydarzyło się w pobliżu Jerozolimy w piątek wieczorem, kiedy siedmiu izraelskich Żydów zostało zabitych przez Palestyńczyka, a trzech zostało rannych, gdy wychodzili z synagogi. Zwiększająca się z dnia na dzień spirala śmierci zamyka jedynie nieliczne iskierki zaufania, które istnieją między oboma narodami. Od początku roku w wymianach ognia z izraelską armią zginęły dziesiątki Palestyńczyków. Apeluję do obu rządów i społeczności międzynarodowej o natychmiastowe i bezzwłoczne znalezienie innych dróg, które obejmują dialog i szczere poszukiwanie pokoju. Módlmy się o to, bracia i siostry.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję