Reklama

Polska

Abp Gódź apeluje o uszanowanie wartości "sprawdzonych w szkole wieków"

O uszanowanie wartości "sprawdzonych w szkole wieków" zaapelował dziś abp Sławoj Leszek Głódź. Podkreślił, że śluby króla Jana Kazimierza były dziejowym aktem, który wciąż obowiązuje. Metropolita gdański przewodniczył Mszy św. sprawowanej w gdańskiej bazylice mariackiej z okazji uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i Święta Narodowego 3 Maja.

[ TEMATY ]

3 Maja

abp Sławoj Leszek Głódź

Jarosław Roland Kruk / Wikipedia

Abp Głódź wskazał w homilii, że Konstytucja 3 maja to jeden z filarów polskiej historycznej tożsamości. Zwrócił uwagę, że była to zapowiedź życia, swoisty drogowskaz prowadzący poprzez stulecia do naszych czasów.

- To święto, w którym Polska trwa, ukazuje co w jej dziejowej drodze trwałe, piękne, a także zespolone w wartości religijne, które splatają się z wartościami narodowymi. To święto tych wszystkich, dla których słowo Ojczyzna nie jest pustym pojęciem, ale rzeczywistością życia - podkreślił hierarcha.

Reklama

Metropolita gdański zaapelował też o uszanowanie wartości "sprawdzonych w szkole wieków". - Często ład społeczny jest rujnowany przez agresję różnych środowisk liberalnych, nie mających nic wspólnego z wartościami narodowymi, religijnymi. Ten ateizm w umysłach wielu, także naszych rodaków, trwa i stanowi jakąś niepisaną ideologię, a przecież trzeba wciąż nam dawać świadectwo, co przez Boga jest tam zadane i co jest wymodlone, wywalczone także przez pokolenia i historię – powiedział abp Głódź.

Zdaniem kaznodziei dzisiaj Polsce trzeba przede wszystkim budowania życia społecznego w oparciu o wartości sprawdzone w szkole wieków, ukazujące swą siłę i skuteczność. - Potrzebny jest ład serca, a nie wprowadzanie do agendy debaty publicznej deprecjonowania świętości rodziny i małżeństwa, życia od poczęcia do naturalnej śmierci, wprowadzania apologii destrukcji, bez ładu moralnego, bo ta droga prowadzi donikąd – przestrzegł abp Głódź.

Metropolita gdański wspomniał również o 15. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. - Unia Europejska wyrosła w imię świadomości, by przezwyciężyć podziały, a także zagoić powojenne rany, by rozbudzić na powrót ducha Europy wspartego o tradycje grecką, rzymską, a nade wszystko zakotwiczyć ją w dziedzictwo chrześcijańskie tworzące wspólnotę europejskich ludów i narodu - przypomniał metropolita gdański.

Reklama

- Jesteśmy krajem Unii Europejskiej i chcemy nim być nadal i będziemy nim nadal, bo znamy wartość tej obecności, wartość okupioną krwią, swoistym wianem kultury i tradycji, które wnieśliśmy - podkreślił hierarcha. – I wnosimy także dziedzictwo wieków, depozyt wiary i tradycji, wnosimy wolnościowe przesłanie Solidarności, zespolone z drogą wiary, z dziedzictwem świętego Jana Pawła II, promotora europejskiej jedności wspartej na czytelnym fundamencie moralnym - mówił abp Głódź.

Kaznodzieja przypomniał znaczenie kultu Królowej Polski, symbolikę pieśni „Bogurodzica” oraz wskazał na aktualność ślubów króla Jana Kazimierza. Zacytował też słowa ze ślubów króla Jana Kazimierza złożonych 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej: „Wielka Boga Człowieka Matko, najświętsza Dziewico, Ja, Jan Kazimierz, za zmiłowaniem Syna Twojego, Króla królów, a Pana mojego i Twoim miłosierdziem król, do najświętszych stóp Twoich przypadłszy, Ciebie dziś za Patronkę moją i za Królową państw moich obieram”.

- To słowa wiekopomnych ślubów przy sercu Maryi – przed obrazem Matki Bożej Łaskawej. Dziejowy akt, który nie został nigdy odwołany. Jest rzeczywistością polskiego wczoraj, dziś, także jutra. O wielkich duchowych, religijnych, narodowych konsekwencjach. Powie nam o tym prefacja odprawianej dziś Mszy św. ku czci Matki Bożej Królowej Polski, że Maryja „wyniesiona do niebieskiej chwały otacza macierzyńską miłością naród, który Ją wybrał na swoją Królową” – podkreślił abp Głódź.

Mszę św. wraz z metropolitą gdańskim koncelebrowali biskupi Wiesław Szlachetka i Zbigniew Zieliński, przełożeni i moderatorzy Gdańskiego Seminarium Duchownego oraz kapłani dekanatu śródmiejskiego.

W liturgii wzięli udział przedstawiciele władz cywilnych i samorządowych, służb mundurowych, licznie przybyli mieszkańcy Gdańska i goście nawiedzający bazylikę. Oprawę liturgiczną przygotowali klerycy gdańskiego seminarium, a uroczystość uświetniła kompania honorowa VII Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej wraz z pocztem sztandarowym oraz orkiestra pod dyr. Józefa Pstronga.

2019-05-03 20:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystości majowe w Bolesławcu

[ TEMATY ]

3 Maja

Iwona Molak i Sławomir Puciato

Początek maja to ważne dla narodu polskiego święta: Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Bardzo uroczyście obchodzono te święta w Bolesławcu.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

USA: Floryda wprowadziła „teksański wzorzec” zakazu aborcji

2021-09-25 11:28

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Stan Floryda wprowadził 22 września prawo zakazujące przerywania ciąży, które jest oparte na „wzorcu teksańskim”. Oznacza to, że nie wolno dokonać aborcji od chwili, gdy można rozpoznać aktywność serca dziecka, czyli od mniej więcej szóstego miesiąca ciąży. Nowe przepisy pozwalają obywatelom zaskarżyć kliniki, lekarzy, konsultantów itp. nawet 6 miesięcy po dokonaniu aborcji. Jest jednak pewna różnica w stosunku do ustawodawstwa z Teksasu: dopuszczono wyjątki w przypadku gwałtu, kazirodztwa, przemocy domowej, handlu ludźmi oraz zagrożenia dla życia matki. W takich wypadkach wymagana jest jednak odpowiednia dokumentacja.

Brytyjski dziennik „The Guardian” podkreślił, że „można tu dostrzec wpływ decyzji Sądu Najwyższego, który poparł 1 września nowe ustawy w Teksasie. Poprzednie wysiłki na rzecz wprowadzenia takich ograniczeń nie powiodły się, ale to postanowienie Sądu Najwyższego dodało nowego bodźca do tworzenia prawa antyaborcyjnego w całym kraju. Wprowadzenie ich w życie rozważa już co najmniej następnych pięć innych stanów”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję