Reklama

Watykan

Rafał Blechacz: przybliżanie ludzi do Boga przez muzykę to najpiękniejszy prezent

Dotykanie tajemnicy naszego istnienia tajemnicy sacrum jest w muzyce niezwykle obecne. Dzielenie się tym z drugim człowiekiem i możliwość przybliżania go poprzez muzykę do Pana Boga jest, moim zdaniem, najpiękniejszym prezentem, jaki otrzymałem od Stwórcy - mówi w rozmowie z KAI Rafał Blechacz. Na zaproszenie Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej, wybitny pianista wystąpił z recitalem w Pałacu Laterańskim, w ramach obchodów stulecia przywrócenia relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską a Watykanem.

[ TEMATY ]

Rafał Blechacz

Archiwum Rafała Blechacza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pytany o wkład rodzimych kompozytorów w promowanie wartości chrześcijańskich, Blechacz podkreślił, że jako Polacy mamy wiele powodów do dumy, ale też ważne zadanie do wykonania. - Mamy wspaniałą kulturę i kompozytorów. Powinniśmy promować ich twórczość na świecie i być dumni z naszej historii. Ważne, aby stawało się to naturalną potrzebą naszych serc, nie tylko przy okazji jubileuszowych obchodów - zachęcał.

Recital fortepianowy Rafała Blechacza odbył się 8 maja w Pałacu Laterańskim, w ramach obchodów stulecia wznowienia relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską a Stolicą Apostolską. Koncertu, zorganizowanego z inicjatywy Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej Janusza Kotańskiego, wysłuchali przedstawiciele polskiej dyplomacji, duchowieństwa i Polacy mieszkający we Włoszech. Wśród gości obecni byli m.in. archiprezbiter Bazyliki Matki Bożej Większej, kard. Stanisław Ryłko, delegat ds. nuncjatur w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej abp Jan Romeo Pawłowski, rektor Polskiego Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie ks. Adam Sycz oraz ambasador Unii Europejskiej przy Stolicy Apostolskiej Jan Tombiński. Pianista zaprezentował utwory Jana Sebastiana Bacha, Roberta Schumanna i Fryderyka Chopina.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2019-05-09 14:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Blechacz w Watykanie

[ TEMATY ]

Watykan

Rafał Blechacz

Grzegorz Gałązka

Wyjątkowy koncert na 100-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Stolicą Apostolską
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Brat Albert pokonał depresję

2025-04-11 07:58

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

mat. prasowy

Ciekawym porównaniem jest proces tworzenia fortepianów Steinway, które powstają po długim i skomplikowanym procesie, pełnym wyzwań. Podobnie jak drewno, które musi przejść przez wiele prób, aby stać się instrumentem muzycznym o doskonałym brzmieniu, tak i nasze życie, poddane cierpieniu, może stać się źródłem piękna i dobra. Przykłady wielkich artystów i myślicieli, którzy zmagali się z problemami psychicznymi, pokazują, że cierpienie może być drogą do głębszego zrozumienia i twórczości.

Przykład życia Adama Chmielowskiego, znanego jako Brat Albert, ilustruje jak cierpienie może prowadzić do odkrycia głębszego sensu życia. Choć jego życie było pełne trudności, w tym utraty rodziców i zmagania z chorobą psychiczną, to właśnie przez te doświadczenia odkrył swoje powołanie do służby najbiedniejszym. Jego decyzja o porzuceniu kariery malarskiej na rzecz pomocy innym pokazuje, jak cierpienie może być przekształcone w coś pięknego i wartościowego.
CZYTAJ DALEJ

Nawrocki: narodowa wspólnota wymaga wartości, tożsamości i naszych fundamentów

2025-04-13 15:31

[ TEMATY ]

Niedziela Palmowa

palma wielkanocna

Karol Nawrocki

Łyse

facebook.com/Nawrocki25

Karol Nawrocki

Karol Nawrocki

Nie ma narodowej wspólnoty, potrzeby obrony naszych granic, budowania naszego bezpieczeństwa, gospodarki i dobrobytu, gdy nie ma wartości, tożsamości i naszych fundamentów; a jednym z nich jest kultura ludowa - powiedział w niedzielę prezes IPN, kandydat na prezydenta Karol Nawrocki w miejscowości Łyse.

Nawrocki we wsi Łyse (woj. Mazowieckie) w niedzielę palmową, podczas imprezy związanej z 55. edycją konkursu "Palma Kurpiowska" podkreślił, że ziemia kurpiowska jest piękna, a do tego pielęgnuje piękną tradycję. Ocenił, że tak jak widoczne wszędzie widowiskowe palmy definiują nasze wartości chrześcijańskie, tak bohaterowie tej ziemi definiują naszą wspólnotę narodową.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję