Reklama

Niedziela Wrocławska

Są Chrystusowi - świadomie i dobrowolnie


[ TEMATY ]

diakonat

diakon

Agnieszka Bugała

Po Eucharystii nowi diakoni nie kryli wzruszenia i radości. Spytaliśmy, na gorąco, o pierwsze refleksje po przyjęciu święceń. Oto co powiedzieli:

- To początek mojej drogi, po wstąpieniu do seminarium do pierwszy, konkretny krok. W dzisiejszych czasach kapłaństwo to droga bardzo trudna, ale piękna, więc mam nadzieję, że z Bożą pomocą sprostam.

Reklama

Dk. Wojciech Braniewski z parafii p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Świętej Katarzynie:

- Chcę być kapłanem, już nie ma miejsca na wątpliwości. Święcenia zostały przyjęte – świadomie i dobrowolnie. W sercu rodzi się lęk i obawa o przyszłość – czy podołamy, jak to będzie, czy dochowamy wierności przyrzeczeniom i obietnicom, które złożyliśmy, ale patrząc biblijnie, ewangelicznie, to przecież wszystko możemy w Tym, który nas umacnia – z łaską i pomocą Jezusa Chrystusa możemy sprostać tym wymaganiom, które stawia Kościół, a których sami się podjęliśmy. Mamy świadomość niegodności przyjęcia święceń, ludzkiej słabości i ułomności, ale też mamy świadomość tego, że przed nami całe życie, aby żyć tymi ideałami. Mamy świadomość przeciwnych wiatrów, ale chcemy wiernie trwać z Chrystusem Oblubieńcem, którego dziś poślubiliśmy.

Dk. Tomasz Zalwowski z parafii p.w. Nawiedzenia NMP w Wambierzycach:

Reklama

- Towarzyszył mi stres, ale podczas modlitwy Litanią, podczas prośby o Ducha Świętego poczułem pokój w sercu. Szczególny moment, który mnie wzruszył, to wezwanie św. Tomasza w czasie śpiewu Litanii – poczułem rodzaj szczególnej laski, dla mnie. To będzie rok taki, jakiego Pan Bóg oczekuje – będę chciał wsłuchiwać się w wolę Bożą, w Jego głos, w to, co jest Jego pragnieniem dla mnie. Dziś radość jest wielka, bo nie spodziewałem się, że będę w tym miejscu, ze Pan Bóg tak pokieruje moim życiem. Widzę, że wszystko jest darem Bożej łaski i ufam, że jeśli Pan Bóg będzie na pierwszym miejscu, to trudności prysną. Gdy leżałem na posadzce prosiłem o umocnienie Duchem Świętym.

Dk. Wojciech Bujak z parafii p.w. św. Barbary w Mirostowicach Dolnych:

- Gdy leżałem na posadzce myślałem o swojej małości i potędze Boga Ojca, o tym, że mam być pomostem dla ludzi w dojściu do Chrystusa, że mam, w przyszłości, jako kapłan, prowadzić do zbawienia. To inne doświadczenie, niż gdy się stoi, czy klęczy – tu rodzi się ogromna świadomość małości… Ale radość jest ogromna! Właśnie mimo świadomości małości – bo przecież niczym na to nie zasługuję, a Pan Bóg mnie wybrał i chciał mnie, słabego. Czuję, wiem, ze jestem słaby, a jednak tutaj jestem… Jestem szczęśliwy, ze tutaj jestem, czuję wielką satysfakcję i spełnienie. Życzyłbym sobie na przyszłość wierności i tego, bym nigdy nie utracił wiary w Chrystusa, która jest dana za darmo…

2019-05-11 19:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł diakon Mateusz Niemiec

[ TEMATY ]

Sandomierz

zmarli

diakon

Ks. Wojciech Kania

diakon Mateusz Niemiec z diacezji sandomierskiej

diakon Mateusz Niemiec z diacezji sandomierskiej

Diakon Mateusz Niemiec urodził się 26 kwietnia 1994 r. w Stalowej Woli. Pochodził z parafii św. Jana Chrzciciela w Nisku. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej nr 5 w Nisku zaczął uczęszczać do Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Stalowej Woli. W 2013 roku, po zdaniu egzaminu dojrzałości, wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu.

W czerwcu, tuż przed święceniami kapłańskimi, które miał przyjąć tego roku uległ poważnemu wypadkowi. Od tego czasu przebywał w śpiączce w szpitalu. Miał zapewnioną troskliwą opiekę szpitalną oraz otoczony był w całej diecezji modlitwą. Lekarzom mimo ciągłych starań nie udało się uratować jego życia. Zmarł 5 września.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Abp Vasil': papieska pielgrzymka zachętą do wierności Ewangelii

2021-09-16 18:44

[ TEMATY ]

pielgrzymka

papież Franciszek

Franciszek w Słowacji

Vatican News

Abp Cyril Vasil'

Abp Cyril Vasil'

Papieska wizyta na Słowacji była ogromną zachętą do przemiany społeczeństwa siłą Ewangelii. Franciszek wskazał na znaczenie międzyludzkiego braterstwa oraz konieczność dialogu i chrześcijańskiego świadectwa dla budowania pokojowej przyszłości. Podsumowując papieską pielgrzymkę, wskazuje na to abp Cyril Vasil'.

Hierarcha, który był sekretarzem watykańskiej Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, a obecnie jest ordynariuszem eparchii koszyckiej dla katolików obrządku bizantyjskiego, zauważa, że Słowacy odczuli, iż Papież przyjechał do wszystkich bez wyjątku. W rozmowie z Radiem Watykańskim podkreśla też, że papieska wizyta może przyczynić się do pogłębienia tożsamości grekokatolików.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję