Reklama

Kard. Parolin o pozytywnym postępie w dialogu z Chinami

2019-05-13 17:51

vaticannews.va / Watykan (KAI)

Pixabay.com

Po raz pierwszy w historii watykański sekretarz stanu udzielił wywiadu dziennikowi należącemu do Chińskiej Partii Komunistycznej. Dla wydawcy „Global Times” to wyraz „pozytywnego postępu” w relacjach chińsko-watykańskich. Kard. Pietro Parolin wskazuje na konieczność prowadzenia dalszego konstruktywnego dialogu i przesyła braterskie pozdrowienia dla całej chińskiej społeczności, w tym szczególnie dla wspólnoty katolickiej, która, jak mówi, w przeszłości najbardziej wycierpiała i wciąż cierpi.

Wywiad opatrzny jest zdjęciem uśmiechniętego Ojca Świętego i ambitnym tytułem: „Papież Franciszek postrzega Chiny jako wielki naród”. Rozmowę prowadzi ten sam dziennikarz, który przed trzema laty przeprowadził bezprecedensowy wywiad z Franciszkiem na temat Chin. Francesco Sisci jest włoskim korespondentem w Pekinie. Papież mówił wówczas, że Chiny zawsze budziły jego podziw swą wielkością.

Wskazał, że to nie tylko wielki kraj, ale wielka kultura i niewyczerpana mądrość. Obecny wywiad z Sekretarzem Stanu dotyczy przede wszystkim postępów jakie odnotowano w dwustronnych relacjach po podpisaniu we wrześniu ub.r. prowizorycznego porozumienia między Chinami a Stolicą Apostolską i oporów, z jakim zostało ono przyjęte w wielu środowiskach.

Kard. Parolin stwierdza, że podpisane porozumienie nie jest punktem docelowym, tylko punktem wyjścia. „Kanały komunikacyjne działają. Są elementy wskazujące na wzrost zaufania między obu stronami” – mówi watykański dyplomata podkreślając, że pozwala to mieć nadzieję na stopniowe osiągnięcie konkretnych rezultatów. Cytując Franciszka przypomina, że prawdziwy dialog nie oznacza rezygnacji z własnej tożsamości i swych wartości. Zaznacza zarazem, że konkretnych rezultatów nie da się wypracować przy pomocy zaczarowanej różdżki.

Reklama

„Dla papieża, który jest w pełni świadomy tego, co się wydarzyło także w ostatnim czasie w prowadzonym dialogu najważniejszy jest wymiar duszpasterski” – mówi kard. Parolin. Wskazuje zarazem, że Franciszek dokonał wielkiego aktu zaufania i poszanowania wobec narodu chińskiego i jego tysiącletniej kultury z nadzieją na otrzymanie tak samo szczerej i pozytywnej odpowiedzi.

Watykański sekretarz stanu zauważa, że owocnym terenem współpracy chińsko-watykańskiej może być m.in. wspólne stawianie czoła wielu globalnym wyzwaniom, które trzeba podjąć w duchu wzajemnej współpracy. Wymienia tu m.in. kwestię budowania pokoju, walki z ubóstwem, stawiania czoła wyzwaniom ekologicznym i klimatycznym czy migracji. Kard. Parolin zauważa, że w swych działaniach Stolica Apostolska nieustannie przypomina o konieczności poszanowania ludzkiej godności i poszanowania fundamentalnych praw człowieka, w tym prawa do wolności religijnej. Wskazuje zarazem, że inkulturacja Ewangelii i sinizacja religii mogą się wzajemnie uzupełniać i otworzyć nowe perspektywy dialogu zarówno na płaszczyźnie religii, jak i kultury.

„Głównymi bohaterami na tej drodze są chińscy katolicy, wezwani do pojednania, tak by być autentycznie Chińczykami i w pełni katolikami” – podkreśla kard. Parolin w wywiadzie dla komunistycznego dziennika. Wskazuje zarazem, że dotychczasowe owoce dialogu chińsko-watykańskiego pokazują, że warto iść do przodu z cierpliwością i determinacją, aby razem pokonywać przeszkody istniejące na wspólnej drodze pojednania i dialogu.

Tagi:
Chiny kard. Parolin

Chiny: główne religie obchodzą 70-lecie władzy komunistycznej

2019-09-25 19:50

kg (KAI/GlobalTimes) / Pekin

Zwierzchnicy i wysokiej rangi przedstawiciele głównych religii, uznanych oficjalnie przez rząd w Pekinie, biorą aktywny udział w uroczystych obchodach 70. rocznicy powstania Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL). Przypada ona 1 października, gdy w 1949 komuniści, dowodzeni przez Mao Ze-donga, ostatecznie pokonali oddziały nacjonalistów Czang Kai-szeka i opanowali cały kraj.

Pixabay.com

Poszczególne Kościoły i religie przygotowały z tej okazji wiele imprez, np. seminaria i sympozja, nabożeństwa i spotkania modlitewne za kraj oraz wywieszenia flag państwowych na budynkach kościelnych i religijnych. W Szanghaju otwarto wystawę ukazującą zdarzenia z przeszłości oraz wkład i dziedzictwo chrześcijaństwa do rozwoju tego kraju.

Władze chińskie oceniają, że prawie milion miejscowych katolików uczestniczyło w ogólnokrajowych uroczystościach wciągnięcia na maszt flagi państwowej, odśpiewania hymnu narodowego i modlitwy za ojczyznę w niedzielę 22 września. Według prorządowego dziennika „Global Times” flaga zawisła na ok. 4 tys. świątyń katolickich w całym kraju.

Przewodniczący kontrolowanej przez rząd i nieuznawanej dotychczas przez Watykan Konferencji Biskupiej Kościoła Katolickiego w Chinach bp Ma Yinglin zapewnił, że uroczystości te wyrażają „najszczersze błogosławieństwa z okazji rocznicy narodzin ChRL w jak najbardziej podniosły sposób”. W wydanym oświadczeniu przypomniał ponadto, że w ostatnią niedzielę świętowano też pierwszą rocznicę podpisania tymczasowego porozumienia między Stolicą Apostolską a Chinami w sprawie mianowania biskupów. Podkreślił, że uroczystości z okazji 70-lecia ChRL były także wyrazem wdzięczności za podejmowane w kraju wysiłki na rzecz wspierania „zdrowego rozwoju katolików chińskich”.

Yu Wenling, stojący na czele oddziału Krajowego Komitetu Patriotycznego Ruchu Trzech Autonomii Kościołów Protestanckich w Chinach w prowincji Yunnan, powiedział „Global Times”, że w ramach obchodów rocznicy jego współwyznawcy odwiedzili wystawę w Szanghaju. Pokazała ona nam, jak „chrześcijanie chińscy kochali swój kraj i swój Kościół w trudnych okresach Wojny Oporu przeciw Agresji Japońskiej [1931-45] i Wojny o Wyzwolenie [1946-49]” – oświadczył Yu.

Dziennik w swym wydaniu z 23 bm. poinformował również o działaniach rocznicowych, podjętych przez Chińskie Stowarzyszenie Islamskie. Zorganizowało ono 10 września w mieście Tianjin (Tiencin; we wschodniej części kraju) seminarium nt. muzułmańskich uczuć i praktyk patriotycznych. Ich celem jest dalsze rozwijanie tradycji patriotycznych wśród tamtejszych wyznawców islamu, pochodzących z różnych grup etnicznych. Ma to prowadzić ich do włączenia się w propagowany przez władze proces sinizacji islamu w nowych czasach, umacniania wśród nich poczucia wspólnoty narodu chińskiego oraz wnoszenia wkładu w obchody 70-lecia.

Dai Junfeng, stojący na czele oddziału Stowarzyszenia w Kunmingu (prowincja Yunnan w Chinach Południowo-Zachodnich), powiedział, że uroczystości wciągnięcia flagi i wydarzenia kulturalne z okazji rocznicy odbyły się tam 24 bm. a ich uczestnicy modlili się o pomyślność kraju. Podkreślił, że umiłowanie swego kraju i religii jest tradycją islamską.

Z kolei Hu Chenglin, kierujący oddziałem Stowarzyszenia Taoistycznego w prowincji Shaanxi (w północno-środkowej części kraju), powiedział „Global Times”, że jego współwyznawcy zorganizowali forum na rzecz rozwijania patriotyzmu i umacniania politycznej pozycji kraju. W czasie tego zgromadzenia taoiści wyrażali głębokie zrozumienie dla ducha Yan’an [miasta w tej prowincji, symbolizującego wyidealizowany okres komunizmu i uważanego za sprawnie działającą komunę, wykuwającą swego rodzaju nowego człowieka – KAI] oraz dziedziczą uczucia patriotyczne swych rewolucyjnych przodków.

W uroczystości podniesienia flagi i odśpiewania hymnu włączyły się również stowarzyszenia buddyjskie w całym kraju, omawiając doświadczenia i nauki dla buddyzmu chińskiego w ciągu minionych 70 lat. Wiele uwagi poświęcono też przyszłemu jego rozwojowi.

Władze miasta Qando w Tybecie przygotowały wideo propagandowe, pokazujące, jak wszyscy mnisi z klasztoru Galden Jampaling (lub Qiangbalinsi) w tym mieście, zebrani 22 bm. wokół flagi państwowej, odśpiewali hymn „Niech żyje ojczyzna”.

„Global Times” zapewnił, że rząd chiński popiera wszystkie religie w ramach wspierania zasady ich niezależności i samorządności, zgodnie z Białą Księgą „W poszukiwaniu szczęścia dla ludu: 70 lat postępu w zakresie praw człowieka w Chinach”. Dziennik przypomniał, że oficjalnie największymi religiami wyznawanymi w tym kraju są buddyzm, taoizm, islam oraz katolicyzm i protestantyzm [ujmowany całościowo, bez podziału na poszczególne jego odłamy – KAI].

Według Białej Księgi religie te łącznie liczą ok. 200 mln wiernych (na prawie 1,3 mld mieszkańców Państwa Środka), wśród których pracuje ponad 380 tys. duchownych i którzy mają do dyspozycji blisko 144 tys. zarejestrowanych oficjalnie miejsc modlitwy oraz 92 szkoły religijne (kształcące przyszłych duchownych). Liczby te nie obejmują wspólnot podziemnych i niezarejestrowanych, szczególnie licznych wśród chrześcijan różnych wyznań.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Orzech mówi tak!

2019-10-14 14:33

Agnieszka Bugała

Grzegorz Niemyjski/Agnieszka Bugała

Ks. Stanisław Orzechowski widział projekt krasnala „Księdza Orzecha” – mamy jego zgodę na wykonanie odlewu.

Rozmowa z Księdzem na temat planowanego prezentu, czyli wykonania odlewu z brązu figurki krasnala „Księdza Orzecha” i tym samym wpisania go na mapę i szlak wrocławskich krasnali odbyła się w ubiegłym tygodniu. Ksiądz nie znał inicjatywy, ale wysłuchał i spytał jakie krasnale są już we Wrocławiu. Zobaczył fotografie realizacji niektórych z nich. Szczególnie podobał mu się krasnal prof. Jana Miodka, który z okazji 70. urodzin wybitnego językoznawcy stanął przed budynkiem Instytutu Filologii na pl. Nankiera. Wizualizacja „Księdza Orzecha” bardzo mu przypadła do gustu:

- To ja! – mówił patrząc na zdjęcia figurki – To rzeczywiście ja! Artysta dobrze to uchwycił, chciałbym go poznać – dodał. Zaakceptował też miejsce, w którym zaplanowano instalację, czyli górny stopień schodów prowadzących do DA Wawrzyny przy ul. Bujwida. Odmówił, zdecydowanie, zakładania figurce na głowę czapki.

– Sklepienie mojej łysiny bardzo mi się podoba – stwierdził. Przystał na to, aby krasnalską czapkę umieścić w ręce postaci. Dodał, że „będzie trochę śmiechu, a tego nigdy dość”.

Zachęcamy zatem do wpłat na konto, abyśmy zdążyli z realizacją prezentu, zwłaszcza, że Szanowny Jubilat jest już o nim poinformowany.

Dane konta do wpłat:

STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ DUSZPASTERSTWA AKADEMICKIEGO WAWRZYNY

05 1090 2590 0000 0001 4260 2420

Z dopiskiem w tytule wpłaty: Darowizna Orzech

O inicjatywie pisaliśmy tutaj: https://www.niedziela.pl/artykul/45697/Prezent-dla-Orzecha-na-80-urodziny


CZYTAJ DALEJ

Reklama

Znaleziska z Ochędzynia Starego już w Muzeum Ziemi Wieluńskiej

2019-10-16 08:34

Zofia Białas

W dniu 15.10 o godz. 11.00 w Muzeum Ziemi Wieluńskiej nastąpiło przekazanie przedmiotów z ekshumacji w Ochędzynie Starym w gminie Sokolniki.

Zofia Białas

W jednym grobie po 2 września 1939 roku spoczęli trzej żołnierze. Byli to Stanisław Kim, Józef Dudaczyk i Zygmunt Piechociński. Poszukiwania prowadzone wiosną 2019 roku dotyczyły jednego z żołnierzy, członka Wieluńskich Batalionów Obrony Narodowej. Trzej żołnierze, wedle opowieści mieszkańców zginęli k. Ochędzyna podczas wycofywania się po bitwie pod Krajanką. Wszyscy zostali pochowani pod płotem, a po miesiącu ciała dwóch przeniesiono do środka cmentarza. Tylko jeden pozostał na miejscu pierwszego pochówku, mówił dr Krzysztof Latocha z Łódzkiego Oddziału IPN. Ekshumacja dotyczyła właśnie tego jednego, pozostawionego w starej mogile.

Podczas prac ekshumacyjno – poszukiwawczych prowadzonych przez pracowników Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN znaleziono drobiazgi świadczące o tym, że spoczywa tu żołnierz polski. Odnalezione artefakty mówią, że był to żołnierz września 1939 roku. Odnaleziono czaszkę żołnierza, kości (materiał porównawczy do identyfikacji), elementy umundurowania, grzebień, dwie rogatywki, paski, kompas, bagnet, niezbędniki, guziki. Do którego z nich te przedmioty należały? Na to pytanie nie ma jeszcze odpowiedzi.

 Badania rozpoczęto dzięki zabiegom Stowarzyszenia Historycznego „Wieluńskie Bataliony Obrony Narodowej ”i do których, jak mówił Przemysław Bucki – prezes Stowarzyszenia Historycznego „ Wieluńskie Bataliony Obrony Narodowej - zachęcał IPN Dawid Boryczko z Chobanina, jeden z tych mieszkańców, którzy kultywowali pamięć o żołnierzach sprzed 80 lat, świadek wydarzeń.

Odnalezione artefakty, zrekonstruowane w pracowni archeologicznej prof. Anny Drążkowskiej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, zostały protokolarnie przekazane do Muzeum Ziemi Wieluńskiej i wzbogaca już istniejąca wystawę stałą „Świadkowie mówią”.

Epilogiem ekshumacji i kończonych prac badawczych będzie uroczysty pochówek znalezionych szczątków wieluńskiego żołnierza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem