Reklama

Polska

Abp Głódź: I pielgrzymka Jana Pawła II to historia wciąż żywa i nośna

Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny, to mimo upływu 40 lat historia wciąż żywa i nośna, i dobrze, że jest przypominana - powiedział abp Sławoj Leszek Głódź podczas gdańskich uroczystości upamiętniających 40. rocznicę pierwszej papieskiej wizyty w Polsce.

[ TEMATY ]

abp Sławoj Leszek Głódź

Artur Stelmasiak

Na obchody zorganizowane pod hasłem "Obudził w nas Solidarność" w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej przybyli członkowie rządu z premierem Mateuszem Morawieckim, gdańscy biskupi oraz liczne delegacje NSZZ "Solidarność".

Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że Sala BHP Stoczni Gdańskiej to miejsce historyczne, w którym rodziła się "Solidarność". - Ale zanim się narodziła, to kilkanaście miesięcy wcześniej papież Jan Paweł II obudził w nas tę "Solidarność". Jego słowa stworzyły rzeczywiście zupełnie nową przestrzeń myślenia, nową przestrzeń dla naszych pragnień wolności, niepodległości i demokracji - mówił szef rządu.

Reklama

"To właśnie w tamtych pamiętnych dniach, 40 lat temu, w latach głębokich podziałów, Jan Paweł II przyniósł do Polski coś wyjątkowego: ziarno porozumienia. On był ojcem porozumienia między Polakami. To dlatego kilkanaście miesięcy później mogliśmy się policzyć i było nas 10 milionów" - przypomniał Mateusz Morawiecki.

List prezydenta Andrzeja Dudy odczytał min. Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta RP. - Nie będzie żadną przesadą, że pielgrzymka ta była dla naszej Ojczyzny wydarzeniem epokowym - stwierdził Andrzej Duda, wspominając pierwszą wizytę papieża Polaka.

"Pamiętne słowa wypowiedziane na Placu Zwycięstwa w Warszawie obudziły w nas ducha wolności i stały się impulsem do działania, którego owocem był ruch "Solidarności", a w efekcie upadek komunizmu" - podkreślił prezydent.

Reklama

Jak dodał, "wolna Polska była wielkim pragnieniem papieża Polaka, ale jego nauczanie to wielkie dziedzictwo myśli, w której jest godność każdego człowieka; godność wyrażająca się także poprzez pracę i dzięki pracy".

W tym kontekście Andrzej Duda przypomniał, że Jan Paweł II był wielkim głosicielem solidarności i sprawiedliwego ładu społecznego. - Mówił o tym, że praca nie może być towarem; że praca jest źródłem siły społecznej; że polityka i ekonomia pracy powinny uwzględniać potrzeby rodziny - zaznaczył prezydent.

Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź podkreślił, że Jan Paweł II "podniósł z kolan naszą Ojczyznę i ten proces trwa po dziś dzień, chociaż jest okaleczały".

Przypomniał, że sam z Solidarnością związał się od samego jej początku, gdy został kapelanem związkowców regionu Białystok, zarówno robotników, jak i rolników indywidualnych. - To były piękne dni - dodał.

Przypomniał, że mija 40 lat pierwszej wizyty apostolskiej Jana Pawła II do Polski. Wyraził ubolewanie, że są i tacy, którzy odwrócili się do tej historii plecami. - Być może dlatego, że przyszły dwa nowe pokolenia, dla których 40 lat to czas mierzony przeszłością i historią - powiedział. - Ale ta historia jest wciąż żywa, jest wciąż nośna i dobrze, że jest przypominana - dodał.

W trakcie uroczystości przyznano tytuł Człowieka Roku 2018 nadawany przez "Tygodnik Solidarność". Otrzymał go ks. prałat Ludwik Wiśniewski, proboszcz bazyliki św. Brygidy w Gdańsku.

W programie gdańskich obchodów zaplanowano także konferencję naukową pt. „Obudził w nas Solidarność…” oraz otwarcie wystawy „Ojciec Święty z Solidarnością – Solidarność z Ojcem Świętym”.

2019-06-03 12:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Głódź: Mamy obowiązek pamiętać o bł. ks. Popiełuszce i dbać o etos "Solidarności"

To było dla gdańszczan oraz licznie zgromadzonych członków „Solidarności” ważne wydarzenie religijne i patriotyczne. Do kościoła pw. Św. Franciszka z Asyżu w Gdańsku - Emaus wprowadzone zostały relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Do świątyni wniósł je Józef Popiełuszko – brat patrona „Solidarności”.

Pomysł sprowadzenia powstał wśród stoczniowców trzech gdańskich stoczni mieszkających na terenie parafii. Sam relikwiarz ma kształt Polski opartej na trzech gdańskich, stoczniowych krzyżach. Kamieniami zaznaczone są miejsca ważne dla ks. Jerzego: wieś Okopy jako miejsce narodzin, Warszawa, gdzie odprawiał słynne Msze za Ojczyznę, Gdańsk – kolebka Solidarności i Włocławek, gdzie zginął.

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Święta Hildegarda na nowo odkrywana

2021-09-18 10:07

ks. Łukasz Romańczuk

o. Antoni Rachmajda

o. Antoni Rachmajda

Dziś przy parafii pw. św. Rodziny rozpoczęła się konferencja"Medycyna św. Hildegardy, w której nie ma chorób nieuleczalnych".

Zanim rozpoczęła się cześć wykładowa, uczestnicy sympozjum mieli możliwość uczestnictwa w Eucharystii, której przewodniczył ks. Przemysław Vogt, Diecezjalny Duszpasterz Rodzin, a homilię wygłosił o. Antoni Rachmajda, karmelita. Natomiast wszystkich obecnych na Mszy św. przywitał ks. Piotr Jakubuś, proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję