Reklama

Aspekty

Głogów: Dziękujemy za dar Eucharystii

Po raz sześćdziesiąty ulicami Głogowa przeszła uroczysta procesja od kościoła Bożego Ciała do św. Klemensa. Tegorocznej procesji przewodniczył biskup Tadeusz Lityński.

[ TEMATY ]

Boże Ciało

bp Tadeusz Lityński

Emilia Walczak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Miejskie uroczystości Bożego Ciała rozpoczęła Msza św. - Nasz kościół to świątynia Bożego Ciała, w jedności z cały Kościołem, chcemy dziękować za dary Eucharystii, za ten chleb, który jest żywym pokarmem w drodze do nieba. Będziemy wychodzić na nasze ulice aby dawać świadectwo wiary – powiedział ks. Stanisław Brasse, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Głogowie. Biskup Tadeusz Lityński podkreślał, że czasy się zmieniły, ale fundament wiary są takie same. - To jest jubileuszowa uroczystość Bożego Ciała w Głogowie. Jakże inna niż wówczas pośród ruin miasta. Dzisiaj będziemy szli w scenografii Głogowa, który tętni życiem, odnowionego, odbudowanego. Fundament tego miasta jest ciągle oparty o życie wiary w Boga, obecność w tajemnicy chleba – mówił biskup. - Niech nasza modlitwa, gesty czci i szacunku dla Jezusa Eucharystycznego, będą formą wynagrodzenia za to, co przez stulecia godzi i profanuje świętość świątyń i majestatu Boga – podkreślał Bp. Tadeusz Lityński. Tradycyjnie Słowo Boże zostało wygłoszone przy drugim ołtarzu. W tym roku był on usytuowany na fundamentach pierwszego kościoła parafialnego na lewym brzegu Odry, kościoła św. Piotra, który był także klasztorem ojców Dominikanów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2019-06-20 13:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziękuję za dyspozycyjność i otwartość

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Parafialne Zespoły Caritas

PZC

Katarzyna Krawcewicz

Bp Tadeusz Lityński dziękuje Parafialnym Zespołom Caritas

Bp Tadeusz Lityński dziękuje Parafialnym Zespołom Caritas

Z członkami Parafialnych Zespołów Caritas, którzy 24 lutego rozpoczęli swoje wielkopostne rekolekcje w Głogowie, spotkał się bp Tadeusz Lityński. Pasterz diecezji podkreśla, jak cenna jest ich posługa dla Kościoła.

- Rekolekcje dla Parafialnych Zespołów Caritas są dla mnie jako biskupa okazją do podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w to dzieło – mówi bp Lityński. - Jesteśmy dzień po bardzo bolesnej, trudnej rocznicy napaści Rosji na Ukrainę. Chcę podkreślić, że Parafialne Zespoły Caritas wzięły na siebie ciężar pomocy, organizacji zbiórek, ogromnej ilości wsparcia materialnego, ale też nieustannej modlitwy, i za to chcę szczególnie wyrazić wdzięczność. Chcę również podziękować za całoroczną pracę w tym wymiarze pomocy potrzebującym – bo to są te charytatywne ramiona Kościoła. Dziękuję za dyspozycyjność, otwartość i realizację tego charyzmatu, który jest Bożym darem. Widać, że skoro członkowie PZC są na rekolekcjach, to chcą ten dar pogłębić, umocnić. Życzę, by te znamiona świętości, o których mówi w swojej adhortacji „Gaudete et exsultate” papież Franciszek, czyli radość, łagodność i cierpliwość, były w nich widoczne. Życzę też owocnego budowania relacji wspólnotowych, bo we wspólnocie jest siła.
CZYTAJ DALEJ

Papież: obserwujemy niegodziwe posługiwanie się głodem jako bronią wojenną

2025-06-30 15:22

[ TEMATY ]

głód

Papież Leon XIV

broń wojenna

PAP/EPA

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV potępił "niegodziwe posługiwanie się głodem jako bronią wojenną". W ogłoszonym w poniedziałek w Watykanie przesłaniu do Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) podkreślił, że świat musi to karać.

"Dzisiaj - napisał papież - obserwujemy z przerażeniem niegodziwe posługiwanie się głodem jako bronią wojenną".
CZYTAJ DALEJ

Poznań: rozpoczęła się XIV Kapituła Generalna Chrystusowców dla Polonii

2025-06-30 19:03

[ TEMATY ]

Poznań

Chrystusowcy

Karol Porwich/Niedziela

Katedra w Poznaniu

Katedra w Poznaniu

W Domu Głównym Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu rozpoczęła się XIV Kapituła Generalna Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, zgromadzenia zakonnego powołanego do duchowej opieki nad Polonią. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli wszystkich prowincji i regionów, w których posługują chrystusowcy - z Europy, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej oraz Australii.

W trakcie obrad Kapituły podejmowane będą kluczowe decyzje dotyczące m.in. wyboru nowych władz zgromadzenia, oceny sytuacji personalnej i finansowej, formacji początkowej i permanentnej, misji zagranicznych, a także nowych wyzwań duszpasterskich wobec dynamicznych przemian zachodzących wśród wspólnot polonijnych na całym świecie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję