Reklama

Kościół

Zakończyły się obchody 75. rocznicy operacji „Ostra Brama”

Msza św. w kościele św. Teresy w Wilnie, Apel Pamięci i ceremonia złożenia wieńców i wiązanek kwiatów przy Mauzoleum Matki i Serca Syna na wileńskiej Rossie. Zakończyły się centralne obchody 75. rocznicy operacji „Ostra Brama”.

[ TEMATY ]

Wilno

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Uroczystość zgromadziła weteranów walk o niepodległość RP, uczestników operacji "Ostra Brama", żołnierzy Armii Krajowej z okręgu wileńskiego i nowogródzkiego wraz z rodzinami, członków Rady Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, członków Rady do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych, przedstawicieli duchowieństwa, ludzi nauki i kultury, członków Instytutu Pamięci Narodowej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- To jest miejsce święte, jedno z tych miejsc, które kształtowało i kształtuje naszą tożsamość. Jedno z tych miejsc, bez których nie można zrozumieć dziejów Rzeczpospolitej, miejsc, które tworzą nasz polski kod kulturowy – mówił podczas uroczystości Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Reklama

Na cmentarzu na Rossie znajduje się grób Marii z Bilewiczów Piłsudskiej i serce twórcy niepodległej Polski - Marszałka Józefa Piłsudskiego, które jego wolą w 1936 roku zostało tutaj pochowane, a także groby żołnierzy z wojny polsko-bolszewickiej i groby żołnierzy Armii Krajowej poległych w operacji „Ostra Brama”.

W uroczystości uczestniczył m.in. sędzia Bogusław Nizieński, Przewodniczący Rady do spraw Kombatantów į Osób Represjonowanych, który zaapelował do młodego pokolenia o pamięć o przeszłych wydarzeniach. - Nam nie wolno o tym zapomnieć, że swojej polskiej ojczyźnie i miastu nad Wilią oni życie oddali, bo taki na nas ciąży chrześcijański i patriotyczny obowiązek. Dlatego też zwracam się w tym momencie do was młodzieży z apelem, abyście wy, młodzi, gdy nas już nie stanie w wypełnianiu tego patriotycznego obowiązku, nas zastąpili. Pamiętajcie, że ci, którzy podjęli walkę w lipcu 1944 roku z wrogiem į flagę biało-czerwoną zatknęli na wieży na Górze Zamkowej zostali przez drugiego naszego wroga boleśnie zranieni – zostali z miasta, za które walczyli krew przelewali, wywiezieni do sowieckich łagrów na głód, choroby i poniewierkę, których wielu do swego miasta już nie wróciło - mówił pochodzący z Wilna sędzia Bogusław Nizieński.

Podczas uroczystości na Rossie Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczył medale „Pro Bono Poloniae” oraz „Pro Patria” weteranom i osobom zasłużonym w kultywowanie pamięci o operacji „Ostra Brama”. Ceremonię zakończyła modlitwa za dusze spoczywających na cmentarzu, oddanie salwy honorowej i złożenie wieńców oraz wiązanek kwiatów w Mauzoleum Matki i Serca Syna.

2019-07-08 07:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Śladami świadków miłosierdzia

[ TEMATY ]

Wilno

Bogusław Wolański

Pielgrzymi przy Ostrej Bramie

Pielgrzymi przy Ostrej Bramie

„Miłosierni jako Ojciec” – to hasło trwającego nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia stało się inspiracją do przeżycia pielgrzymki śladami świadków miłosierdzia. Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Legnickiej udało się zatem do Wilna i sanktuariów północno-wschodniej Polski w dniach 20-25 czerwca 2016 roku.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję