Reklama

Świeccy franciszkanie na Jasnej Górze: bądźmy apostołami jedności

2019-07-20 17:05

mir/Radio Jasna Góra / Częstochowa (KAI)

BPJG

Z udziałem ponad 4 tys. osób na Jasnej Górze odbyła się 26. Ogólnopolska Pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Spotkanie wpisało się w przygotowania do jubileuszu 800. rocznicy powstania wspólnoty świeckich franciszkanów. Do bycia „apostołami jednoczenia” zachęcał ich biskup świdnicki Ignacy Dec.

Podczas dwudniowej pielgrzymki rozważano przesłanie z Listu św. Franciszka do wiernych „Poświęceni są ku jedności” - poinformowała Joanna Berłowska, przełożona narodowa Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce. - Jedność jest bardzo ważną sprawą nie tylko u nas, ale w całej Ojczyźnie, w całym Kościele, wszędzie i o to będziemy się modlić – zapewniała świecka franciszkanka.

- By nie wstydzić się jednoczyć wokół Krzyża i Ewangelii - zachęcał zgromadzonych biskup świdnicki Ignacy Dec, przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich.

- Jesteśmy chorzy na brak jedności – diagnozował biskup świdnicki i ubolewał nad pogłębiającym się rozbiciem w narodzie. Zachęcał do bycia na co dzień „apostołem jednoczenia”.

Reklama

O wielkiej aktualności i sile franciszkańskiego charyzmatu we współczesnym Kościele mówi o. Andrzej Romanowski, narodowy asystent Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. - „Franciszku idź, odbuduj mój Kościół!”. To jest ciągle aktualne, tego bardzo potrzeba na dziś i jutro. To przesłanie, które otrzymał Św. Franciszek jest tak aktualne, tylu ludzi jest zagubionych, tylu poszukujących, zranionych – tłumaczył zakonnik i podkreślił, że potrzeba nie tylko dotrzeć do nich z przesłaniem miłości Jezusa, ale nieść Franciszkowy zapał, entuzjazm, fascynację Chrystusem, gdyż to najbardziej zaraża innych i wpływa na zmianę myślenia.

Franciszkański Zakon Świeckich to wspólnota katolików różnych stanów, dążących do doskonałości chrześcijańskiej poprzez naśladowanie Chrystusa ubogiego, pokornego i posłusznego Ojcu. Nie wymaga ona opuszczenia dotychczasowego środowiska, rezygnacji z małżeństwa czy pełnienia zadań świeckich, umożliwia jednak wielu ludziom realizację powołania zakonnego.

Franciszkański Zakon Świeckich został założony ok. 1221 r. przez św. Franciszka z Asyżu. Powstał on z myślą o ludziach świeckich, którzy pełniąc obowiązki swego stanu – małżeńskie, rodzinne i zawodowe – pragną dążyć do doskonałości chrześcijańskiej. W Polsce zakon liczy obecnie ok. 10 tys. członków.

W Polsce świeckie wspólnoty zakładali franciszkanie po dotarciu do kraju w 1227 roku. W okresie międzywojennym działalność Trzeciego Zakonu bardzo się ożywiła, niestety po drugiej wojnie światowej władze komunistyczne dekretem z 1949 roku zakazały działalności ruchów i stowarzyszeń katolików świeckich. W 1978 roku papież Paweł VI nadał świeckim franciszkanom odnowioną regułę, która wprowadziła istotne zmiany w organizacji i posłudze Trzeciego Zakonu. Została także zmieniona nazwa wspólnoty na Franciszkański Zakon Świeckich, który odtąd stał się wspólnotą autonomiczną pod duchową opieką Pierwszego Zakonu św. Franciszka: Braci Mniejszych, Braci Mniejszych Konwentualnych i Braci Mniejszych Kapucynów.

Patronką Franciszkańskiego Zakonu Świeckich w Polsce jest bł. Aniela Salawa, a tercjarzami, czyli franciszkanami świeckimi byli m.in. św. Sebastian Pelczar biskup, profesor i rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Jacek Malczewski - malarz, Józef Haller - legionista, generał Wojska Polskiego oraz sługa Boży kard. Stefan Wyszyński - Prymas Polski.

Tagi:
Jasna Góra bp Ignacy Dec franciszkanie

Reklama

Wieluń: Odpust ku czci Matki Bożej, Królowej Aniołów

2019-08-02 16:03

Zofia Białas

Minął kolejny rok i przyszedł kolejny dzień 2 sierpnia, dzień odpustu ku czci Matki Bożej Anielskiej, obchodzony we wszystkich parafiach i kościołach franciszkańskich, także w kościele p.w. Zwiastowania NMP w Wieluniu.

Zofia Białas

Suma odpustowa zgromadziła przy Grocie Maryjnej wielu czcicieli Matki Bożej Anielskiej z Wielunia i okolic, kapłanów z dekanatu Matki Bożej Pocieszenia w Wieluniu, dekanatu św. Wojciecha w Wieluniu, księży z dekanatu Mokrsko, przedstawicieli władz samorządowych w osobach burmistrza, Pawła Okrasy, starosty Marka Kielera, Posła na Sejm RP, Pawła Rychlika, siostry Antoninki i Bernardynki. Uroczystej Sumie odpustowej, przewodniczył ks. bp Andrzej Przybylski. On także wygłosił Słowo Boże. Podstawą do rozważań stały się słowa Ewangelii wg św. Łukasza, zapowiadające narodzenie Jezusa oraz żywot św. Franciszka a wszystko po to by zwrócić uwagę wiernych na sytuację Kościoła w dzisiejszym świecie.

Punktem wyjścia do refleksji stały się słowa emerytowanego papieża Benedykta XVI mówiące o braku miłości do Kościoła we współczesnym świecie, słowa będące odpowiedzią na jedno z pytań zadanych przez dziennikarzy a dotyczących przyczyn kryzysu Kościoła.

Kaznodzieja mówił o współczesnym kryzysie wiary i Kościoła, o braku powołań kapłańskich i zakonnych, o opuszczaniu Eucharystii, o życiu bez Boga. Modlić się, mówi wielu współczesnych katolików, można się wszędzie. To prawda. Ale są takie miejsca, że modlitwa przynosi więcej owoców, więcej łask. Tymi miejscami są świątynie – miejsce spotkania wiernych z Bogiem.

Jak wielkie znaczenie ma kościół - dom Boży wiedział święty Franciszek, dlatego tak dbał o Porcjunkulę. To dla niej prostymi i pełnymi pokory słowami wyprosił u Maryi Królowej Aniołów łaskę odpustu dla wszystkich, którzy będą ja odwiedzać.

Zarówno Maryja jak i św. Franciszek pokazują jak powinna wyglądać prawdziwa relacja z Bogiem. Oni zaprosili Go do swojego życia. Czy my jesteśmy gotowi zaprosić Go ponownie do swojego życia? Czy On ponownie stanie się dla nas fundamentem? Czy kolejny raz nie odstawimy Go na margines naszego życia? O to wszystko, przed procesją z Najświętszym Sakramentem, modlił się celebrans i wierni wołając: „Panie, odbuduj Swój Kościół”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Caritas: Dentystki z Polski będą leczyć Wenezuelczyków

2019-08-20 07:15

Caritas Polska / Warszawa (KAI)

Dzięki wsparciu Caritas Polska, dwie trójmiejskie dentystki – Ewa Piosik i Joanna Wojciechowska wyruszają z misją do Wenezueli, żeby leczyć dzieci i dorosłych. Każda pomoc jest tutaj na wagę złota, bo kraj cały czas walczy z kryzysem. Najgorzej jest w służbie zdrowia.

Archiwum Joanna Wojciechowska

Koszty przelotu finansuje Caritas Polska. Obecnie trwa zbiórka materiałów stomatologicznych niezbędnych do leczenia pacjentów. Lekarki z Trójmiasta chcą zabrać ze sobą ich jak najwięcej by pomóc osobom potrzebującym. Akcję obiecały wesprzeć firmy specjalizujące się w produkcji i sprzedaży stomatologicznych materiałów leczniczych.

„Zaprosił mnie biskup Carlos Alfredo Cabezas Mendoza, który zgłosił się z prośbą o pomoc do Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”– mówi Ewa Piosik. „W podróży i na miejscu towarzyszyć mi będzie Joanna Wojciechowska, młoda dentystka, która lubi usuwać zęby i jest pełna radości oraz energii” – dodaje młoda stomatolożka.

Wylot do Wenezueli planowany jest 18 września. Polki przez sześć tygodni będą pracować w miejscowości Punto Fijo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Pasterska wizyta

2019-08-21 09:51

Tadeusz Boniecki

Tadeusz Boniecki

Parafia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Okszowie gościła bp. Mieczysława Cisło. Ksiądz Biskup odwiedził parafię w ramach odbywającej się co 5 lat wizytacji kanonicznej; była ona połączona z dorocznym odpustem parafialnym i bierzmowaniem młodzieży.

Wizytacja biskupia jest okazją do pogłębienia kontaktów z duszpasterzami i wiernymi, a także różnymi wspólnotami modlitewnymi i apostolskimi działającymi przy parafii. Ojciec Święty Jan Paweł II w posynodalnej adhortacji apostolskiej „Pastores gregis” docenił wielką wagę wizyty pasterskiej, nazywając ją „autentycznym czasem łaski i szczególnego, a nawet jedynego w swoim rodzaju momentu w zakresie spotkania i dialogu biskupa z wiernymi”.

Pobyt w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Okszowie bp Mieczysław Cisło rozpoczął od samego ranka 11 sierpnia. W progach świątyni powitali go przedstawiciele parafii wraz z proboszczem ks. Andrzejem Serafińczukiem. - Bycie razem z drugim człowiekiem w duchu wiary, nadziei i miłości jest bardzo cenne i bliskie Księdzu Biskupowi. Dostrzegamy twoją wielką troskę pasterską. Symbolika krzyża i baranka w twoim herbie daje nam poczucie bezpieczeństwa i pewności, że dołożysz wielu starań, aby nasza łódź, czyli Kościół płynął stabilnie i skutecznie do ostatecznego portu. Prosimy niech Boże błogosławieństwo poprzez twoje ręce spocznie na naszej parafii, a szczególnie na tych którzy się od niej oddalili - mówili przedstawiciele parafii. Następnie proboszcz złożył krótkie sprawozdanie z życia religijno-moralnego i materialnego parafii.

Od 1986 r. w Okszowie istniał samodzielny ośrodek duszpasterski, którego rektorem został ks. Tadeusz Walczuk. Sama parafia powstała na terenach wyłączonych z parafii pw. Rozesłania Apostołów w Chełmie. Została erygowana w 1991 r. Obecnie liczy 3009 osób, z czego 2900 wierzących. Należy do niej pięć miejscowości: Okszów, Kolonia Okszów, Koza Gotówka, Stańków i Nowiny. Ostatnia wizytacja kanoniczna odbyła się w 2014 r., kiedy proboszczem był ks. Józef Cwener. Od dwóch lat funkcję tę pełni ks. Andrzej Serafińczuk. Od ostatniej wizytacji kanonicznej chrzest przyjęło 108 nowonarodzonych parafian, ślubu udzielono 37 parom narzeczonych, sakrament Pierwszej Komunii św. przyjęło 119 dzieci, a sakrament namaszczenia chorych 445 osób. W skali roku rozdawanych jest ponad 25 tys. Komunii świętej. Obowiązki organistki w ramach wolontariatu wykonuje Eliza Adamska. Swoją pracę traktuje bardzo odpowiedzialnie, z całym oddaniem parafii. O porządek w kościele z dużym profesjonalizmem dba - również w ramach wolontariatu - Irena Chomontowska.

- Ludność na terenie parafii jest bardzo zróżnicowana, pochodząca z różnych stron Polski. Jednak pomimo tego wierni zbliżyli się do siebie. W ostatnich latach przybyło wiele rodzin z pobliskiego Chełma; w Okszowie wybudowali swoje domy. Mieszkańcy są bardzo zróżnicowani także pod względem materialnym. Większość dojeżdża do pracy w mieście, nieliczni utrzymują się z pracy na roli, część pozostaje bez pracy. Spora liczba parafian wyjechała do pracy za granicę - mówił Ksiądz Proboszcz. Na terenie parafii znajduje się Dom Pomocy Społecznej w Nowinach, gdzie posługę duszpasterską sprawuje ks. Sławomir Kaliszyk. W najbliższym sąsiedztwie DPS w Nowinach w ciągu kilku lat powstanie Stacjonarny Dom Opieki Hospicyjnej wraz z Domem Opieki Długoterminowej i Hostelem Pobytu Czasowego dla Chorych. Inwestycję na pozyskanej ze Skarbu Państwa działce zamierza wybudować Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego.

- Życie każdej parafii koncentruje się wokół sakramentów świętych, zwłaszcza Eucharystii. Na przestrzeni ostatnich lat znacznie wzrosła liczna osób uczestniczących w niedzielnej Mszy św. Obecnie czyni to jedna trzecia parafian. Ze statystyk wynika też, że nadal ponad połowa mieszkańców parafii Okszów nie korzysta z niedzielnej Eucharystii - mówił zatroskany proboszcz. Wielką radością ks. Serafińczuka są działające w parafii liczne wspólnoty i ruchy religijne: 4 Koła Żywego Różańca (zelatorka Helena Kuryluk), Legion Maryi (moderatorka Zofia Gawron), Wspólnota Chrystusa Zmartwychwstałego „Galilea” z dwoma „Domkami Zmartwychwstania” (odpowiedzialna Kinga Kuryluk). Są też nadzwyczajni Szafarze Komunii św.: Jerzy Florek i Grzegorz Kuryluk. Przy parafii działa wspólnota „Przymierze Mężczyzn” pod kierunkiem Andrzeja Jaroszyńskiego. Do Mszy św. przy ołtarzu służy liczne grono ministrantów i lektorów, którymi kieruje Jakub Sirko. Przy DPS działa Apostolstwo Dobrej Śmierci kierowane przez ks. Kaliszyka. W zarządzaniu parafią proboszczowi pomaga Duszpasterska Rada Parafialna, której przewodniczy A. Jaroszyński. Takie aktywne zaangażowanie wielu osób w życie duchowe rodziny parafialnej świadczy o tym, że są naprawdę żywym Kościołem i poważnie podchodzą do kwestii wiary.

Gorliwa praca duchowa przynosi efekty. Parafia w Okszowie cieszy się z powołania kapłańskiego Jakuba Szajnera, który w tym roku przyjął święcenia diakonatu. - Wielka to radość dla nas i wyróżnienie - dzielił się Ksiądz Proboszcz. Na terenie parafii znajdują się dwie szkoły: Podstawowa i Centrum Kształcenia Rolniczego. Przy pierwszej placówce działa Krąg Biblijny i Centrum Wolontariatu, natomiast przy drugiej Szkolne Koło Caritas, zajmujące się głównie pomocą ubogim i potrzebującym. W trakcie spotkania ze wspólnotami bp Mieczysław Cisło dziękował za tak aktywne uczestnictwo w życiu religijnym parafii.

Proboszcz ks. Andrzej Serafińczuk z niepokojem i troską mówił o zagrożeniach dla życia religijnego, występujących w tej wspólnocie. Zaliczył do nich m.in. pracę od rana do wieczora - również w niedzielę, pracę poza miejscem zamieszkania, zubożenie, laicyzację, wygodnictwo rodziców i brak odpowiedzialności za dzieci, zwiększającą się liczbę niesakramentalnych małżeństw i konkubinatów, szerzący się alkoholizm.

Aby parafia funkcjonowała, potrzebna jest również rozbudowa jej stanu materialnego. Od ostatniej wizytacji kanonicznej zostało wykonanych wiele różnych prac. Ogrom prac gospodarczych wykonanych przez obecnego proboszcza zrobił duże wrażenie na bp. Mieczysławie Cisło. Lista wszystkich prac jest naprawdę imponująca; znalazło się na niej ponad 50. różnych inwestycji. To m.in. remont przykościelnej salki, remont zakrystii i kancelarii, cyklinowanie parkietu w prezbiterium kościoła, wymiana drzwi wejściowych, pomalowanie całego kościoła, wymiana okien w kościele, wymiana schodów i zmiana aranżacji wejścia do kościoła, zakup i instalacja głośników na zewnątrz kościoła oraz liczne zakupy wielu sprzętów liturgicznych i obrazów. - Wszystkie te bardzo potrzebne prace udało się wykonać dzięki ofiarności i poświęceniu całej naszej wspólnoty - posumował ks. Andrzej Serafińczuk, jednocześnie dziękując parafianom.

W trakcie wizytacji kanonicznej bp Mieczysław Cisło udzielił sakramentu bierzmowania grupie parafialnej młodzieży. W kazaniu mówił o miłości Boga do każdego człowieka. - Bóg nas kocha, On wydał Syna na śmierć. Objawił miłość do człowieka przez śmierć krzyżową swojego Syna, który wziął wszystkie grzechy świata na swoje ramiona - wyjaśnił. Wspomniał też o bohaterstwie wiary chorego na białaczkę i zmarłego kilkanaście miesięcy temu 18-letniego Mateusza z Czułczyc. - Umierając w szpitalu mówił: nie wyobrażam sobie życia bez Boga. Jak można żyć bez Boga? Jak można umierać bez Boga? On brał do ręki krzyż Chrystusa i całował, kiedy mógł jeszcze poruszać rękami. I tak z krzyżem zasnął na wieki. Nie miał buntu, że mając 18 lat musiał odchodzić z tego świata. Przykład jego bohaterstwa wiary żyje w naszej pamięci przez cały czas - dzielił się Pasterz. Podkreślił, że Bóg przychodzi nam z pomocą w różnych sytuacjach życiowych. Nawet wtedy, gdy nie spełniają się nasze oczekiwania, Bóg nas nie opuszcza i daje siłę dźwigania krzyża. Bp Cisło nawiązał też do heroicznego życia św. Maksymiliana Kolbe, patrona parafii w Okszowie. - Podjął łaskę powołania kapłańskiego w zakonie, a później dobrowolną męczeńską śmierć w niemieckim obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Dobrowolnie poszedł na śmierć. Nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś oddaje swoje życie za przyjaciół swoich. Św. Maksymilian kształtował siebie w szkole Jezusa. A dzisiaj jest coraz więcej kultury egoizmu, bo ludzie nie są w szkole Jezusa, nie słuchają Ewangelii i nie wpatrują się w krzyż Jezusa, a nawet Go profanują, niekiedy na estradzie lub w marszach - podkreślił Pasterz. W kazaniu nawiązał też do bieżącej sytuacji społecznej i moralnej w naszym kraju i niszczenia wszelkich autorytetów.

Na zakończenie wizytacji kanonicznej bp Mieczysław Cisło zaproponował proboszczowi i całej wspólnocie parafialnej powołanie w Okszowie koła Towarzystwa Przyjaciół Seminarium Duchownego. - Myślę, że będzie to owoc kapłaństwa waszego rodaka, a obecnie diakona Jakuba Szajnera i tej wizyty pasterskiej - mówił. W imieniu całej wspólnoty parafialnej proboszcz ks. Andrzej Serafińczuk podziękował bp. Mieczysławowi Cisło za umocnienie słowem, aby wszyscy czynili jeszcze większe rzeczy na chwałę Bożą. Uroczystości odpustowe i wizytację kanoniczną zakończyła procesja wokół świątyni parafialnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem