Reklama

Z wizytą w parafii

Święte Miejsce

Nazwa tej parafii jest nieco tajemnicza. Każdy jednak, kto kiedykolwiek odwiedził tę wspólnotę, przestaje się dziwić. Święte Miejsce urzeka bowiem spokojem, ciszą i pięknem przyrody, a nadto szlachetnością mieszkających tu ludzi. 1 i 2 października parafię tę wizytował bp Roman Marcinkowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Charakterystyka wspólnoty

Wspólnotę zaprezentował jej długoletni proboszcz ks. kan. Jan Pakieła. Przypomniał, że parafia powstała dopiero w 1908 r., choć już wcześniej miejsce to znane było z kultu Matki Bożej. Jego geneza sięga XVIII w., kiedy to na jednym z drzew miało miejsce objawienie maryjne. Niedługo potem pobudowano stojący do dziś kościół, w którym umieszczono obraz Matki Bożej. Wizerunek prędko zyskał miano słynącego łaskami, określa się go także jako cudowny. „Obraz gromadzi wiernych przede wszystkim na Zesłanie Ducha Świętego i w uroczystość Narodzenia Matki Bożej 8 września” - mówił Ksiądz Kanonik.
Obecnie parafia liczy 2015 osób, które spotykają się na liturgii w dwóch świątyniach: obok kościoła parafialnego funkcjonuje także wybudowany w latach 1982-87 kościół filialny w Lipie. Dzięki drugiej świątyni wszyscy parafianie mają niezbyt daleko do kościoła. „Mieszka tu dobry, Boży lud; może niezamożny, ale w ogromnej większości przywiązany do wiary i do swej małej Ojczyzny” - mówił o swoich parafianach Duszpasterz. Wyrazem tej wiary jest bardzo wysoka, niespotykana w innych parafiach frekwencja na Mszy św. niedzielnej, sięgająca aż 65%. Że nie były to czcze słowa, pokazała odbywająca się w niedzielę uroczystość wizytacji, w trakcie której spory kościół wprost pękał w szwach. Parafianie chętnie przystępują do Stołu Pańskiego - w ubiegłym roku rozdano 35 tys. Komunii św. „Wiernych cechuje głęboka wiara w życie wieczne, wyrażająca się troską o groby, a także licznie zamawianymi Mszami św. w intencji zmarłych. Warto podkreślić, że nie ma w tej parafii żadnej Mszy św., na której nie byłoby ludzi” - mówił Kapłan. Parafia jest jednolita wyznaniowo, wszyscy też przyjmują księdza z wizytą duszpasterską.
Dobrze uczęszczane są nabożeństwa okresowe. Na szczególną uwagę zasługuje Droga Krzyżowa, odprawiana od wiosny do jesieni w każdy piątek przy stacjach zbudowanych w plenerze. Uczestniczy w niej co tydzień ok. 200 osób. W parafii organizowane jest też doroczne poświęcenie pól i pojazdów, dożynki, a także jubileusze małżeńskie, obejmujące pary ze stażem od 5 do 50 lat pożycia małżeńskiego.
Ksiądz Proboszcz prowadzi comiesięczne spotkania rodziców i dzieci przystępujących do I Komunii św., Komunii rocznicowej oraz odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych. W parafii dobrze rozchodzi się prasa katolicka - w sumie prenumerowanych jest ponad 100 egz. różnych tytułów. Na terenie parafii są 2 szkoły podstawowe i gimnazjum. Współpracę z tymi placówkami Duszpasterz ocenia jako „wzorową”.

Reklama

Duszpasterstwo

Intensywna działalność duszpasterska w parafii Święte Miejsce prowadzona jest na wielu odcinkach. I choć wydaje się, że dla jednego kapłana ogarnięcie ich jest prawie niemożliwe, to ks. Jan Pakieła bez problemu sobie z tym radzi. Pokazały to m.in. spotkania z grupami parafialnymi.
Złośliwe niemieckie powiedzenie oddające, niestety, w jakiejś mierze stan zachodniego Kościoła powiada, że bierzmowanie to „uroczyste pożegnanie z Kościołem z błogosławieństwem samego biskupa”. Na pewno to stwierdzenie ma się nijak do parafii Święte Miejsce. Tu bowiem wszyscy, którzy przyjęli sakrament bierzmowania, uczestniczą do 23. roku życia w comiesięcznych spotkaniach formacyjnych, prowadzonych przez Księdza Proboszcza. W tej chwili ta grupa młodzieży liczy ponad 80 osób. Aktywnie działają także grupy dziecięce, liczące w sumie ok. 300 osób. „Dzieci i młodzież są wspaniałą grupą. Nigdy nie zawodzą, są zawsze obecne na rekolekcjach i przy innych ważnych wydarzeniach. Chcę im podziękować w obecności Księdza Biskupa” - mówił Ksiądz Kanonik.
We wspólnocie jest 40 ministrantów w wieku od 8 do 18 lat. Co tydzień gromadzą się na zbiórkach organizowanych na terenie szkoły. Najgorliwsi w nagrodę wzięli udział w kongresie misyjnym. W tym zgromadzeniu siłą rzeczy brali także udział członkowie koła misyjnego, które od 1993 r. działa przy szkole w Nowej Krępie. Pod opieką Elżbiety Wilińskiej mali misjonarze biorą udział w Eucharystii, nabożeństwach i modlitwach w intencji misji, a także poznają środowisko pracy misjonarzy, jednocześnie wspierając ich modlitwą i ofiarą. Koło wydaje gazetkę misyjną „Płomyczek”, przygotowało okolicznościowy numer z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II. Dzieci biorą też udział w pielgrzymce do Rostkowa, podejmują opiekę nad miejscami pamięci narodowej, odwiedzają chorych i współorganizują jasełka.
Nie mniej aktywni są dorośli parafianie. Szczególną pomoc Duszpasterzowi świadczą zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej ze Szli, Krępy i Lipy. Do ich zadań należy m.in. czuwanie przy grobie Pańskim, a także dbałość o porządek w czasie odpustu parafialnego. W Krępie funkcjonuje orkiestra strażacka, która grała także podczas wizytacji. Strażacy są też ofiarni: z własnych środków zakupili organy elektroniczne i nagłośnienie do kościoła w Lipie.
O najuboższych troszczy się parafialny zespół charytatywny. Modlitwą ogarnia zaś parafię kilka grup. Są pośród nich czciciele Bożego Miłosierdzia (20 osób), pomocnicy Matki Kościoła (10 osób), czciciele Męki Chrystusa (200 osób) oraz 20 kół Żywego Różańca, w sumie liczących 380 osób. Jedno koło stanowi młodzież gimnazjalna, w pozostałych przeważają kobiety, ale są też mężczyźni. Członkowie kół zamawiają każdego roku 2 Msze św., składają ofiary na kwiaty do grobu Pańskiego oraz troszczą się o porządek na stacjach drogi krzyżowej.
Wiernym ze Świętego Miejsca leżą też na sercu problemy Kościoła powszechnego. Świadczy o tym choćby II miejsce w diecezji zajmowane przez parafię pod względem ofiarności na misje.
Troska o koordynowanie działań duszpasterskich i zarząd doczesnymi dobrami parafii to domena rady duszpastersko-gospodarczej. Jej bieżące zadania to pomoc w organizacji odpustu, poświęcenia pól, dożynek, a także przeprowadzenie zbiórki ofiar i płodów ziemi na rzecz płockiego Seminarium. We wspólnocie istnieje i działa także Akcja Katolicka oraz rada sołecka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dzieła materialne

Członkowie rady parafialnej wraz z Księdzem Kanonikiem troszczą się także o gospodarczą sferę życia parafialnego. Efektem tej troski jest wybudowanie monumentalnych stacji drogi krzyżowej, a także wiele innych prac. Prace materialne objęły też malowanie kościoła filialnego w Lipie oraz instalację ogrzewania promiennikowego w kościele parafialnym. Świątynia zyskała także ochronę w postaci instalacji alarmowej i monitoringu, dom parafialny otoczono nowym ogrodzeniem, na plebanii zaś wymieniono okna na plastikowe.
W ostatnim czasie w kościele wykonano nowe tabernakulum, zaś wokół kościoła zbudowano chodnik ze starobruku o powierzchni 852 m2. W dzień wizytacji Ksiądz Biskup poświęcił natomiast przy kościele popiersie Jana Pawła II. Na cmentarzu powstał nagrobek dla kapłanów oraz krzyż cmentarny.
Duszpasterz i radni planują też budowę pomnika kard. Aleksandra Kakowskiego, urodzonego w należącej do parafii wsi Dębiny. W planach jest też ogrodzenie i budowa chodnika na cmentarzu, remont domu parafialnego (tzw. starej plebanii) oraz złocenia ołtarzy.

Przebieg wizytacji

Wizyta Księdza Biskupa rozpoczęła się już 1 października wieczorem Mszą św., połączoną z udzieleniem sakramentu bierzmowania gimnazjalistom. Podczas Eucharystii Pasterz poświęcił nowe tabernakulum.
Poranna Msza św. w niedzielę 2 października została odprawiona przez towarzyszącego Księdzu Biskupowi ekonoma diecezjalnego ks. kan. Marka Makowskiego. W homilii Biskup Roman zachęcał zgromadzone dzieci i młodzież do odważnego pójścia za Jezusem na wzór ich patrona św. Stanisława Kostki. Przed Eucharystią zaprezentowały się grupy młodzieżowe i dziecięce, zaś po nabożeństwie Pasterz poświęcił popiersie Jana Pawła II. W dowód wdzięczności Ksiądz Biskup otrzymał od młodzieży kalendarium pontyfikatu Papieża Polaka, zatytułowane Jan Paweł II - dzień po dniu. Biskup Roman zdecydował jednak o przekazaniu tego dzieła szkolnej bibliotece, prosząc, by służyło jak największej liczbie dzieci i młodzieży.
O 11.00 została odprawiona Msza św. ingresowa pod przewodnictwem Księdza Biskupa. Przed nią zaprezentowały się grupy skupiające dorosłych parafian. W homilii Pasterz przybliżył zgromadzonym strukturę Kościoła, zwracając uwagę, jak ważną rolę pełni w nim wspólnota parafialna. „To z takich wspólnot jak wasza złożony jest najpierw Kościół diecezjalny, później zaś Kościół powszechny. Również wy macie swój wkład w to, jak wygląda cały Kościół” - mówił Kaznodzieja. Ksiądz Biskup podziękował także za „wspaniałą i pełną oddania pracę” ks. Janowi Pakiele oraz wszystkim grupom parafialnym.
Po Mszy św. nastąpiła procesja na cmentarz, gdzie Ksiądz Biskup poprowadził modlitwę w intencji zmarłych, a także poświęcił nowy krzyż i nagrobek dla kapłanów. Pasterską wizytę zwieńczyła Eucharystia w kościele filialnym w Lipie, gdzie Ksiądz Biskup pobłogosławił nową polichromię. Na zakończenie swej wizyty w parafii Święte Miejsce Biskup Roman odwiedził chorych.
Kilka godzin spędzone w Świętym Miejscu to prawdziwy odpoczynek dla ciała i ducha. Cisza i piękno okolicznych lasów zachęcają do spacerów i wycieczek, ale też skłaniają do zadumy nad rzeczami najważniejszymi. Może także w tym tkwi tajemnica świętości tego miejsca?

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Niedziela Ogólnopolska 19/2021, str. 14-15

[ TEMATY ]

litania

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Za nami już pierwsze dni maja – miesiąca poświęconego w szczególny sposób Dziewicy Maryi. To czas maryjnych nabożeństw, podczas których nie tylko w świątyniach, ale i przy kapliczkach lub przydrożnych figurach rozbrzmiewa Litania do Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Litanią Loretańską. Wielu z nas, także czytelników Niedzieli, pyta: jak powstały wezwania tej litanii? Jaka jest jej historia i co kryje się w niekiedy tajemniczo brzmiących określeniach, takich jak: „Domie złoty” czy „Wieżo z kości słoniowej”?

CZYTAJ DALEJ

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny Ratusz zakazuje symboli religijnych w urzędach podległych Prezydentowi

2024-05-16 10:55

[ TEMATY ]

Warszawa

korepetycje z oświaty

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

MEN prowadzi ofensywę wobec nauczania religii w szkołach, MSWiA, któremu podlegają sprawy wyznaniowe - próbuje ograniczyć środki na Fundusz Kościelny. W sukurs organom władzy centralnej idzie największy polski samorząd. Właśnie Prezydent m.st. Warszawy wydał zarządzenie zakazujące umieszczania krzyży w urzędach.

W zarządzeniu nr 822/2024 czytamy o potrzebie równego traktowania wynikającej z przyjętej przez Radę Warszawy „Polityki różnorodności społecznej m.st. Warszawy”.

CZYTAJ DALEJ

Łódzko – wileński projekt „Niemen w czterech ścianach”

2024-05-16 17:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum szkoły

Dzięki pozytywnej ocenie wniosku Bernardyńskiego Liceum Ogólnokształcącego im. o. A. Pankiewicza w Łodzi w tegorocznym konkursie Polsko – Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży na realizację projektu pt.: „Niemen w czterech ścianach” w maju br. ponownie spotkaliśmy się z zaprzyjaźnioną szkołą Vilniaus Lazdyn mokykla z Wilna, aby wspólnie podjąć działania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję