Reklama

Z wizytą w parafii

Lisewo - Sanktuarium Matki Bożej

„Niech będzie koronacja w Lisewie, niech tak się stanie” - powiedział Ojciec Święty Jan Paweł II, błogosławiąc korony Matki Bożej i Dzieciątka Jezus.

Niedziela toruńska 12/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wspomnienie tego zwykłego lipcowego dnia zawsze będzie napełniało radością serca parafian. Oto największy Pielgrzym naszych czasów otworzył przed innymi pielgrzymami wrota Lisewa - małej miejscowości położonej na ziemi chełmińskiej. Odtąd prastara świątynia z całą swoją bogatą historią stała się miejscem kultu maryjnego.
Uroczystości koronacyjne wizerunku Matki Bożej Lisewskiej odbyły się 7 października 2003 r., w dniu zakończenia Roku Różańca. W uroczystościach wzięło udział 120 kapłanów i rzesze wiernych z całej diecezji. Dla upamiętnienia tych wydarzeń, w pierwszą rocznicę koronacji parafianie ufundowali pamiątkową tablicę. Podkreśla ona także duchowe złączenie lisewskiego sanktuarium z patriarchalną bazyliką Santa Maria Maggiore w Rzymie. Tam właśnie znajduje się obraz Matki Bożej Śnieżnej (Salus Populi Romani), według którego namalowany jest wizerunek Matki Bożej Lisewskiej. Obraz ten został zamieszczony w albumie „Totus Tuus”. Madonny Papieskie.
Znaczącym wydarzeniem ubiegłego roku był pierwszy odpust w lisewskim sanktuarium, przypadający 5 sierpnia. W tym dniu do Lisewa przybyło ok. 7 tyś. pielgrzymów.
W dzień odpustu w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, który przypada we wrześniu, w kościele można spotkać znajomych wiernych, którzy specjalnie na tę uroczystość przybywają nieraz z bardzo daleka.

Nowenna

Na środową Nowennę do Matki Bożej przychodzi bardzo wiele ludzi, zarówno dorosłych, jak i dzieci. To nieustające modlitewne spotkanie jest nawiązaniem do tradycji wywodzącej się z XVII wieku. Uczestnicząc w tym nabożeństwie, nie sposób nie ulec łączącej wszystkich atmosferze modlitwy i refleksji. Śpiewane są pieśni skomponowane specjalnie na nowennę. W jednej z nich wierni śpiewają: „W naszym Lisewie między wioskami Matka króluje i mieszka z nami”. W 1992 r. nowennę transmitowało Radio Maryja; wkrótce potem można było usłyszeć głosy podziwu dla tego dzieła nawet z Australii i z Kanady. Wielu mieszkańców Lisewa z ochotą przychodzi na Apel i śpiewaną Kompletę w niedzielę o godz. 21.00. Dla tych, którzy przebywają tu w gościnie, zaskoczeniem są kuranty wygrywane z wieży kościelnej na trąbkach lub dzwonach.

Organizator życia religijnego i społecznego

Kiedy przed 17 laty ks. prał. Gerard Gromowski został proboszczem parafii, zasłynął z umiłowania śpiewu. Znakomity głos i umiejętny sposób zachęcania do wspólnego śpiewu wkrótce zaowocowały przydomkiem „Kiepura”. Ksiądz Proboszcz jest dumny z chóru Cecylia, który niebawem będzie obchodził 100-lecie istnienia. Również najmłodsi, pragnący chwalić pieśnią Pana, mają swój zespół dziecięcy, działający pod opieką Krystyny Kozieł. Kilkaset osób rozmodlonych śpiewem razem z Księdzem Proboszczem pielgrzymuje pieszo na odpust do Chełmna. Parafia wraz z gminą organizują święto rodzin na miejscowym stadionie i święto dziękczynienia - dożynki.
Ksiądz Gerard to człowiek niezwykle aktywny, z wielką troską dbający o sprawy parafii. Doceniła to lisewska młodzież szkolna, przyznając mu tytuł Samarytanina Roku. Swoje obowiązki proboszcza łączy chętnie z kilkoma innymi funkcjami - jest diecezjalnym duszpasterzem niewidomych, diecezjalnym moderatorem Żywego Różańca, członkiem Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich, ojcem duchownym kapłanów dekanatu chełmińskiego, papieskim kapelanem honorowym, kanonikiem honorowym Kapituły Konkatedralnej Chełmżyńskiej i członkiem Towarzystwa Mariologicznego. Znajduje również czas, aby redagować parafialną gazetkę Taka Parafia.
Zanim lisewska świątynia stałą się sanktuarium, wykonano konserwację trzech obrazów, odmalowano wnętrze kościoła i ławki, zmieniono oświetlenie. Zbudowano i odbudowano kaplice przydrożne. Wiele tych prac zostało przeprowadzonych przy pomocy gminy, gminnej Ochotniczej Straży Pożarnej oraz dzięki zdolnościom i zaangażowaniu parafian.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w Rzeszowie

2024-04-21 20:23

[ TEMATY ]

Wojownicy Maryi

Ks. Jakub Nagi/. J. Oczkowicz

W sobotę, 20 kwietnia 2024 r. do Rzeszowa przyjechali członkowie męskiej wspólnoty Wojowników Maryi z Polski oraz z innych krajów Europy, by razem dawać świadectwo swojej wiary. Łącznie w spotkaniu zatytułowanym „Ojciec i syn” wzięło udział ponad 8 tysięcy mężczyzn. Modlitwie przewodniczył bp Jan Wątroba i ks. Dominik Chmielewski, założyciel Wojowników Maryi.

Spotkanie formacyjne mężczyzn, tworzących wspólnotę Wojowników Maryi, rozpoczęło się na płycie rzeszowskiego rynku, gdzie ks. Dominik Chmielewski, salezjanin, założyciel wspólnoty mówił o licznych intencjach jakie towarzyszą dzisiejszemu spotkaniu. Wśród nich wymienił m.in. intencję za Rzeszów i świeckie władze miasta i regionu, za diecezję rzeszowską i jej duchowieństwo, za rodziny, szczególnie za małżeństwa w kryzysie, za dzieci i młode pokolenie. W ten sposób zachęcił do modlitwy różańcowej, by wzywając wstawiennictwa Maryi, prosić Boga o potrzebne łaski.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: niebawem dokument na temat rozeznawania objawień

2024-04-24 09:52

[ TEMATY ]

objawienia

Adobe Stock

Dykasteria Nauki Wiary kończy prace nad nowym dokumentem, który określi jasne zasady dotyczące rozeznawania objawień i innych tego typu nadprzyrodzonych wydarzeń - powiedział to portalowi National Catholic Register jej prefekt, Victor Fernández, zaznaczając, iż zawarte w nim będą „jasne wytyczne i normy dotyczące rozeznawania objawień i innych zjawisk”.

W tym kontekście przypomniano, że kardynał spotkał się z papieżem Franciszkiem na prywatnej audiencji w poniedziałek. Nie ujawnił on żadnych dalszych szczegółów dotyczących dokumentu, ani kiedy dokładnie zostanie on opublikowany.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję