Lewandowski – Łotwa 3:0. Bez niespodzianki w Rydze

Piłkarska reprezentacja Polski wygrała z Łotwą 3:0 w wyjazdowym meczu eliminacji do Euro 2020. Bohaterem meczu był Robert Lewandowski, zdobywca wszystkich bramek

sport

PZPN

Piłkarze Jerzego Brzęczka objęli prowadzenie w 9. minucie. Na lewym skrzydle Sebastian Szymański podał do „Lewego”, który lekkim strzałem po ziemi z 7 metrów pokonał Andrisa Vaņinsa.

W 13. minucie Polacy prowadzili już 2:0. Po rajdzie lewą stroną Kamil Grosicki zagrał do Lewandowskiego. Kapitan Biało-Czerwonych strzelił prawą nogą z pierwszej piłki, nie dając szans łotewskiemu bramkarzowi.

Polacy grali dobrze przez pierwsze 25 minut. Nie brakowało szybkich zagrań na jeden kontakt. Widać było duże zaangażowanie i chęć szybkiego rozstrzygnięcia meczu. Im bliżej było do przerwy, tym lepiej prezentowali się gospodarze, którzy raz po raz wyprowadzali kontrataki. W grze piłkarzy Jerzego Brzęczka brakowało prostopadłych podań, a za dużo było gry w poprzek boiska. Łotysze omijali też pressing ustawiany w środku pola przez Polaków, ale do przerwy utrzymał się wynik 2:0.

Zaraz po rozpoczęciu drugiej połowy Biało-Czerwoni powinni prowadzić różnicą trzech goli. Po podaniu Lewandowskiego Grosicki był sam na sam z Vaņinsem, ale zamiast strzelać od razu niepotrzebnie próbował ominąć łotewskiego bramkarza.

W 52. minucie, po kontrze trzech na trzech, kolejną dobrą okazję zmarnował Grosicki. Strzelił za słabo z 16 metrów.

W 63. minucie prosto w ręce golkipera gospodarzy strzelił Krzysztof Piątek, który zastąpił Mateusza Klicha. Chwilę później podania Lewandowskiego nie wykorzystał Krychowiak. Był za bardzo odchylony i przeniósł piłkę nad łotewską bramką.

Mimo szarpanej gry i licznych strat w 76. minucie Polakom udało się wyprowadzić akcję, w której Tomasz Kędziora szybko wymienił kilka podań z Krzysztofem Piątkiem. Ten zagrał do Grosickiego, któremu piłka uciekła na wewnętrzną część stopy. Ze strzału wyszło przypadkowe podanie do Lewandowskiego, który dopełnił formalności z bliskiej odległości.

Pod koniec meczu Łotysze kilka razy przedostali się pod pole karne Polaków, ale brakowało im dokładności i wykończenia akcji.

Na wyróżnienie, oprócz Roberta Lewandowskiego, zasłużył pomocnik Sebastian Szymański. 20-latek nie bał się przejmować inicjatywy i prowokował do aktywności swoich kolegów.

W niedzielę Polacy zagrają w Warszawie z Macedonią Północną. Wygrywając mogą sobie zapewnić awans do przyszłorocznych mistrzostw Europy.

2019-10-11 07:53

Polska-Anglia

Już tylko godziny dzielą nas od wielkiego widowiska piłkarskiego, jakie będzie miało miejsce na Stadionie Narodowym w Warszawie. O godzinie 21 polska drużyna narodowa podejmie reprezentację Anglii, która wczoraj po południu przyleciała do Warszawy

Tłumy angielskich fanów w centrum Warszawy- taki widok można było zaobserwować w stolicy wczorajszego popołudnia. – Warszawa to bardzo ładne miasto. Macie wspaniałe jedzenie i w porównaniu do naszych lokali ceny są bardzo przystępne – mówi Andrew, angielski fan piłki nożnej. Angielska reprezentacja została zakwaterowana w hotelu Hilton, gdzie czekały na nią tłumy polskich fanów angielskiej piłki. Dostanie autografu od gwiazd angielskiego futbolu nie było łatwą sprawą, sztuka ta udała się tylko nielicznym kibicom. – Udało mi się zdobyć autograf Roya Hodgsona – miałem sporo szczęścia – mówi Arek, polski kibic. Tymczasem media w Anglii podkreślają, że teraz Anglików czeka ważniejsze i o wiele trudniejsze zadanie niż spotkanie z San Marino – wyjazdowy mecz z Polską. „Daily Star– przewiduje, że do składu powrócą kapitan Steven Gerrard, oraz Ashley Cole, którzy nie zagrali z San Marino. – Niech już nadejdzie Warszawa. To się obecnie liczy – napisał „Mirror”. – Zespół pojedzie do Polski w dobrych nastrojach. Kolejne trzy punkty umocnią go na prowadzeniu w tabeli – oceniło z kolei BBC. Piłkarze ekipy Trzech Lwów również spodziewają się, że z Polską będzie czekało ich trudne zadanie. – To dobry zespół, szybki w kontrataku. Czeka nas trudna przeprawa, musimy być w pełni skoncentrowani i dać z siebie wszystko – powiedział w rozmowie z „The Sun” Rooney. – Będę zadowolony, jeśli uda nam się wywieźć z Polski remis. Macie naprawdę dobrych zawodników, którzy na co dzień grają w markowych klubach europejskich – powiedział Andrew, angielski kibic z Sheffield. Mecz Polska-Anglia już dziś o 21. Emocje gwarantowane!

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec

2024-04-24 17:59

Konferencja Episkopatu Polski

Konferencja Episkopatu Polski/Facebook

W dniach 23-25 kwietnia br. odbywa się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania jest w tym roku abp Stanisław Budzik, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Głównym tematem spotkania są kwestie dotyczące trwającej wojny w Ukrainie. Drugiego dnia członkowie grupy wysłuchali sprawozdania z wizyty bp. Bertrama Meiera, ordynariusza Augsburga, w Ukrainie, w czasie której odwiedził Kijów i Lwów. Spotkał się również z abp. Światosławem Szewczukiem, zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Konkurs fotograficzny na jubileusz 900-lecia

2024-04-24 19:00

konkurs fotograficzny

diecezja lubuska

Bożena Sztajner/Niedziela

Do końca sierpnia 2024 trwa konkurs fotograficzny z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej. Czekają atrakcyjne nagrody.

Konkurs jest przeznaczony zarówno dla fotografów amatorów, jak i profesjonalistów z wszystkich parafii naszej diecezji. Jego celem jest uwiecznienie śladów materialnych pozostałych po dawnej diecezji lubuskiej, która istniała od 1124 roku do II połowy XVI wieku.