Reklama

Święto Ojczyzny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Gaude Mater Polonia!" - brzmiało w wielu kościołach 11 listopada br. Zarówno w Zamościu, jak i w wielu miejscowościach naszej diecezji uroczyście obchodzono 83. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Listopadowa rocznica nastraja do refleksji nad historią, patriotyzmem, naszym stosunkiem do przeszłości.

... w Zamościu

Uroczystości rozpoczęły się sesją rady miasta. Tradycyjnie na Rynku Wielkim miała miejsce manifestacja patriotyczna, podczas której złożono kwiaty przy tablicy upamiętniającej pobyt Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zamościu. Manifestacji towarzyszył ceremoniał wojskowy. Odbyła się również przysięga wojskowa. W uroczystościach patriotycznych uczestniczył Zamojski Szwadron Ułanów.

Na początku Mszy św. odprawionej w zamojskiej katedrze z okazji Święta Niepodległości ks. prał. Czesław Grzyb, proboszcz parafii katedralnej, powiedział: "Chcemy w modlitewny sposób upamiętnić tamto wydarzenie. Chcemy jednocześnie jako ludzie wierzący wypowiedzieć swoje dziękczynienie tym wszystkim bohaterom, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce i mozolnie budujemy nasze państwo demokratyczne. Dziękujemy za krew tamtych ludzi, za ich ofiarę, za dar świadectwa, do którego nieustannie sięgamy i uczymy się historii, jak kochać Ojczyznę, jak wypowiadać patriotyzm. Jednocześnie ogarniamy dzisiaj pamięcią tych wszystkich żyjących, którzy poświęcali swój czas, swoje zdrowie, niejednokrotnie okupując więzieniem, cierpieniem, aby można obyło w wolnej Polsce obchodzić kolejną rocznicę". Następnie Ksiądz Proboszcz powitał władze samorządowe miasta i powiatu, parlamentarzystów, liczne delegacji i poczty sztandarowe organizacji, związków, zakładów pracy, wojsko, a także przybyłych z potrzeby serca wiernych i kapłanów, na czele z ks. inf. Franciszkiem Greniukiem, kanclerzem Kurii Diecezjalnej w Zamościu, który przewodniczył uroczystościom.

W homilii ks. mjr Bogusław Romankiewicz przypomniał pokolenia Polaków, dla których niepodległość Ojczyzny była wielkim światłem, o które walczyli, dając niemało dowodów heroizmu, np. u boku Tadeusza Kościuszki. Prowadzili bitwy pod Racławicami, Szczekocinami. Maciejowicami, na Pradze Warszawskiej i w wielu innych miejscach. A hasłem wszystkich Polaków był Mazurek Dąbrowskiego Jeszcze Polska nie zginęła... Mamy za co 11 listopada Bogu dziękować. Legioniści, walcząc o wolność Ojczyzny, zrzucali kajdany niewoli trzech zaborców. "W tym miejscu świętym, w katedrze zamojskiej, chylimy więc czoła przed kwiatem polskiej inteligencji. (...) Wszystkim leżało na sercu dobro Ojczyzny. Jakże nie wspomnieć kilkunastu tysięcy polskich oficerów, którzy zostali umieszczeni w obozach NKWD - powiedział Ksiądz Major. - Wiemy, że ich trud, ich walka i życie nie poszły na marne, bo morze polskich łez i polskiej krwi dzisiaj woła głośno, bo jest ono posiewem nowego, lepszego jutra, naszej Ojczyzny, w której żyjemy". Ks. mjr Romankiewicz podkreślił, że 11 listopada skłania nas do refleksji i zadumy. Przypomina dawne dzieje i przestrzega, poucza. Czy my Polacy nie roztrwoniliśmy niepodległości, którą z takim trudem wywalczyli nasi praojcowie? Czy nie nazbyt szybko oswoiliśmy się z myślą, że wolność otrzymaliśmy na zawsze? Kaznodzieja przytoczył słowa wieszcza narodowego Adama Mickiewicza: "Nasz naród jak lawa z wierzchu zimna i twarda, sucha i plugawa, lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi".

"Dzisiaj chcemy wspominać - mówił Ksiądz Major - Mickiewicza, Krasińskiego, Norwida, Moniuszkę, Sienkiewicza, Wyspiańskiego i jeszcze tylu innych. Chcemy im podziękować. Chcemy się za nich modlić. Dziś Ojczyzna stawia przed nami nowe wymagania, jakże wielkie wymagania. Nieraz pytamy się, czy my dorośliśmy, jako Polacy, do stawianych nam wymagań. Zapewne tak, ale trzeba o to się modlić i pracować na rzecz jedności i tolerancji. (...) Dlatego w tym dniu przy ołtarzu Jezusa Chrystusa chcemy modlić się słowami Ojca Świętego: ´Ziemio Polska, ziemio ojczysta, zjednocz nas wszystkich przy Chrystusowej Eucharystii´".

Rocznicowym obchodom towarzyszyły: wystawa pt. Drogi do Niepodległości 1918-1920 w Muzeum Barwy i Oręża Arsenał oraz Giełda Pamiątek na Rynku Wielkim.

W przeddzień Święta Niepodległości z koncertem zatytułowanym Jeszcze Polska nie zginęła wystąpiła Polska Orkiestra Włościańska im. Karola Namysłowskiego w Zamościu.

Reklama

... w Hrubieszowie

11 listopada br. w kościele pw. św. Mikołaja została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny. Na cmentarzu wojennym i przy Pomniku Legionistów złożono wieńce i kwiaty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

... w Kolonii Sitno

Eucharystię sprawował i wygłosił okolicznościową homilię ks. Krzysztof Radyk. W uroczystości wzięły udział władze gminy, dzieci szkolne, chór "Wiarus" oraz licznie zgromadzeni wierni z parafii Horyszów Polski.

... w Komarowie

Rocznicowe uroczystości w Komarowie rozpoczęły się od Mszy św. w intencji Ojczyzny. Przy pomnikach upamiętniających walki toczone w okolicach tej miejscowości złożono wieńce. Część artystyczna połączona była z wręczeniem nagród Fundacji im. Prof. Romana Trześniowskiego osobom szczególnie zasłużonym dla gminy Komarów.

... w Krasnobrodzie

Akademia patriotyczno-religijna przygotowana przez młodzież, Msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona w sanktuarium Matki Bożej, złożenie kwiatów pod Pomnikiem Powstańców 1863 r. oraz przy Pomniku Żołnierzy Września, okolicznościowe przemówienia i wystąpienia artystyczne - złożyły się na program obchodów Święta Niepodległości w Krasnobrodzie.

... w Nieliszu

Świętowanie rozpoczęto przy nowej szkole od okolicznościowej akademii przygotowanej przez uczniów Gimnazjum i Szkoły Podstawowej, następnie miała miejsce Msza św., którą celebrował i wygłosił okolicznościowe kazanie ks. Leszek Oberda, przewodniczący Wydziału Nauki Chrześcijańskiej Kurii Diecezjalnej w Zamościu, a po Eucharystii poświęcono nową szkołę. W uroczystościach wzięły udział władze gminy i powiatu, ks. Franciszek Buhajczuk, proboszcz parafii Nielisz, ks. Władysław Bednarczyk, proboszcz parafii Staw Noakowski, przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Lublinie oraz parlamentarzyści.

Reklama

... w Suścu

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele św. Jana Nepomucena. Następnie przy obelisku upamiętniającym pobyt Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rebizantach złożono wieńce i kwiaty. Tam też miała miejsce dalsza część uroczystości: okolicznościowe wystąpienia oraz program słowno-muzyczny.

... w Tomaszowie Lubelskim

Na program rocznicowych obchodów złożyły się: Msza św. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, program słowno-muzyczny oraz złożenie wieńców na płycie upamiętniającej pobyt Marszałka Piłsudskiego.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wierność i miłość braterska dają moc wspólnocie

2024-04-23 13:00

Marzena Cyfert

Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Rejonowe spotkanie presynodalne w katedrze wrocławskiej

Ostatnie rejonowe spotkanie presynodalne dla rejonów Wrocław-Katedra i Wrocław-Sępolno odbyło się w katedrze wrocławskiej. Katechezę na temat Listu do Kościoła w Filadelfii wygłosił ks. Adam Łuźniak.

Na początku nakreślił kontekst rozważanego listu. Niewielkie, lecz bogate miasteczko Filadelfia zbudowane zostało na przełęczy, która stanowiła bramę do głębi półwyspu. Było również bramą i punktem odniesienia dla hellenizacji znajdujących się dalej terenów. Mieszkańcy Filadelfii mieli więc poczucie, że są bramą i mają misję wobec tych, którzy mieszkają dalej.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech

Niedziela Ogólnopolska 17/2019, str. 30

[ TEMATY ]

św. Wojciech

T.D.

Św. Wojciech, patron w ołtarzu bocznym

Św. Wojciech, patron w ołtarzu bocznym

29 kwietnia 2019 r. – uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski

W tym tygodniu oddajemy cześć św. Wojciechowi (956-997), biskupowi i męczennikowi. Pochodził z książęcego rodu Sławnikowiców, panującego w Czechach. Od 16. roku życia przebywał na dworze metropolity magdeburskiego Adalberta. Przez 10 lat (972-981) kształcił się w tamtejszej szkole katedralnej. Po śmierci arcybiskupa powrócił do Pragi, by przyjąć święcenia kapłańskie. W 983 r. objął biskupstwo w Pradze. Pod koniec X wieku był misjonarzem na Węgrzech i w Polsce. Swoim przepowiadaniem Ewangelii przyczynił się do wzrostu wiary w narodzie polskim. Na początku 997 r. w towarzystwie swego brata Radzima Gaudentego udał się Wisłą do Gdańska, skąd drogą morską skierował się do Prus, w okolice Elbląga. Tu właśnie, na prośbę Bolesława Chrobrego, prowadził misję chrystianizacyjną. 23 kwietnia 997 r. poniósł śmierć męczeńską. Jego kult szybko ogarnął Polskę, a także Węgry, Czechy oraz inne kraje Europy.

CZYTAJ DALEJ

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i ludziom. Pokój Tobie, diecezjo sosnowiecka!

2024-04-23 15:17

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję papieża ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W diecezji tarnowskiej nominację ogłoszono w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ingres planowany jest 22 czerwca.

- Idę służyć Bogu i ludziom - powiedział bp Artur Ważny. - Tak mówi dziś Ewangelia, żebyśmy szli służyć, tam gdzie jest Jezus i tam gdzie są ci, którzy szukają Boga cały czas. To dzisiejsze posłanie z Ewangelii bardzo mnie umacnia. Bez tego po ludzku nie byłoby prosto. Kiedy tak na to patrzę, że to jest zaproszenie przez Niego do tego, żeby za Nim kroczyć, wędrować tam gdzie On chce iść, to jest to wielka radość, nadzieja i takie umocnienie, że niczego nie trzeba się obawiać - wyznał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję