Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele parafialnym. Mszę św. koncelebrowali miejscowi księża, wspólnie z zaproszonym ks. inf. Józefem Sondejem z Rzeszowa. Wzięli w niej udział parafianie, władze gminy, zaproszeni goście oraz poczty sztandarowe Zespołu Szkół w Świlczy i Ochotniczej Straży Pożarnej. Ksiądz Infułat, który w czasach seminaryjnych poznał osobiście Błogosławionego, wygłosił okolicznościowe kazanie.
Błogosławiony sąsiad - bo tak świlczanie mogą powiedzieć o ks. Balickim, który w latach 1881-92 znalazł w Świlczy rodzinny dom - jest wzorem cichej i pokornej pracy. Przykładem wielkiej miłości do Boga i do bliźniego. Dobrego życia, które wyniosło go do chwały ołtarzy. Ks. Jan Balicki był profesorem i rektorem przemyskiego seminarium. Wychował całe rzesze pobożnych, świątobliwych i odważnych kapłanów (dwóch z nich: ks. Józef Sondej i ks. Władysław Aszklar było obecnych na uroczystości). W swej kapłańskiej posłudze ksiądz Jan nie zapominał o najuboższych. Wychodził z otwartymi ramionami do zapomnianej i zagubionej młodzieży, do upadłych kobiet. Organizował dla nich zakłady i stowarzyszenia, gdzie mogli się uczyć i pracować. Stwarzał im szanse rozpoczęcia nowego życia. W trosce o drugiego człowieka nie zważał na to, iż może być źle zrozumiany, że postronne osoby mogą go - z niewiedzy, czy ludzkiej zawiści - posądzać i oskarżać kłamliwie. Takie przeciwności spotykały ks. Balickiego. Ale on się nie zniechęcał, ani nie poddawał. Wszelkie cierpienia tłumaczył życiową dewizą: „Dobrze Panie, żeś mnie upokorzył...”. Trwał wiernie przy Chrystusie, którego oblicze dostrzegał w biednym, sponiewieranym przez życie człowieku. Z ubogimi dzielił się ostatnimi dobrymi butami i ostatnią koszulą.
Dla świlczan bł. Jan Balicki pozostaje pięknym, ale trudnym do naśladowania wzorem. Uczy przede wszystkim miłości do Boga i do drugiego człowieka. Ofiarnej miłości! Uczy także pokory i pracowitości. Jego błogosławione życie ukazuje, jak wytrwale pracować i dążyć do doskonałości.
Młodzież i nauczyciele świleckiej szkoły przegotowali także dojrzałą i wymowną część artystyczną, na którą zaprosili zgromadzonych na salę gimnastyczną. Organizatorzy - Samorząd Gminy, Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Świlczy oraz Towarzystwo Przyjaciół Świlczy - z tej okazji wydali drukiem folder poświęcony Błogosławionemu, który był rozdawany zebranym.
Pomóż w rozwoju naszego portalu