W czwartek 15 czerwca obchodziliśmy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie nazywaną Bożym Ciałem. Święto to zostało ustanowione, aby okazać wdzięczność i dziękczynienie za ustanowienie Najświętszego Sakramentu i za wszystkie łaski, które z niego spływają na Kościół. Centralna procesja, którą prowadził abp Zygmunt Kamiński, rozpoczęła się Mszą św. sprawowaną o godz. 10.00 na Jasnych Błoniach.
Ksiądz Arcybiskup, rozpoczynając Eucharystię, przywitał cały Kościół szczecińsko-kamieński oraz zwrócił się do wiernych licznie zgromadzonych przed ołtarzem głównym słowami: „Pragniemy uwielbić dzisiaj Jezusa za tę tajemnicę Wieczernika. Za tę wielką miłość i dar. Pragniemy, aby dzisiaj, wychodząc na ulice miast, na drogi wiejskie, docierał On do wszystkich umysłów i serc, napełniając je swoim światłem i swoją mocą w dźwiganiu razem ciężaru życia społecznego”. W czasie homilii Arcypasterz tłumaczył, że chodzi o godność człowieka, o godność wszystkich ludzi. „Jezus wychodzi na ulice nie po to, by kogoś zniewolić czy obdarować przywilejami, ale by każdemu dać szansę i możliwość takiego życia z mocą Eucharystii, aby nie dać się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężać”.
Po modlitwie, tuż po Komunii św., został wystawiony Najświętszy Sakrament i ruszyła procesja ulicami: Ogińskiego, Szymanowskiego i Moniuszki. Przy pierwszym ołtarzu, obok obrazu przedstawiającego Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny, widniał napis: „Trwajcie mocni w wierze”. Miejsce to przygotowały wspólnoty parafialne należące do dekanatu Szczecin Niebuszewo. Po wysłuchaniu słów Ewangelii Ksiądz Arcybiskup w swoim słowie przedstawił nam osobę Maryi, mówiąc o Jej pokorze oraz miłości: „Ona została nam dana i zadana. Dana w darze przez Jezusa, bo do każdego z nas powiedział: «Oto matka Twoja»”. Abp Kamiński przytoczył przykłady zawierzenia Maryi przez wielkich ludzi, takich jak Stefan Kardynał Wyszyński oraz Jan Paweł II.
Drugi ołtarz przygotowały wspólnoty parafialne z dekanatu Szczecin Grabowo. W centrum widniał obraz Ostatniej Wieczerzy ze słowami: „Trwajcie mocni w nadziei”. Nawiązując do obrazu oraz hasła, Metropolita tłumaczył, jak ważny jest problem trwania w nadziei. „Zaufajmy Bożej miłości i miejmy nadzieję, że w duchu Ewangelii da się rozwiązać wiele problemów współczesnego świata”.
Ołtarz trzeci został ubrany i przystrojony przez parafie wchodzące w skład dekanatu Szczecin Pogodno. Obraz przedstawiał św. Piotra i pod nim widniał napis: „Trwajcie mocni w miłości”. Ksiądz Arcybiskup na początku przedstawił krótką refleksję skierowaną do kapłanów na temat miłości duszpasterskiej na wzór Piotra. Wyjaśniając słowa Ewangelii, apelował do zgromadzonych o modlitwę: „Umiłowani Siostry i Bracia, módlmy się za cały Kościół, aby był dla współczesnego świata czytelnym obrazem i znakiem miłości braterskiej, ludzkiej życzliwości i człowieczeństwa”.
Przy centralnym ołtarzu był czas na własną modlitwę przed Najświętszym Sakramentem. Arcypasterz skierował słowo również do wiernych: „Jezus pragnie, abyśmy byli jedno. Jedno we wszystkim, sprawiedliwości i prawdzie, dobru i harmonii życia. To trudne zadanie. Łatwiej jest się dzielić, łatwiej czynić zło. Człowiek jest skłonny do zła, ale ta droga prowadzi donikąd”. Ksiądz Arcybiskup zaapelował również do księży, duszpasterzy Szczecina, aby w każdy dzień było wezwanie w modlitwie powszechnej o jedność i braterstwo w Ojczyźnie, żebyśmy przynieśli błogosławiony owoc.
Na zakończenie obchodów Bożego Ciała abp Kamiński podziękował wszystkim zgromadzonym wiernym za uczestnictwo w czasie Eucharystii i za wspólną modlitwę w czasie procesji. Pamiętajmy, że otrzymaliśmy wielki dar Boga w postaci chleba i wina, z którego możemy czerpać nasze siły na każdy dzień. Nie zapomnijmy również o dziękczynieniu za to źródło wiary, nadziei i miłości.
Pomóż w rozwoju naszego portalu