Reklama

Z daleka widać lepiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 16-18 czerwca w Collegium Marianum w Przemyślu odbyła się już II edycja Rekolekcji - Warsztatów dla Środowisk Twórczych, połączona z Ewangelizacyjną Oazą Modlitwy o pięknym temacie - Agape. Organizatorem był oczywiście ks. Adam Wąsik, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie.
Kontynuowaliśmy poprzednie Warsztaty, które odbyły się 31 marca - 2 kwietnia br. i które przyniosły niesamowite owoce twórcze, jak i duchowe. Takimi owocami są m.in. piękne wiersze kilku uczestników, a także zrozumienie, że mamy obowiązek dzielić się talentami danymi nam od Pana.
Rekolekcje rozpoczęliśmy zawierzeniem się Maryi. Krzysztof Kabat podarował nam napisaną przez siebie, piękną ikonę, na której Matka Boża trzyma w ramionach swego ukochanego Syna. Ona jest Przewodniczką artystów i pokazuje, byśmy chwycili się Chrystusa, bo tylko mając Go w sercu, stworzymy coś dobrego, tylko On jest tym pięknem, którego szukamy i które, za pomocą naszych talentów, mamy pokazać innym.
Dwie cudowne siostry Franciszkanki Rodziny Maryi, s. Elżbieta Ślemp i s. Elżbieta Kot, podczas multimedialnej prezentacji Wyprawa na Bukowinę zabrały nas w sentymentalną podróż na Bukowinę rumuńską, a esej Marka Pantuły Bukowina enklawą wszelakiej wartości, utwierdził nas w przekonaniu, że Polacy w Rumunii są prawdziwymi patriotami i zachowują wszelkie piękno i tradycje ukochanej ojczyzny. Dodatkowo wysłuchaliśmy świadectwa Agnieszki Kapral, nauczycielki języka polskiego w Mołdawii w Stowarzyszeniu Polaków Gagauzji (południe Mołdawii, Gagauzja - republika autonomiczna), która tam właśnie poczuła się jak w Polsce.
Do Rumunii przenieśliśmy się również podczas wieczoru poezji Anny Danilewicz, poetki rodem z Bukowiny, pt. Z daleka widać lepiej. Po opuszczeniu rodzinnych stron, autorka zaczęła dostrzegać ich wielką wartość, dlatego dzieli się swoimi wspomnieniami ubranymi w rymy.
Wieczór Młodych Poetów potwierdził tylko, że Rekolekcje - Warsztaty przynoszą niesamowite owoce. Swoje wiersze zaprezentowali uczestnicy: Karolina Stęchły-Zdziech, oazowiczka z Nowej Sarzyny, Aneta Tyczka, oazowiczka z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sanoku, Marzena Baran, animatorka Ruchu Światło-Życie i Maciej - „Apacz”.
Drugi dzień rekolekcji był przepełniony solidną pracą. Najpierw gościliśmy Antoninę Kozakiewicz, która wyszywa i haftuje już od dziecięcych lat, a zbiór jej dzieł zachęcił nas do chwycenia igły, nitki i kanwy. Później były już warsztaty muzyczno-plastyczne, podczas których, przy dźwiękach wielu instrumentów, powstało kilka pięknych rysunków. Wieczorem natomiast wysłuchaliśmy pięknych wierszy o tematyce miłosnej podczas Recitalu Poezji Śpiewanej Krzysztofa Kabata. Kabat wraz z Kasią Pajerską i Mateuszem Puda ze wspólnoty Klub Modlitwy Ekstremalnej z Nowego Targu, prowadził również konferencję o pięknej, Bożej miłości - Agape, która jest nieporównywalna i nieskończona, a której dawcą jest Duch Święty.
Niedługo czeka nas kolejna edycja Warsztatów, tym razem na Bukowinie rumuńskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

8 sierpnia Kościół czci św. Dominika

[ TEMATY ]

św. Dominik Guzman

Giovanni Bellini/The National Gallery/pl.wikipedia.org

8 sierpnia Kościół czci św. Dominika, założyciela Zakonu Kaznodziejskiego, zwanego dominikańskim. Dominik Guzman urodził się ok. 1170 r. w Hiszpanii. Pochodził ze znakomitego rodu szlacheckiego. Po skończeniu studiów teologicznych w 1196 r. przyjął święcenia kapłańskie i został kanonikiem w katedrze w Osmie. W czasie podróży do Danii, kiedy przejeżdżał przez Francję i Niemcy, zetknął się z ruchami katarów i albigensów, które niepokoiły i destabilizowały życie Kościoła.

Po otrzymaniu od Stolicy Apostolskiej misji nawracania albigensów na terenie Francji, Dominik pieszo przemierzał kraj, nauczając słowem i przykładem surowego życia. Bł świadom, że jedynie ubodzy ewangelizatorzy dotrą do odbiorców. Przyłączyło się do niego wówczas wielu entuzjastów takiego sposobu życia, z którymi Dominik utworzył Zakon Kaznodziejski. Papież Honoriusz III w 1216 r. potwierdził powstanie zakonu, którego celem było głoszenie słowa Bożego. Szczególnie duży nacisk kładziono w nim na ubóstwo oraz zdobycie gruntownego wykształcenia, aby móc odpierać zarzuty przeciwko wierze i przekazywać jej nieskażoną wykładnię.
CZYTAJ DALEJ

Kalisz: prezydent Karol Nawrocki modlił się przed cudownym obrazem św. Józefa Kaliskiego

2025-08-08 09:05

[ TEMATY ]

Kalisz

Karol Nawrocki

Narodowe Sanktuarium św. Józefa

Prezydent Polski dr Karol Nawrocki podczas wizyty w Kaliszu odwiedził Narodowe Sanktuarium św. Józefa, gdzie modlił się przed cudownym wizerunkiem. Głowie państwa towarzyszył biskup kaliski Damian Bryl.

Dzień po zaprzysiężeniu prezydent dr Karol Nawrocki przyjechał do Kalisza. Wizyta miała związek z zapowiadanym złożeniem pierwszego projektu ustawy - dotyczącego CPK (Centralnego Portu Komunikacyjnego).
CZYTAJ DALEJ

Argentyna: aplikacja-informator o dostępności Mszy św. na całym świecie

2025-08-08 19:00

[ TEMATY ]

Msza św.

Screen

Informatyk i programista argentyński Pablo Licheri stworzył aktualizowaną na bieżąco aplikację pozwalającą na znalezienie Mszy św. oraz możliwości spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu na całym świecie. Informator, zatytułowany po hiszpańsku "Horarios de Misa" lub po angielsku "Catholic Mass Times", zawiera wiadomości na ten temat, zebrane z ponad 125 tys. świątyń na wszystkich kontynentach, dostępne w 9 językach, w tym także po polsku. Tygodniowo korzysta z niego ponad 2 mln osób.

"Jeśli jest nas [katolików] przeszło 1,3 mld, to wyobraź sobie, jak wiele możemy zrobić, jeśli używamy swych komórek także po to, aby być bliżej Boga" - powiedział w rozmowie z latynoską katolicką agencją prasową ACI Prensa twórca aplikacji. Zaznaczył przy tym, że za jego projektem nie stały żadne koncerny, sponsorzy czy wielkie pieniądze, ale cały program przygotował na swoim komputerze, wykorzystując na to głównie kolejne weekendy. "Prawie 10 lat oboje z żoną finansowaliśmy to wszystko. Pracowaliśmy jak mrówki, za własne pieniądze, kradnąc czas przeznaczony na wypoczynek" - przyznał Licheri.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję