Reklama

Sanktuaria archidiecezji częstochowskiej

Drogocenna Baranka Krew

O bezcennym darze Boga dla człowieka, jakim jest Krew Chrystusa przypomina św. Piotr: „Wiecie bowiem, że z odziedziczonego po przodkach waszego złego postępowania zostaliście wykupieni nie czymś przemijającym, srebrem lub złotem, ale drogocenną Krwią Chrystusa, jako Baranka niepokalanego i bez zmazy” (1 P 1, 18-19). W tradycji Kościoła szczególnie poświecony Krwi Chrystusa jest miesiąc lipiec. W jedynym polskim sanktuarium Krwi Chrystusa w Częstochowie, gdzie straż nad Relikwią Krwi Baranka pełnią Misjonarze Krwi Chrystusa z polskiej prowincji tego Zgromadzenia, odpust ku czci Przenajdroższej Krwi Chrystusa zawsze gromadzi czcicieli z całego kraju.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ku czci Przenajdroższej Krwi

Reklama

Uroczystość odpustowa ku czci Przenajdroższej Krwi (1 lipca) zgromadziła w częstochowskim sanktuarium licznie przybyłych gości, wśród których byli m.in.: przedstawiciele duchowieństwa niemal z całej Polski, władz lokalnych z prezydentem Tadeuszem Wroną, przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach i Nadleśnictwa Herby, a także członkowie krajowych Wspólnot Krwi Chrystusa oraz parafianie. Abp Stanisław Nowak przewodniczył Sumie, podczas której udzielił święceń diakonatu bratu Damianowi Siwickiemu. Oczekiwanie na procesję Drogą Krwi Chrystusa wypełniła modlitwa indywidualna w kaplicy św. Józefa przed relikwią Przenajdroższej Krwi, a także program artystyczny w wykonaniu dzieci z Łabuniek i koncert częstochowskiej Orkiestry Dętej Poczty Polskiej.
W Godzinie Miłosierdzia rozpoczęto nabożeństwo Dróżek do Przelań Krwi Chrystusa. Rozważania Arcypasterza wzywały do radykalnego opowiedzenia się po stronie Chrystusa. Ostatnia stacja Dróżek znajduje się przy budującym się kościele Krwi Chrystusa, gdzie Metropolita Częstochowski powiedział: „Będzie on przypominać prawdę o miłości Boga do człowieka, o odkupieniu przez Krew, czyli prawdę o godności człowieka”. Procesję zakończyło błogosławieństwo Relikwiarzem.
Ważnym momentem było posadzenie dębu Jana Pawła II. Dokonując poświęcenia sadzonki ofiarowanej przez Nadleśnictwo Herby Ksiądz Arcybiskup podkreślił, że „dąb ten będzie przypomnieniem sługi Bożego Jana Pawła II i jego nauczania”.

Kościół Krwi Chrystusa

„Budujemy świątynię Krwi Chrystusa. Mimo trudnej sytuacji społeczeństwa, dzięki hojności serc wiernych i pielgrzymów z kraju i z zagranicy, na przestrzeni 4 lat wiele prac już wykonano: została zamknięta bryła dolnego kościoła, a w górnym wykonano strop pod chór, przygotowano także elementy kolumn pod konstrukcję dachu” - powiedział ks. Bogusław Witkowski - kustosz sanktuarium, proboszcz parafii św. Kaspra del Bufalo. Tylko ofiarność serc czcicieli Drogocennej Baranka Krwi może przyczynić się do powstania kościoła. Kustosz sanktuarium podkreślił, że darczyńcy są każdego dnia omadlani przed Mszą św. oraz podczas czwartkowych nabożeństw do Krwi Chrystusa. W trzecią niedzielę miesiąca o godz. 16.00 sprawowana jest w ich intencjach Msza św. z błogosławieństwem Relikwią. Jedna z ostatnich inicjatyw, czuwającego nad pracami budowlanymi ks. Bogusława, to uwiecznienie na marmurowych tablicach fundacyjnych wkładu czcicieli Krwi Chrystusa w dzieło budowy sanktuarium. Tablice te znajdują się tymczasowo w kaplicy św. Józefa, a ostatecznym miejscem ich przeznaczenia jest budująca się świątynia. Fundatorzy wpisywani są do Księgi Fundatorów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kult Przenajdroższej Krwi

Reklama

W sanktuarium Krwi Chrystusa, które zostało powołane dekretem z 21 października 1999 r. przez abp. Stanisława Nowaka, od 1998 r. znajduje się jedyna w Polsce o historycznym pochodzeniu - relikwia Krwi Jezusa z Mantui. Jej tradycja sięga Golgoty i nawrócenia Longinusa. Dokument papieski potwierdza autentyczność relikwii Krwi Chrystusa. Kolejnym elementem czci jest Litania do Przenajdroższej Krwi zatwierdzona przez papieża Jana XXIII. W roku Jubileuszu Odkupienia na terenie sanktuarium powstało 7 kaplic Przelania Krwi Chrystusa, tzw. Droga Krwi Chrystusa. Czciciele Przenajdroższej Krwi rozważają także 7 tajemnic Różańca Przelań Krwi.

Pielgrzymi

Z roku na rok przybywa pielgrzymów, a gdy powstanie świątynia będzie ich z pewnością jeszcze więcej. W ciągu roku sanktuarium nawiedza ok. 13 tys. wiernych. Pielgrzymi z Polski i z zagranicy poznają teologiczną tajemnicą Krwi, nabożeństwo ku Przenajdroższej Krwi oraz przygotowywani są do indywidualnego błogosławieństwa Relikwią. Pomocą w szerzeniu kultu są publikacje Wydawnictwa Misjonarzy Krwi Chrystusa „Pomoc”. Wpisy do Księgi Pielgrzymów oraz prośby i dziękczynienia nowennowe potwierdzają, że „Krew Chrystusa jest źródłem nowego życia”.

Wspólnoty Krwi Chrystusa

Reklama

Wśród szerzących kult Krwi Chrystusa, obok członków Zgromadzenia, są osoby świeckie należące do Wspólnot Krwi Chrystusa (WKC). Wspólna realizacja charyzmatu łączy się z pragnieniem „bycia żywym kielichem”, który wraz z ofiarą Jezusa stanie się ofiarą ratującą dusze grzeszników. „Członkowie WKC - powiedział ks. Jarosław Jabłoński, prowincjał polskiej prowincji Zgromadzenia - uczestniczą w misji Zgromadzenia, są naszymi misjonarzami, choć w innym wymiarze prawnym i zazwyczaj na innym polu działania. Stanowimy jednak wspólnotę misyjną o wspólnym charyzmacie, pod sztandarem Krwi Chrystusa. Świeccy są przedłużeniem obecności naszego charyzmatu i Zgromadzenia”.
Dla osób z WKC, jak powiedziała jedna z czcicielek i inicjatorek Wspólnoty w częstochowskiej parafii św. Wojciecha - Maria Mandat: „Krew Chrystusa jest dobrodziejstwem. Zanurzam każdy dzień i wszystkie sprawy w Krwi Chrystusa. Nasza wspólnota liczy ok. 40 osób. Już drugi rok spotykamy się na modlitwie w kościele, w każdy czwartek w godz. od 10.00 do 12.00, natomiast w pierwszy czwartek miesiąca trwamy na modlitwie, która rozpoczyna się Mszą św. o godz. 18.00, a kończy Apelem i błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem. Każdy członek WKC codziennie odmawia Litanię do Przenajdroższej Krwi oraz Różaniec Przelań Krwi Chrystusa. To jest nasze «przelewanie krwi dla zbawienia świata». Staramy się objąć wszystkie aktualne problemy świata, Ojczyzny i parafii. Zanurzamy wszystkich i wszystkie potrzeby w Krwi Chrystusa - naszej nadziei”.

Sanktuarium Krwi Chrystusa w Częstochowie
ul. św. Kaspra del Bufalo 2/18
tel. 0-34 366-54-83, sanktuarium@cpps.pl

NA CO DZIEŃ
Możliwość modlitwy przed relikwiarzem Krwi Chrystusa i otrzymania indywidualnego błogosławieństwa

CO TYDZIEŃ
Nabożeństwo do Krwi Chrystusa z błogosławieństwem indywidualnym Relikwiarzem. Każdy czwartek po Mszy św. o godz. 17.30

CO MIESIĄC
Procesyjna Droga Krwi Chrystusa o 14.30 i o 16.00
Eucharystia ze szczególną modlitwą o uzdrowienie duszy i ciała - błogosławieństwo indywidualne Relikwiarzem (trzecia niedziela miesiąca)

CO ROK
Odpust Matki i Królowej Przenajdroższej Krwi (24 maja, obchodzony w najbliższą niedzielę przed tą datą lub po niej)
Uroczystość odpustowa Przenajdroższej Krwi (1 lipca, obchodzona w pierwszą sobotę lipca)
Święta Dzieci i Młodzieży (koniec czerwca i lipiec)

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pełnia spełnia się w Chrystusie, który buduje dom Boga z ludzi i trwa „na wieki”

2026-01-12 12:26

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

Karol Porwich/Niedziela

Pierwsza Księga Królewska zaczyna się od sceny przekazania władzy. 1 Krl 2 należy do opowiadania o królach, które badacze nazywają historią deuteronomistyczną (od Pwt po 2 Krl). W tym nurcie miarą władcy staje się wierność Torze. Testament Dawida brzmi jak mowa pożegnalna. Formuła „idę drogą całej ziemi” przypomina, że także król wchodzi w los każdego człowieka. Dawid mówi do Salomona językiem przymierza: strzeż nakazów Pana, chodź Jego drogami, zachowuj ustawy i przykazania zapisane w Prawie Mojżesza. Słownictwo poleceń tworzy szeroki katalog: ustawy, przykazania, prawa, nakazy. Taki zestaw obejmuje całe życie, nie tylko kult i nie tylko politykę. Czasownik „strzec” sugeruje czujność i troskę. Pwt 17 stawia królowi podobne zadanie: władza dojrzewa pod Słowem, nie ponad nim. Wezwanie „bądź mocny i bądź mężem” opisuje odwagę moralną. Kończy się czas ojca. Zaczyna się czas decyzji syna. W tle stoi obietnica dana Dawidowi o trwałości jego „domu” (hebr. bajit), rozumianego jako dynastia. To samo słowo w Biblii oznacza także świątynię. Ta podwójna perspektywa prowadzi ku budowie przybytku w Jerozolimie i ku pytaniu o wierność rodu Dawida. Notatka o czterdziestu latach panowania Dawida ma charakter królewskiego epitafium, typowego dla Ksiąg Królewskich. Tradycja podaje podział tego czasu na Hebron i Jerozolimę. Zdanie o umocnieniu królestwa Salomona otwiera perspektywę mądrości i pokoju, a także prób serca. Augustyn widzi w obietnicach dane Dawidowi wskazanie na Chrystusa. Zauważa obraz przyszłości w Salomonie; pokój wpisany w imię i budowę świątyni. Pełnia spełnia się w Chrystusie, który buduje dom Boga z ludzi i trwa „na wieki”.
CZYTAJ DALEJ

Tradycja święcenia soli, chleba i wody od św. Agaty

[ TEMATY ]

św. Agata

Agata Kowalska

Św. Agata, Katania

Św. Agata, Katania

W wielu kościołach katolickich w Beskidach święci się dziś sól, chleb i wodę na pamiątkę wspomnienia św. Agaty. W tradycji ludowej przetrwał tu kult dziewicy i męczennicy z Katanii na Sycylii jako patronki od ognia.

Szczególnie starsi mieszkańcy przypominają, że kawałek soli i chleba, wrzucone do ognia chronią domostwa przed pożarem i kataklizmami. Etnografka z Istebnej, Małgorzata Kiereś zauważa, że przekonanie to odzwierciedla jedno z ludowych przysłów: „Chleb i sól św. Agaty od ognia ustrzeże chaty”.
CZYTAJ DALEJ

Kuba: blisko 900 przypadków represji na tle religijnym w 2025 roku

2026-02-05 19:15

[ TEMATY ]

Kuba

represje

bez wolności religijnej

Adobe Stock

W 2025 r. władze Kuby dopuściły się prawie 900 razy do represji na tle religijnym, wynika z szacunków Kubańskiego Obserwatorium Praw Człowieka (OCDH). Pozarządowa organizacja odnotowała, że choć w porównaniu do wcześniejszego roku liczba tego typu nadużyć jest niższa, to jednak wciąż reżim na Kubie systematycznie prześladuje z powodu wyznawanej wiary osoby duchowne oraz świeckich. Obserwatorium sprecyzowało, że od stycznia do grudnia ub.r. na wyspie doszło do co najmniej 873 przypadków prześladowań ze strony władz wobec obywateli Kuby oraz obcokrajowców w związku z podejmowaniem przez nich praktyk religijnych. W analogicznym okresie 2024 r. dyrekcja OCDH potwierdziła 996 takich zdarzeń na wyspie.

Według dokumentacji Obserwatorium w 2025 r. najliczniejsze przypadki represji na tle religijnym notowane były pomiędzy marcem i czerwcem, czyli w okresie kiedy na Kubie nasiliły się protesty społeczne. Większość z nich miała związek z licznymi na wyspie przerwami w dostawach energii elektrycznej oraz niedoborami wody pitnej. Wśród przykładów zeszłorocznych prześladowań były represje wobec meksykańskiego księdza José Ramireza, który został wydalony w grudniu 2025 r. z Kuby po tym, jak uruchomił dzwony kościoła La Milagrosa w Hawanie, stolicy kraju. Działanie duchownego było oznaką jego poparcia dla mieszkańców stolicy protestujących przeciwko niedoborom energii elektrycznej i wody.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję