Reklama

Świat

Kostaryka: obradują biskupi Ameryki Środkowej

W dniach 25-29 listopada w Domu Siloe w Heredia koło stolicy Kostaryki – San José, obraduje 87. zgromadzenie Sekretariatu Biskupiego Ameryki Środkowej (SEDAC). Bierze w nim udział 65 hierarchów, w tym 4 kardynałów, z tego regionu, obejmującego Gwatemalę, Honduras, Kostarykę, Nikaraguę, Panamę i Salwador. Celem tego spotkania jest omówienie i refleksja nad rzeczywistością tamtejszych wspólnot diecezjalnych.

[ TEMATY ]

biskupi

Mazur/episkopat.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na rozpoczęcie posiedzenia odprawiono Mszę św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Kostaryce abp. Bruno Musarò. „Wielką pomocą jest dla nas niezmordowana posługa Następcy Apostoła Piotra, papieża Franciszka, poznajemy aż nadto jego zaangażowanie na rzecz uzdrowienia ran Kościoła, zwłaszcza tych spowodowanych wykorzystywaniem nieletnich przez duchownych” – powiedział nuncjusz. Wyraził nadzieję, ze spotkanie pomoże biskupom "być pasterzami na obraz Jezusa Dobrego Pasterza, oddając swoje życie dla dobra swych owiec, które powierzył On nam, abyśmy paśli je w Jego imieniu".

Po Mszy uczestnicy obrad odbyli krótki dzień skupienia, który poprowadził biskup-senior Panamy Óscar Mario Brown Jiménez. Mówił on o podstawach biblijnych i zakorzenieniu w nauczaniu Kościoła jego synodalności, która winna być doświadczeniem życia w Kościele.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Arcybiskup San José – José Rafael Quirós powiedział na konferencji prasowej, że w pierwszym, roboczym dniu obrad mówiono o blaskach i cieniach Kościoła w tym regionie w czasach kolonialnych i po wywalczeniu przez tamtejsze kraje niepodległości.

Reklama

Drugi dzień jest poświęcony m.in. dawaniu świadectwa o synodalności jako drodze, propozycji i braniu odpowiedzialności za przezwyciężanie klerykalizmu i arbitralnego rządzenia – oświadczył biskup panamskiej diecezji David, kard. José Luis Lacunza Maestrojuan. Podkreślił, że synodalność “jest elementem tworzącym Kościół”.

Chociaż głównym tematem zgromadzenia jest refleksja nad dawnymi i współczesnymi dziejami Kościoła w Ameryce Środkowej, to jednak do porządku obrad włączono też takie zagadnienia jak ochrona środowiska w nawiązaniu do niedawnego Synodu Biskupów nt. Amazonii oraz przemoc, w jakiej żyją obecnie niektóre wspólnoty w tym regionie.

Do tego ostatniego tematu nawiązał w swym przesłaniu do uczestników obrad przewodniczący Latynoamerykańskiej Rady Biskupiej (CELAM) abp Miguel Cabrejos Vidarte z Peru. „Przyłączam się do apelu Konferencji Biskupiej Nikaragui o położenie kresu wszelkim formom przemocy, skądkolwiek by ona pochodziła i o dalsze poszukiwanie dróg dialogu, który doprowadzi nas do osiągnięcia stałego pokoju” – napisał peruwiański hierarcha. Zapewnił ponadto o „swej bliskości duchowej z krajami, przeżywającymi sytuacje budzące szczególne zaniepokojenie, gdy chodzi o przestrzeganie podstawowych praw ich obywateli, a które są następstwem wydarzeń politycznych i społecznych”.

Sekretariat Biskupi Ameryki Środkowej powstał 11 czerwca 1960 jako Środkowoamerykańska Konferencja Biskupia, a pod obecną nazwą istnieje od 1969. Pierwsze jego statuty zatwierdził 26 września 1970 św. Paweł VI, obecne natomiast – Benedykt XVI dnia 5 września 2005. Pierwszym przewodniczącym tego gremium był do 1961 arcybiskup San Salvadoru Luis Chávez y González (1901-87). Po nim urząd ten piastowało 14 hierarchów (w tym jeden – abp Román Arrieta Villalobos z San José w Kostaryce – dwukrotnie), z których ostatnim jest od 26 listopada 2016 abp José Luis Escobar Alas, arcybiskup San Salvadoru. Tam też – w stolicy Salwadoru – mieści się stała siedziba SEDAC-u.

2019-11-27 19:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: dziś zebranie plenarne KEP

[ TEMATY ]

Jasna Góra

episkopat

biskupi

KEP

O. Michał Bortknik

Fundacja Świętego Józefa, przygotowanie do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II będą głównymi tematami 385. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Jednodniowe obrady odbędą się w poniedziałek, 18 listopada, na Jasnej Górze, przed rozpoczęciem dorocznych rekolekcji biskupów.

Jednym z tematów dzisiejszego zebrania plenarnego, które zostało zwołane na Jasnej Górze, będzie działalność Fundacji Świętego Józefa. Ma ona być dziełem pomocy i wsparcia dla osób wykorzystanych seksualnie w dzieciństwie lub młodości we wspólnocie Kościoła. Biskupi podjęli decyzję o powołaniu fundacji zajmującej się pomocą skrzywdzonym podczas 384. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które obradowało w Warszawie 8 i 9 października tego roku.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bronakowski o zakazie sprzedaży alkoholu na stacjach paliw: to ochrona młodego pokolenia Polaków

2024-04-23 13:30

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Bronakowski

Karol Porwich/Niedziela

Alkoholik włącza mechanizmy obronne, nie dostrzegając problemu

Alkoholik włącza mechanizmy obronne, nie dostrzegając problemu

- Niwelowanie zagrożeń związanych z promocją i dostępnością alkoholu to przede wszystkim ochrona młodego pokolenia Polaków - zaznaczył bp Tadeusz Bronakowski w komentarzu dla Katolickiej Agencji Informacyjnej. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych wyraził tę opinię w odpowiedzi na propozycję wprowadzenia w Polsce zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Obecnie Ministerstwo Zdrowia pracuje nad rozwiązaniami, które mają doprowadzić do zmniejszenia dostępności alkoholu.

Publikujemy pełną treść komentarza bp. Tadeusza Bronakowskiego - przewodniczącego Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję